czwartek, 13 lipca 2023 11:45

Dziki do odstrzału? "Taka decyzja musi zostać podjęta i taką podjąłem"

Autor Patryk Trzaska
Dziki do odstrzału? "Taka decyzja musi zostać podjęta i taką podjąłem"

– Ciężkim sercem podjąłem decyzję o tym, żeby dokonać bardzo ograniczonego odstrzału i odłowienia dzików – mówił w środę (12 lipca) prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, cytowany przez PAP. Jest to przełomowa decyzji władz stolicy, ponieważ w latach ubiegłych takiej zgody nie wydano. Prezydent Warszawy zaznaczył, że podejmując decyzję miał na względzie bezpieczeństwo mieszkańców.

Dziki są coraz większym problemem dla mieszkańców dużych miast. Zwierzęta coraz częściej osiedlają się w okolicy zabudowań mieszkalnych. Ich widok na ulicy wielu już nie dziwi. Niestety nie każde spotkanie z tymi ssakami kończy się happy-endem.

Problem zauważyły też władze Warszawy.  W ubiegłym roku na terenie stolicy było 2,5 tysiąca. Obecnie mamy lipiec, a już od stycznia 2023 roku odnotowano blisko 3 tysiące osobników. – W zeszłym roku tę decyzję wstrzymałem. Sytuacja w gminach sąsiednich wygląda tak, że tam się do dzików strzela. My byliśmy wyjątkiem, ale również powiedziałem jasno, że zdam się na opinie ekspertów, którzy jasno powiedzieli, że po prostu, jeżeli chcemy dbać o bezpieczeństwo warszawiaków, że taka decyzja musi zostać podjęta i taką decyzję podjąłem — powiedział w środę Rafał Trzaskowski cytowany przez PAP.

Prezydent Warszawy zaznaczył, że podejmując decyzję miał na względzie bezpieczeństwo mieszkańców.

fot. pixabay

Polska - najnowsze informacje

Rozrywka