poniedziałek, 29 marca 2021 07:59

Co z tym smogiem w Małopolsce? Eksperci nie kryją zadowolenia

Autor Norbert Kwiatkowski
Co z tym smogiem w Małopolsce? Eksperci nie kryją zadowolenia

Temat koronawirusa zdecydowanie jest numerem jeden obecnie w Małopolsce, jednak nie można zapominać o innych ważnych kwestiach. Trochę po cichu, ale  z dużym zadowoleniem można potwierdzić, że w województwie, a przede wszystkim Krakowie widać coraz lepsze rezultaty w walce ze smogiem.

Eksperci z Europejskiego Centrum Czystego Powietrza przeprowadzili szereg badań, w którym zauważalny jest fakt, że za główny czynnik poprawy jakości powietrza odpowiada redukcja emisji pyłów zawieszonych do atmosfery, czyli po prostu wymiana pieców.

- Tam, gdzie przepisy antysmogowe nie zostały wprowadzone, wpływ ludzi na poprawę jakości powietrza był mniejszy lub wręcz znikomy. Uchwała antysmogowa po prostu działa – skomentował rezultaty badań Łukasz Adamkiewicz z Europejskiego Centrum Czystego Powietrza.

Od minionego roku na terenie całego województwa obowiązuje nowy Program Ochrony Powietrza, którego głównym zadaniem jest znacząca redukcja substancji szkodliwych w atmosferze. Bardzo istotnym punktem było powstanie w każdej gminie punktu obsługi programu Czyste Powietrze, który jest najpopularniejszym w Polsce narzędziem dofinansowania umożliwiającym wymianę pieców i termomodernizacji budynków.

- Jestem pełen uznania dla wszystkich mieszkańców, którzy poważnie potraktowali problem smogu i wymienili już swoje piece. Wierzę, że pozostali także zrobią to w przewidzianych terminach. Te działania zdecydowanie przybliżą nas do ograniczenia smogu w naszym regionie i poprawią jakość powietrza, którym oddychamy

Źródło: Europejskie Centrum Czystego Powietrza

Foto: YouTube/screen

Małopolska - najnowsze informacje