środa, 12 września 2018 12:13, aktualizacja 7 lat temu

Dworek w Żyrakowie zaprasza w swoje progi

Autor Marzena Gitler
Dworek w Żyrakowie zaprasza w swoje progi

15 września odbędzie się otwarcie wyremontowanego Dworku w Żyrakowie. Na uroczystość połączoną z biesiadą po żyrakowsku zapraszają wójt i sołtys Żyrakowa.

Dworek położony z Zespole Dworsko – Parkowym to murowany budynek z I połowy XIX wieku. Około 1920 r. uległ gruntownej przebudowie. Podczas II wojny światowej uległ znacznemu zniszczeniu. Ucierpiał zarówno budynek jak i jego wyposażenie. Przeprowadzone po wojnie remonty wpłynęły na pewne jego zmiany. Budynek otrzymał charakter podmiejskiego dworu ziemiańskiego o dość skromnym wyglądzie, nieco podobnego do miejskich budynków użyteczności publicznej. W jego najbliższym otoczeniu założono park krajobrazowy, z licznymi okazałymi egzemplarzami dębów, klonów i akacji.

Pierwszym właścicielem dworu był Witold Pieniążek. W 1946 roku przeprowadzono parcelację obszaru rolnego należącego do dworu. Po II wojnie światowej budynek służył celom społecznym. Od 1946 – 1996 roku w budynku mieściła się tu Gromadzka Rada Narodowa oraz Urząd Gminy. W następnych latach służył mieszkańcom wsi. Swoją działalność prowadziła tu Gminna Świetlica Profilaktyczno–Wychowawcza, Punkt konsultacyjny Związku Kombatantów Politycznych, Polskie Stronnictwo Ludowe, Ludowy Klub Sportowy w Żyrakowie oraz Koło Gospodyń Wiejskich.

Dwór w Żyrakowie z pozostałościami dawnego założenia parkowego stanowi znaczący element lokalnego krajobrazu kulturowego. W 2004 roku został wpisany do rejestru zabytków. W latach 2016-2018 wykonywany był gruntowny remont dworu oraz parku. Gmina Żyraków zabezpieczyła 70 tys. zł na wykonanie dokumentacji projektowej. O dofinansowanie na remont zespołu dworsko – parkowego w Żyrakowie zabiegała w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Przemyślu oraz u Marszałka Województwa Podkarpackiego. Ostatecznie inwestycję, która pochłonęła 1 mln 420 tys. zł. (nie licząc wyposażenia) sfinansowała gmina Żyraków i Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków.

Wyremontowany Zespół Dworsko – Parkowy ma nadal służyć mieszkańcom. Planowane jest utworzenie tu muzeum. Część obiektu ma zostać przeznaczona pod działalność kulturalną.

Warto wspomnieć, że to kolejny wyremontowany taki obiekt w Gminie Żyraków, która może się już pochwalić pięknymi dworkami w Korzeniowie i Straszęcinie.

15 września o godz. 16 zaplanowano nie tylko otwarcie dworku po remoncie, ale okolicznościowe prelekcje i wystawę. O godz. 18 rozpocznie się program artystyczny przygotowany przez zespoły folklorystyczne. W trakcie imprezy na uczestników będą czekać stoiska rękodzielnicze oraz z przysmakami regionalnej kuchni.

Marzena Gitler

Dębica - najnowsze informacje

Rozrywka