sobota, 27 lutego 2021 16:10

Czy maseczki mogą być szkodliwe dla najmłodszych? Ekspert wyjaśnia

Autor Mirosław Haładyj
Czy maseczki mogą być szkodliwe dla najmłodszych? Ekspert wyjaśnia

Naukowcy przypominają, że zakrywanie nosa i ust maseczką zmniejsza ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Skutki noszenia maseczek przez najmłodszych stały się tematem badań niemieckich naukowców z Uniwersytetu Witten/Herdecke. Na pytania w rozprowadzonej wśród lekarzy, rodziców i pedagogów ankiecie w ciągu miesiąca odpowiedziało ponad 20 tys. osób. Zgodnie z odpowiedziami średni czas noszenia maseczki przez dzieci  wynosił 270 minut dziennie (4,5 godziny). Ankietowani wskazywali też skutki noszenia maseczek.

Jak podaje portal WP parenting aż "68 proc. rodziców zgłosiło dolegliwości, z którymi zmagają się dzieci. Obejmowały one głównie drażliwość (60 proc.), ból głowy (53 proc.) i trudności z koncentracją (50 proc.). Dzieci były również mniej radosne (49 proc.), niechętnie chodziły do szkoły/przedszkola (44 proc.), były apatyczne (42 proc.), miały trudności w nauce (38 proc.) i były notorycznie przemęczone (37 proc.)".

Powody, dla których dzieci mogą odczuwać większy niż dorośli dyskomfort związany z noszeniem maseczek wyjaśniła w rozmowie z WP parenting prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, wirusolog z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie:

– Dzieci trochę inaczej reagują niż dorośli, są bardziej żywe i ruchliwe. W związku z tym zwiększa się częstotliwość oddechu, a więc ta bariera mechaniczna w postaci maseczki może im przeszkadzać w wymianie gazowej. Osoby dorosłe poruszają się wolniej, nie są tak aktywne, jak dzieci i młodzież. Dlatego też nie odczuwają tego tak dotkliwie

– mówi prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska.

Na obecna chwilę WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) zaleca noszenie maseczek przez dzieci w wieku 12 lat i powyżej.

– Dzieci i młodzież, mimo że najczęściej przechodzą zakażenie SARS-CoV-2 bezobjawowo, są ważnymi roznosicielami koronawirusa

– wyjaśnia WP parenting prof. Szuster-Ciesielska

– Ta sama organizacja zaleca jednocześnie, aby dzieci do 5 r.ż. nie nosiły maseczek, gdyż dopiero w tym wieku dziecko ma tyle rozwinięte zdolności manualne, aby móc kontrolować prawidłowe noszenie maseczki.

Ministerstwo Zdrowia także rekomenduje, aby maseczki nosili wszyscy oprócz dzieci poniżej 5 roku życia.

– Zalecenie to nie było dotychczas rygorystycznie przestrzegane, jednak w obliczu rosnących zakażeń i obecności nowych wariantów wirusa wydaje się koniecznością. Obecnie w Polsce nie ma obowiązku noszenia maseczek przez dzieci młodszych klas w szkole, jednak niektórzy dyrektorzy szkół zarządzają taki obowiązek

– tłumaczy i dodaje, że należy bezwzględnie pamiętać o zmianie maseczki:

– Jeśli maseczka ulega zawilgoceniu, to wtedy wirusy i bakterie mogą się łatwiej na niej osadzić i dotrzeć do naszych błon śluzowych. Z tego powodu, zalecane przez WHO maseczki trójwarstwowe powinny mieć w tej najbardziej zewnętrznej warstwie materiał odpychający wilgoć.

Inf.: wp.pl
Fot.: Photo by Kelly Sikkema on Unsplash

Polska - najnowsze informacje

Rozrywka