środa, 4 marca 2020 15:24

Czy warto mieszkać w akademiku? My jesteśmy "na tak"!

Autor Głos 24
Czy warto mieszkać w akademiku? My jesteśmy "na tak"!

Wiele młodych osób po pomyślnym zdaniu matury wybiera się na studia do większego miasta i staje przed wyborem - czy zamieszkać w akademiku czy może wynająć pokój w prywatnym mieszkaniu? Do rozważenia są w tym przypadku konkretne wady i plusy mieszkania w akademiku, choć naszym zdaniem tych drugich jest o wiele więcej. W niniejszym artykule zastanowimy się czy warto mieszkać w akademiku, jakie są największe zalety i wady takiego rozwiązania oraz ile to wszystko tak naprawdę kosztuje.

  1. Czy warto mieszkać w akademiku?
  2. Mieszkanie w akademiku - plusy i minusy
  3. Ile kosztuje mieszkanie w akademiku?

Akademiki mają swoich zagorzałych zwolenników jak również przeciwników. Jedni nie wyobrażają sobie studiów bez akademika, drudzy - bywają tam tylko i wyłącznie na studenckich imprezach lub wcale. Dziś, kilka faktów na temat życia w akademiku.

Czy warto mieszkać w akademiku?

Choć na tytułowe pytanie nie ma gotowej i jednoznacznej odpowiedzi, my jesteśmy "na tak". Akademik w Krakowie czy Warszawie to bardzo dobre rozwiązanie dla tych, którzy chcą w pełni korzystać z uroków życia studenckiego, a przy okazji, nie zrujnować swojego budżetu. To również świetna okazja do tego by poznać wielu ciekawych ludzi ze swojej uczelni i w pełni uczestniczyć w życiu akademickim po godzinach spędzonych na uczelni. W dużych miastach funkcjonuje nawet kilka uczelni, a co za tym idzie - kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt akademików. Tak jest chociażby w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Lublinie i kilku innych ośrodkach akademickich. My proponujemy skorzystać z możliwości i zamieszkać w akademiku. Jeśli okaże się to niewypałem, zawsze można zrezygnować i poszukać prywatnej stancji. Warto jednak podjać ryzyko - być możemy poznamy tam fantastycznych ludzi i przeżyjemy niezapomniane chwile.

Mieszkanie w akademiku - plusy i minusy

Mieszkanie w akademiku ma swoje wady i zalety. Oczywiście minusem jest to, że brakuje nam w takim przypadku całkowicie samodzielnej przestrzeni. Pokoje na ogół są 2 lub 3 osobowe, a zatem dzielimy naszą przestrzeń w kilka osób. Wymaga to oczywiście pewnej dyscypliny, empatii i umiejętności współpracy. Tym bardziej jeśli do tej pory mieszkaliśmy przy rodzicach i mieliśmy cały pokój do dyspozycji dla siebie. Można to również przekuć w świetną przygodę i cenną lekcję. Poznajemy ludzi, uczymy się współpracy, tolerujemy cudze nawyki. Plusy mieszkania w akademiku są też inne - uczymy się organizować sobie codzienne sprawy, które do tej pory na ogół robili za nas rodzice - gotowanie we wspólnej kuchni, dbałość o wyposażenie lodówki, regularne pranie. Warto wejść w dorosłość z pakietem najbardziej podstawowych umiejętności. Dużym plusem życia w akademiku jest również możliwość poznawania nowych ludzi, których mieszka np. kilkadziesiąt na jednym piętrze. To właśnie tu nawiązują się przyjaźnie, a nawet miłości, które trwają potem długie lata, a czasem całe życie. Akademiki to centrum życia studenckiego, wg nas warto spróbować!

Ile kosztuje mieszkanie w akademiku?

Mieszkanie w akademiku jest tańsze niż wynajem pokoju w prywatnym mieszkaniu. Koniec i kropka. Wystarczy wpisać w google frazę: akademik kraków cennik aby przekonać się, że koszt miejsca w pokoju w akademiku jest stosunkowo niewielki. Może to być nawet 400-500 zł jeśli mówimy o akademikach przy uczelniach. Istnieją również prywatne akademiki w dużo lepszym standardzie, które w ostatnim czasie robią furorę wśród studentów. Prywatne akademiki w Krakowie to nieco większy wydatek, gdyż mówimy tu o kwotach rzędu 800-900 zł miesięcznie, jednak w parze idzie za tą kwotą dużo wyższy standard. Jednym słowem - warto!

Styl Życia

Styl Życia - najnowsze informacje

Rozrywka