czwartek, 28 stycznia 2021 16:05

Drogi ekspresowe płatne dla osobówek? Jest komentarz Ministerstwa Infrastruktury

Autor Aleksandra Tokarz
Drogi ekspresowe płatne dla osobówek? Jest komentarz Ministerstwa Infrastruktury

Środki za przejazd płatnymi odcinkami dróg będzie pobierał fiskus. Nowy system e-Toll ma obowiązywać przede wszystkim na autostradach, ale rząd zakłada również, że opłaty będą pobierane także na drogach ekspresowych. Czy kierowcy osobówek mają się czego obwiać? Ministerstwo Infrastruktury wyjaśnia.

- Trwają obecnie prace nad nowym systemem poboru opłat na polskich drogach. Nowy system będzie opierał się na zasadzie geolokalizacji. Zostanie on wprowadzony na autostradach i drogach ekspresowych, ponieważ już teraz na tych drogach jest obowiązek opłat od samochodów powyżej 3,5 tony – tłumaczy rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury Szymon Huptyś. Jak dodaje, nie zmienia to jednak katalogu dróg ani katalogów pojazdów, które muszą płacić za przejazd drogami.

- Dzisiaj przejazd samochodem osobowym po drodze ekspresowej jest bezpłatny i pozostanie bezpłatny – tłumaczy rzecznik. - Nie toczą się i nie będą się toczyć żadne prace, które miałyby zmierzać do wprowadzenia zmian w tym zakresie. Autostrady są drogami płatnymi z definicji, drogi ekspresowe są bezpłatne dla samochodów osobowych i dla samochodów osobowych bezpłatne pozostaną. Między innymi dlatego zdecydowano o budowie dłuższej sieci dróg ekspresowych niż sieci autostrad. Chcemy, aby każdy miał możliwość skorzystania z sieci bezpiecznych i komfortowych dróg, bez konieczności opłat za przejazd samochodem osobowym po tych drogach.

Zmiana w obostrzeniach! Co z restauracjami, hotelami i szkołami?
W ostatnim tygodniu sumaryczna liczba zakażeń to prawie 39 tys., czyli średnio 5 558 zakażeń dziennie. Jest to o 10% mniej w porównaniu z liczbami z poprzedniego tygodnia. - Sytuacja w Polsce wydaje się w tej chwili ustabilizowana – mówił minister Niedzielski. W związku z tym lekko poluzowano obostr…

Autostrady dla samochodów osobowych i ciężarowych są i pozostaną drogami płatnymi, drogi ekspresowe dla samochodów ciężarowych dzisiaj są płatne i pozostaną płatne, bez względu na kształt poboru opłat, który będzie w Polsce obowiązywał.

fot. ilustracyjne/pixabay

Polska

Polska - najnowsze informacje