środa, 11 października 2023 13:39

Ćwiczyli porwanie samolotu. Nocna akcja na lotnisku w Balicach [FOTO]

Autor Marzena Gitler
Ćwiczyli porwanie samolotu. Nocna akcja na lotnisku w Balicach [FOTO]

Z 10 na 11 października br. na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego w  Krakowie — Balicach odbyły się ćwiczenia, których celem było sprawdzenie działania służb w przypadku nieuprawnionego przejęcia kontroli nad  statkiem powietrznym

Scenariusz  ćwiczeń był bardzo realistyczny. W trakcie kołowania do startu porywacze przejmują kontrolę nad statkiem powietrznym, wskutek czego dochodzi do uszkodzenia samolotu, uniemożliwiającego lot, a ciężko ranny zostaje jeden z pilotów. Policjanci najpierw zabezpieczyli miejsce zdarzenia, a potem wspólnie z funkcjonariuszami Placówki Straży Granicznej oraz pracownikami Służby Ochrony Lotniska wyznaczyli bezpieczną strefę oraz pomagali w ewakuacji osób z zagrożonej strefy. Pozostałe patrole Policji zapewniały drożności dróg dojazdowych dla pojazdów służb uczestniczących w ćwiczeniach.

Kolejnym  elementem ćwiczeń było nawiązanie kontaktu z porywaczami przez policyjnych negocjatorów. Ostatecznie funkcjonariusze Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego weszli na pokład samolotu i uwolnili zakładników - pasażerów oraz załogę. Ranne osoby opatrywały załogi Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Zainscenizowano też wybuch i pożar w samolocie, który został ugaszony przez obecne na miejscu zastępy straży pożarnej.

W akcji na lotnisku wzięli udział policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie, Komisariatu Policji w Zabierzowie, funkcjonariusze z  Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego i negocjatorzy Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, żołnierze Służby Ochrony i Wojskowej Straży Pożarnej 8 Bazy Lotnictwa Transportowego, Komendy Miejskiej PSP w Krakowie, funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w  Krakowie-Balicach, Służby Ochrony Lotniska, Lotniskowej Straży Ratowniczo – Gaśniczej, Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz służb Kryzysowych Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Dowodził nimi I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Krakowie podinsp. Mateusz Dańda.

Ćwiczenia, choć mogły być uciążliwe dla mieszkańców okolic lotniska, nie zakłóciły jednak jego funkcjonowania. Zostały przeprowadzone z inicjatywy  Kraków Airport.

fot. KWP w Krakowie

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka