poniedziałek, 24 stycznia 2022 10:22

Dlaczego nie każdy oczyszczacz powietrza chroni przed smogiem?

Autor kal
Dlaczego nie każdy oczyszczacz powietrza chroni przed smogiem?

W Polsce oczyszczacz powietrza kupowany jest najczęściej w celu ochrony przed smogiem. Mogłoby się zatem wydawać, że każde urządzenie jest świetnie przystosowane do usuwania go. Niestety zdarza się, że mimo korzystania z oczyszczacza stężenie smogu utrzymuje się na wysokim poziomie. Wyjaśniamy, co może być przyczyną tego problemu.

Brak odpowiednich filtrów

To, czy oczyszczacz powietrza będzie w stanie usuwać składniki smogu, uzależnione jest przede wszystkim od zastosowanych w nim technologii oczyszczania. Idealne rozwiązanie stanowi urządzenie z filtrem HEPA oraz węglowym. ponieważ:

filtr HEPA jest bezkonkurencyjny w walce z pyłami zawieszonymi, a dodatkowo zatrzymuje alergeny, bakterie i wirusy,

filtr węglowy uzupełnia jego działanie poprzez usuwanie z powietrza zanieczyszczeń gazowych i eliminację brzydkich zapachów.

Wiele osób jest zainteresowanych jonizacją. O ile może ona wspomóc ochronę przed zanieczyszczeniami (alergenami, bakteriami i wirusami) w przypadku oczyszczacza powietrza z filtrami, to samodzielne jonizatory nie są już tak skuteczne, o czym możemy przeczytać w artykule. https://wybierzoczyszczacz.pl/poradniki/oczyszczacz-powietrza-z-jonizatorem/. Ponadto jonizacja nie przyczynia się do usuwania podstawowego składnika smogu, czyli pyłów zawieszonych.

Zbyt niska wydajność

Oczyszczacz z filtrami HEPA i węglowym może efektywnie usuwać smog. Jednak to jego wydajność (CADR), decyduje o tym, w jak dużym pomieszczeniu będzie możliwe utrzymanie dobrej jakości powietrza. Podczas wyboru oczyszczacza należy zatem uwzględnić metraż pokoju, w którym urządzenie ma pracować.

W artykule https://www.fit.pl/zdrowie/prozdrowotny-prezent-na-mikolajki-oczyszczacz-powietrza/18435 możemy znaleźć informację, iż „Pomnożenie go przez osiem to minimalna wydajność (w m³/h), którą oczyszczacz powinien uzyskiwać podczas pracy w najwyższej prędkości”. Oznacza to, że w pomieszczeniu o powierzchni 28 m² potrzeba oczyszczacza, którego CADR wynosi co najmniej 224 m³/h.

Wybór oczyszczacza powietrza o trochę za małej wydajności sprawi, że w trybie auto konieczne będzie częste używanie wysokich prędkości, a te są dość hałaśliwe. Znacznie za mała wydajność może spowodować, że przy wysokim stężeniu smogu oczyszczacz nie będzie w stanie zapewnić niskiego poziomu zanieczyszczeń.

Kiepski tryb automatyczny

Tryb automatyczny to bardzo ważna cecha oczyszczacza powietrza. Oznacza, że urządzenie może samodzielnie sterować prędkością filtracji i dopasowywać ją do aktualnego stanu powietrza. Niestety kiepski tryb auto może być przyczyną utrudnionego oczyszczania powietrza.

Zdarza się, że tryb auto bazuje na chińskiej normie jakości powietrza. Jest ona znacznie łagodniejsza od norm europejskich. W rezultacie oczyszczacz uznaje powietrze za czyste nawet wtedy, gdy stężenie smogu jest wysokie. Pracuje zatem w niskich prędkościach, zamiast wykorzystać pełnię swoich możliwości do szybkiego usunięcia zanieczyszczeń. Taki problem ma niemal każdy oczyszczacz powietrza Xiaomi.
Kupowanie oczyszczacza powietrza na całe mieszkanie
Kolejny problem to błędne zakładanie, że oczyszczacz powietrza o wysokiej wydajności obsłuży na raz całe mieszkanie. Podobnie jak grzejnik włączony tylko w jednym pokoju nie ogrzeje kilku sąsiednich pomieszczeń, tak jeden oczyszczacz nie usunie smogu z całego mieszkania. Nie pomoże tu nawet otwarcie drzwi. Należy zatem pamiętać o zasadzie: jeden oczyszczacz powietrza na jedno pomieszczenie.

Nieprawidłowe użytkowanie

To, że oczyszczacz powietrza nie usuwa smogu, może wynikać także z błędów w jego użytkowaniu. Na liście możliwych pomyłek znajdują się:

● Korzystanie ze zużytych filtrów

Jeśli oczyszczacz przez pewien czas dobrze pracował, a potem jego skuteczność znacząco spadła, to prawdopodobnie doszło do zużycia filtrów. Należy zatem sprawdzić ich stan. Dotyczy to również urządzeń ze wskaźnikiem zużycia filtra. Taki wskaźnik bierze bowiem pod uwagę tylko czas pracy oczyszczacza, podczas gdy na tempo zużywania filtrów wpływa jakość powietrza. Jeśli filtr HEPA z białego zrobił się ciemnoszary lub czarny, to pora go wymienić.

● Zabrudzony filtr wstępny

Filtr wstępny zazwyczaj nie podlega wymianie, ale trzeba usuwać nagromadzone na nim zanieczyszczenia. Brudny filtr znacznie ogranicza przepływ powietrza, co oznacza spadek efektywności filtracji.

● Używanie zapakowanych filtrów

Filtry docierają do klienta zapakowane w folię ochronną. Zwykle w instrukcji albo na samej folii znajduje się napis informujący o tym, że filtry należy rozpakować. Mimo to zdarza się, że użytkownicy umieszczają w oczyszczaczu zafoliowane filtry. Nie są one wówczas w stanie spełniać swojej funkcji.

● Brak swobodnego przepływu powietrza wokół urządzenia

Oczyszczacz powietrza nie może stać we wnęce ani przylegać do ściany. Potrzebne jest bowiem zapewnienie wokół niego swobodnego przepływu powietrza. Zablokowanie wlotów sprawia, że urządzenie nie jest w stanie efektywnie pracować.

Ekologia - najnowsze informacje

Rozrywka