piątek, 11 października 2019 10:45

Dobczyce: Co się stanie z Murami Starego Miasta?

Autor Anna Piątkowska-Borek
Dobczyce: Co się stanie z Murami Starego Miasta?

Szykują się spore zmiany na Wzgórzu Staromiejskim w Dobczycach (powiat myślenicki).

– Podniesienie atrakcyjności Wzgórza Staromiejskiego w Dobczycach to priorytetowy cel inwestycji, która wkrótce rozpocznie się na terenie Starego Miasta. W ramach przewidzianych prac uczytelnione zostaną mury miejskie z południowej strony wzgórza oraz wykonane zostaną ścieżki w obrębie Wzgórza Zamkowego – poinformował Urząd Gminy i Miasta Dobczyce.

Wykonawcą zadania będzie firma DES Henryk Dowgier Anna Dowgier Spółka Jawna – ta sama, która zajmowała się m.in. odbudową baszty.

Koszt inwestycji to 1 796 982,40 zł, z czego 75% stanowi dofinansowanie pozyskane końcem 2017 roku z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014- 2020.

Jakie prace zostaną wykonane na Starym Mieście w Dobczycach?

– Przebieg murów miejskich zostanie wyznaczony w trzech formach, zgodnie z uzgodnieniem z Małopolskim Konserwatorem Zabytków. Po wykonaniu uczytelnienia przebiegu murów przewidziano likwidację istniejących ogrodzeń, szpecących krajobraz i zamykających dostęp do reliktów miejskich obwarowań. W ramach inwestycji mur zyska również dodatkową oprawę w postaci oświetlenia – wyjaśnili dobczyccy urzędnicy.

Wzdłuż murów powstanie też ścieżka krajobrazowa,łącząca zrekonstruowaną wcześniej bramę miejską prowadzącą na Stare Miasto, z zamkiem, będącym główną atrakcją turystyczną wzgórza. Wzdłuż ścieżki pojawią się ławki, kosze i tablica informacyjna. Zostanie też uporządkowana zieleń.

– Bez wątpienia projekt ten był długo wyczekiwany przez mieszkańców Dobczyc, turystów, ale także przez organizację, która zarządza dobczyckim zamkiem – PTTK oddział Dobczyce. Jest to kolejna atrakcja, która wpłynie na rozwój miasta, jego estetykę, a także pomoże zachować pamięć o historii Dobczyc – powiedział burmistrz Tomasz Suś.

Dodatkowo, jak podał UGiM Dobczyce, w ramach inwestycji wymieniona zostanie także nawierzchnia ścieżki wokół kościoła św. Jana Chrzciciela oraz modernizacja oświetlenia świątyni. Swój wygląd zmieni również popularna ścieżka łącząca wzgórze z ul. Podgórską, przy której zlokalizowany jest niedawno powstały parking. Zmodernizowana zostanie nawierzchnia ścieżki oraz wymienione zostaną schody terenowe.

Myślenice - najnowsze informacje