piątek, 12 marca 2021 11:46

Dworczyk: Mniej szczepionek, ale przyśpieszenie szczepień. Jak to możliwe?

Autor Marzena Gitler
Dworczyk: Mniej szczepionek, ale przyśpieszenie szczepień. Jak to możliwe?

Do końca marca do Polski trafi o 550 tys. mniej niż zaplanowano szczepionek firmy AstraZenca. Mimo to rząd zapowiada znaczne przyśpieszenie szczepień w II kwartale. Takie informacje przekazał dziś na konferencji prasowej szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk.

W zorganizowanej na Stadionie Narodowym konferencji prasowej oprócz Michała Dworczyka wziął udział dr Artur Zaczyński, dyrektor CSK MSWiA w Warszawie, który prowadzi szpital tymczasowy. Najważniejszą rzeczą przekazaną dziennikarzom była informacja o ograniczeniu liczny szczepionek AstraZeneca.

- Otrzymaliśmy informacje o zmniejszeniu dostawy liczby szczepionek firmy AstraZeneca. Mimo tego przygotowujemy się do dużego przyśpieszenia szczepień w II kwartale - stwierdził Dworczyk.

Minister wyjaśnił jak możliwe jest przyśpieszenie szczepień, mimo zmniejszenia dostaw od tego producenta.

- Mimo tego, że do końca marca szczepionek będzie mniej, to przygotowujemy się do dużego przyspieszenia w drugim kwartale - mamy deklaracje producentów na ok. 15 mln szczepionek w Q2, dlatego wprowadzamy zmiany, które przyspieszą proces - powiedział Michał Dworczyk.

Rząd jednak obawia się opóźnień i już z góry za nie przeprasza. - Zrobię wszystko, żeby było jak najmniej zawirowań w dostawach. Jeśli doszłoby do opóźnień czy przesunięć terminów wizyt pacjentów, prosimy o zrozumienie - będą spowodowane zmianą zafundowaną nam przez producenta szczepionek - dodał.

Polska

Polska - najnowsze informacje