poniedziałek, 5 lipca 2021 10:50

Domowy ozonator - nowoczesny sposób na czystość i dezynfekcję

Autor kal
Domowy ozonator - nowoczesny sposób na czystość i dezynfekcję

Zabija wirusy skuteczniej niż chlor i nie pozostawia duszącego zapachu. Tak działa generator ozonu - proste i nieduże urządzenie, które warto mieć w każdym domu.

Oczyszczanie i skuteczna dezynfekcja to zabiegi, które szczególnie zaczęliśmy doceniać w ostatnim roku. Często jednak preparaty, które zabijają bakterie i wirusy pozostawiają po sobie nie tylko trudny do zniesienia zapach, ale wręcz drażnią nasze drogi oddechowe i skórę. Na szczęście jest alternatywa. To ozonowanie.

Powietrze świeże jak po jak po burzy

Dobroczynne działanie ozonu znamy od bardzo dawna. To on jest odpowiedzialny za charakterystyczny świeży zapach powietrza po burzy. Ozon występuje naturalnie w przyrodzie. Powstaje w czasie wyładowań elektrycznych lub oddziaływania promieniowania ultrafioletowego. Jest też pożyteczny. Obecny w najwyższych warstwach atmosfery - stratosferze, chroni nas przed szkodliwym wpływem promieniowania UV.  To dlatego ostrzega się nas przed tzw. dziurą ozonową, gdy w danym rejonie jest go za mało.

Zabija koronawirusa

Czym jest ozon? To trzyatomowy tlen. Podczas, gdy normalny tlen występuje w cząsteczkach O2 ozon to O3 i dlatego jest nietrwały. Ma za to wyjątkowe właściwości, które doceniono zwłaszcza podczas pandemii. Zabija bakterie, grzyby i wirusy, nie pozostawiając po sobie przykrego zapachu środków dezynfekcyjnych, natomiast świeży zapach. Co więcej - przy odpowiednim stężeniu w pomieszczeniu dociera w każdy zakamarek, dezynfekując i usuwając np. zapach grzybów z klimatyzacji czy dymu papierosowego z obić kanap czy foteli. Zabija też koronawirusa, dlatego wytwarzające ozon generatory stosowane są w miejscach, w których przebywa dużo osób, w codziennej dezynfekcji placówek służby zdrowia, szkół, hoteli a ozonowanie jest już popularną usługą zamawianą przez osoby po infekcji koronawirusem lub po opuszczeniu lokalu przeznaczonego na kwarantannę.

Niezbędny dla alergików

Jak działa ozonator? Domowy generator ozonu to niewielkie urządzenie, którego zadaniem jest właśnie wytwarzanie ozonu z atmosfery. Zachodzący w nim proces - wyładowania elektryczne, tworzą cząsteczki O3 i uwalniają je do pomieszczenia lub do wody.

Coraz więcej osób odkryło dobroczynne działanie oznowania, stosuje ja regularnie i decyduje się na kupno domowego generatora ozonu. Ozonator ma zdecydowanie więcej zastosowań niż tylko oczyszczanie powietrza. Modele wyposażone w specjalny wężyk można użyć do ozonowania wody w basenach czy wannie, oczyszczania i odświeżania obuwia czy np. lodówki. Bardzo doceniają je posiadacze samochodów, bo mogą sami i znacznie częściej odgrzybiać i dezynfekować klimatyzację w swoim aucie. Zdecydowanie można polecić ozonator alergikom, bo skutecznie usuwa wiele alergenów, a przy tym nie pozostawia cząstek, które mogą podrażniać płuca, oczy czy skórę.

Jak wybrać generator ozonu?

Jak wybrać odpowiedni dla nas generator ozonu? Przede wszystkim ważna jest jego wydajność, która musi być dostosowana do kubatury pomieszczenia, które chcemy ozonować. Przy każdym modelu podana jest wydajność ozonatora liczona w miligramach lub gramach na godzinę (mg/g/h). Minimalnym, progowym stężeniem ozonu, od którego zaczyna się dezynfekcja, jest stężenie 1g ozonu na 10m3 pomieszczenia (0,1 g/m3). Ważne jest też dodatkowe wyposażenia, które pozwoli nam wykorzystać ozonator do dezynfekcji klimatyzacji w samochodzie czy wody w basenie. Jeżeli chcemy używać go w domu, warto sprawdzić czy pracuje cicho i jak szybko zdezynfekuje całe pomieszczenie. Jeśli mamy wątpliwości, jaki ozonator powinniśmy kupić, warto zapytać o to sprzedawcę, który pomoże nam wybrać optymalny dla nas model.

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje