wtorek, 21 grudnia 2021 12:36

Czernichów: Mieszkańcy wybrali nowego radnego

Autor Tomasz Stępień
Czernichów: Mieszkańcy wybrali nowego radnego

Michał Pierzchała został nowym radnym gminy Czernichów. To efekt wyborów uzupełniających, które odbyły się w gminie w niedzielę, 19 grudnia.

Wybory uzupełniające w gminie Czernichów zarządzono po tym, jak 16 września 2021 roku Komisarz Wyborczy w Krakowie wygasił mandat jednego z radnych z Wołowic, wybranego w 2018 roku z Komitetu Wyborczy Wyborców Wspólna Gmina Czernichów, w związku z utratą prawa wybieralności. Wygaszenie mandatu to efekt uprawomocnienia się wyroku, który wydał krakowski sąd we wrześniu tego roku. Radny został oskarżony z art. 24f ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, mówiący o tym, że „…radni […] nie mogą być członkami władz zarządzających lub kontrolnych i rewizyjnych ani pełnomocnikami spółek handlowych z udziałem gminnych osób prawnych lub przedsiębiorców, w których uczestniczą takie osoby”. Tymczasem, jak dowiedziono podczas procesu, w 2017 roku był on pełnomocnikiem firmy należącej do żony, która wykonywała zlecenia gminy Czernichów roboty drogowe. W efekcie wyroku radny został skazany na karę jednego roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata i 3-letni zakaz pełnienia funkcji w organach samorządu terytorialnego.

Wybory uzupełniające, które zarządzono na dzień 19 grudnia nie wzbudziły dużych emocji, chociaż w kampanii trochę ich było - pojawiły się oskarżenia o nieuczciwe praktyki, między innymi zrywanie plakatów. Wiadomo było, że ze względu na stosunkowo niedużąliczbę osób uprawnionych do głosowania, niezwykle istotna będziefrekwencja. W efekcie zagłosowało 217 osób, to jest 28% wszystkich uprawnionych do głosowania. Kandydatów było trzech – 45 letni Michał Pierzchała, który startował z własnego komitetu, Paweł Kosek (34 lata) startujący z KWW Wołowice Jutra i Jarosława Musiała (45 lat), KWW Razem Dla Wołowic. Wszyscy są mieszkańcami Wołowic.

Niemal połowę z ważnych 214 głosów dostał Michał Pierzchała. Zaufaniem obdarzyło go 104 mieszkańców. I to on będzie nowym radnym gminy Czernichów. 64 głosy otrzymał Paweł Kosek, a 46 – Jarosław Musiał.

Michał Pierzchała, który bez powodzenia kandydował w przedterminowych wyborach na wójta gminy Czernichów w sierpniu 2020 r jest dyrektorem Departamentu Infrastruktury Drogowej i Transportu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego. Nowy radny dostał w mediach społecznościowych całą masę życzeń owocnej pracy i służby dla mieszkańców wsi. – Dziękuję za okazane zaufanie. Nie zawiodę – odpowiadał Michał Pierzchała.

Fot: FB/ Michał Pierzchała

Powiat krakowski

Powiat krakowski - najnowsze informacje