środa, 4 kwietnia 2018 08:36

Europejski Klub Pickwicka w Bochni ma już 18 lat!

Autor Mądry Natalia
Europejski Klub Pickwicka w Bochni ma już 18 lat!

Europejski Klub Pickwicka - motto:
Hitch your wagon to a star. Always aspire to do great things. Do not set pessimistic goals.
Ralph Waldo Emerson

  1. Rok założenia - 20. 09. 2000, pierwszy w Bochni i jeden pierwszych w Małopolsce szkolnych klubów zajmujących się upowszechnianiem kultury języka angielskiego, organizacją współpracy międzynarodowej i rozwijaniem wiedzy o historii i kulturze Bochni, regionu i niektórych krajów europejskich.
  2. Założycielka - Krystyna Pacuła, nauczycielka j. angielskiego
  3. Opiekunki klubu w latach 2018: Bogumiła Sroka - Barbach, nauczycielka W- F i zajęć technicznych, Krystyna Pacuła, nauczycielka j. angielskiego, Anna Staniszewska, nauczycielka j. angielskiego.
  4. Od roku 2010 Klub ma stałą siedzibę w sali nr 04, wyposażonej w kompletny sprzęt audiowizualny. W tej sali mieści się Biblioteka i archiwum Klubu oraz odbywają się spotkania klubowe.

Organizacja klubu

W latach 2000 - 2018, Europejski Klub Pickwicka zrzeszał nauczycieli i uczniów Gimnazjum nr 1, ludzi ciekawych wszystkiego, poszukujących inspiracji i różnych pól aktywności intelektualnej, rozwijających umiejętności językowe i poszerzających wiedzę, zwłaszcza kulturoznawczą. Praca  w Klubie przygotowuje  do aktywności społecznej w środowisku lokalnym, krajowym i międzynarodowym. Klub działa w oparciu o statut i regulamin. Ilość stałych członków Klubu waha się od 30  do 40 uczniów, z klas od I do III.

Obszary programowe i formy działania Klubu:

  1. rozwijanie umiejętności językowych;
  2. upowszechnianie kultury humanistycznej - tolerancji - szacunku dla innych;
  3. organizowanie międzyszkolnej, krajowej i zagranicznej współpracy młodzieży;
  4. rozwijanie tożsamości kulturowej - poznawanie kultury i historii regionalnej;
  5. poszerzanie wiedzy o kulturze innych krajów;
  6. aktywny udział w życiu społeczności szkolnej;
  7. poszerzanie zasobów materialnych i wyposażenia lokalu klubowego.

Dlaczego Pickwick?
Tytułowy bohater powieści Charlse’a Dickens’a uosabia ludzi ciekawych wszystkiego, poszukujących różnych, częstokroć niepraktycznych i błahostkowych, ale też i ważnych i odważnych prawd. Przy tym Pan Pickwick patrzy na świat wyrozumiale i z poczuciem humoru, a przy tym nie jest obojętny na krzywdę ludzką i niesprawiedliwość społeczną. Taki patron wyraża humanistyczne przesłanie naszego Klubu: poszukuj, pytaj, myśl i szanuj każdego, jak siebie samego.

Członkiem Klubu może zostać każdy uczeń Gimnazjum nr 1 oraz osoba spoza społeczności szkolnej, która zadeklaruje realizację programu Klubu. Członek Klubu powinien:

  • szanować siebie i innych ludzi - wspierać innych, w miarę potrzeb i możliwości;
  • aktywnie i regularnie uczestniczyć w pracach klubowych i spotkaniach;
  • rozwijać umiejętności językowe;
  • poznawać i chronić kulturę (tożsamość) lokalną - wykazywać zainteresowanie kulturą innych krajów i problematyką współczesnego życia społecznego w Polsce i w Europie.

Kalendarium działalności Europejskiego Klubu Pickwicka 2000 - 2017

2000

  1. 03. - Dzień Irlandii (inauguracja cyklicznej prezentacji kultury różnych narodów)
  2. 06. - Solny Traper - rajd krajoznawczy po staropolskich szlakach kupieckich Ziemi Bocheńskiej dla klas pierwszych.
  3. 09. - Rozpoczęcie pierwszego projektu - Podróże w kulturze, poszerzającego wiedzę o kulturze różnych krajów i znajomość języka angielskiego; działania (wybór): cykl wycieczek kulturoznawczych po Bochni, pod opieką kustoszy Muzeum im. S. Fischera; Ziemia Święta i jej mieszkańcy - spotkanie z J. Pączkiem, historykiem; spotkanie z Andrew Nixonem na temat kultury Szkocji; Music Corner - muzyka z różnych stron świata; konkurs recytacji poezji i prozy anglojęzycznej In memory of Emily Dickinson.

13-18.10. - Pierwszy wyjazd zagraniczny przedstawicieli Klubu do Bad Salzdetfurth (Niemcy), miasta partnerskiego Bochni; uczniowie: Michał Musiał i Mateusz Tokarz, nauczycielka: Krystyna Pacuła.

2001

21.02. - Inauguracja działalności szkolnego teatru anglojęzycznego The Mini Globe: premiera dramatu Szekspira Romeo i Julia, reż. Agnieszka Kaźmirek (projekt: Podróże w kulturze).

21.03. - Pierwszy konkurs na esej w j. angielskim - You and Me (projekt: Podróże w kulturze).

  1. 06. - Pierwszy konkurs recytacji prozy i poezji anglojęzycznej - In memory of Emily Dickinson (projekt: Podróże w kulturze).
  2. 05 - Uczennica Karolina Korbut opracowała projekt graficzny logo Europejskiego Klubu Pickwicka.
  3. 09 - Inauguracja działalności klubu muzycznego Music Corner, w którym uczniowie prezentują najważniejsze nurty muzyki młodzieżowej - org. Michał Korta 2001/2002 oraz klubu filmowego Silver Screen - cyklicznej prezentacji filmów w oryginalnej wersji językowej, działającego do 2004 r. - org. Stanisław Liguziński, Paweł Migdał.

16.10. - Z cyklu: Kultura i historia naszego miasta - cmentarz żydowski w Bochni, na Krzęczkowie, po którym oprowadzili nas p. Iwona Zawidzka i p. Leon  Gawąd.

21.10. - Przedstawiciele Klubu biorą udział w  w spotkaniu z Ryszardem Kapuścińskim w Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie. Temat spotkania: powinności obywatela świata wielokulturowego

25-28.10 - Opiekunka Klubu, Krystyna Pacuła, wzięła udział w szkoleniu liderów klubów europejskich - Uczmy Europy w Warszawie, org. Fundacja R. Schumana.

15-19. 11 - Opiekunka Klubu, Krystyna Pacuła, wzięła udział w szkoleniu Bi-Tri-Multi Training w Antwerpii (Belgia), org. Narodowa Agencja Programu Młodzież.

13.12. - Z cyklu: Kultura i historia naszego miasta: po kościele św. Mikołaja oprowadził nas p. Jan Flasza, autor przewodnika po Bochni.

  1. 12. - Przedstawiciele Klubu - Krystyna Pacuła i Michał Korta wzięli udział w konferencji Edukacja europejska w szkole – organizowanej przez Selm RP i Fundacja Konrada Adenauera

2002

  1. 01. - Ziemia święta i jej mieszkańcy – prelekcja p. Jerzego Pączka, historyka.

20-26.01. - Pierwsza wyprawa zagraniczna Klubu do Londynu (Wielka Brytania); 41 uczniów i trzy nauczycielki; program turystyczny - krajoznawczy, m.in. Londyn, Greenwich i Canterbury oraz spotkanie z sekretarz The Dickens Fellowship - Mrs. Thelma Grove, która zaprosiła Europejski Klub Pickwicka do współpracy.

  1. 02. - Dni Italii (2 dni)

21.02. - Inauguracja działalności Biblioteki Klubu Pickwicka.

  1. 07. - Podczas konferencji Dickensowskiej w Londynie, z udziałem opiekunek Klubu: Krystyna Pacuły i Anny Staniszewskiej Europejski Klub Pickwick został przyjęty do The Dickens Fellowship, międzynarodowego towarzystwa miłośników i badaczy twórczości Dickensa. Rozpoczęcie współpracy, która trwała do roku 2004.

4.11.- Z cyklu: Kultura i historia naszego miasta - zwiedzanie starego cmentarza przy ul. Orackiej.

1.12. - Inauguracja pierwszej edycji programu edukacyjnego Akademia Nastolatka, poszerzającego wiedzę o języku angielskim i kulturze krajów anglojęzycznych. Część 1: od 1. 12. 2002 do 10. 06. 2003 r., część 2: od 10 06. do 22.12. 2004 r. Finansowanie: 41 800 zł - grant Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności, program English Teaching.

  1. 12. - Inauguracja cyklu spotkań klubowych Przy herbacie o herbacie z udziałem p. Yumiko Matsuzaki z Centrum Kultury i Techniki Japońskiej manggha w Krakowie, która przedstawiła japońską ceremonię parzenia i picia herbaty.

2003

  1. 01. - Prezentacja działalności Europejskiego Klubu Pickwicka na spotkaniu Bocheńskiego Towarzystwa Miłośników Książki; p. p. Krystyna Pacuła i Anna Staniszewska.

3.04. - Z cyklu spotkań klubowych Przy herbacie o herbacie p. Umesh Nautiyal, Prezes Indyjsko-Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Kultury.

12.03. - Początki Bochni – prelekcja p. Jana Flaszy, kustosza z Muzeum im. St. Fischera w Bochni.

31.03. - Przedstawiciele Klubu wzięli udział w spotkaniu z p. Andrzejem Wajdą w Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej manggha w Krakowie.

  1. 04. - Drugi konkurs recytacji prozy i poezji anglojęzycznej In memory of Emily Dickinson (projekt: Akademia Nastolatka)

13.05. - Drugi konkurs na esej w j. angielskim - You and Me (projekt: Akademia Nastolatka) oraz kolejna premiera w szkolnym teatrze The Mini Globe: Oliwier Twist, wg. Dickens’a, w oryginalnej wersji językowej, reż. Agnieszka Kaźmirek (projekt: Akademia Nastolatka).

12-15.05. - Jesteśmy sobie potrzebni - współpraca z młodzieżowa - wizyta w Bochni uczniów ze szkoły podstawowej w Lutowiskach (Bieszczady).

24-26.05. - Jesteśmy sobie potrzebni - współpraca ze szkołą podstawową - wizyta w Lutowiskach (Bieszczady)

  1. 06. - Dzień Angielski

15.06.- Ognisko klubowe w Stanisławicach. 23. 08. - Prezentacja działalności Klubu - p.p. Beata Czajer, Krystyna Pacuła i Anna Staniszewska - podczas ogólnopolskiego spotkania nauczycieli j. angielskiego English Teaching Market w Starych Jabłonkach k. Koszalina - org. Nidzicka Fundacja Rozwoju Nida.

21-27.09. - Bochnia: wizyta młodzieży z Glasgow, zrzeszonej w Greater Pollok Youth Development Club, w ramach projektu Europa Nastolatka.

  1. 11. Szkolny dzień życzliwości w Gimnazjum nr 1 - zorganizowany przez uczniów - członków Klubu.

2 0 0 4

26.02. - Zmiany w obyczajach kulinarnych we wsiach z okolicy Bochni - prelekcja studentki etnografii.

18.03. - Nepal – królestwo na styku nieba i ziemi. Prelekcja podróżnika i pokaz slajdów, Dom Kultury w Bochni.

10.04. - Dzień Szkocji

15.04. - Manggha – historia japońskich komiksów - prelekcja ucz. kl. II - Aleksandry Szklarzewicz.

10.06. - Rozpoczęcie realizacji drugiej edycji programu językowego: Akademia Nastolatka, poszerzającego wiedzę o języku angielskim i kulturze krajów anglojęzycznych.

  1. 06. - Dzień Grecji - org. Anna Jonas i Magdalena Hypś

15-22.06. - Wyprawa do Szkocji, w ramach współpracy z Greater Pollok Youth Development Club w Glasgow; 18 uczniów i trzy nauczycielki, projekt: Akademia Nastolatka.

5-26.07. - Wakacje po angielsku - nauczanie j. angielskiego młodzieży pozostającej podczas wakacji w mieście -  Miejska Świetlica dla Dzieci i Młodzieży „Ochronka”; uczestnicy: 20 osób w wieku 12 - 15 i pięciu nauczycieli z Gimnazjum nr 1.

10-15.09. - Wizyta w mieście partnerskim Bochni - Bad Salzdetfurth (Niemcy) - 43 uczniów i 4 nauczycieli.

18.09. - Udział w programie Japoński dzień życzliwości dla osób starszych – Centrum Sztuki i Techniki  Japońskiej manggha w Krakowie.

27.10- Trzeci konkurs recytacji prozy i poezji anglojęzycznej In memory of Emily Dickinson (projekt: Akademia Nastolatka).

  1. 11. - Dzień Amerykański – Let’s dicover America - muzyczna podróż przez historię Ameryki przygotowana wraz z uczniami I LO, II LO, Zespół Szkół nr 3. W uroczystości uczestniczyło ponad 100 osób, m.in. konsul USA w Krakowie p. Janette Rebert oraz Renata Koźlicka z Polsko -Amerykańskiej Fundacji Wolności.

22.12. - Teatr szkolny The Mini Globe: premiera spektaklu Opowieść wigilijna, wg. Dickens’a, w oryginalnej wersji językowej, w reż. Joanny Juszczyk, Anny Jonas i Agnieszki Kwatery  - zakończenie drugiej edycji programu językowego Akademia nastolatka.

23.12. - Publikacja pierwszego informatora klubowego: Europejski Klub Pickwicka w latach 2000 - 2004, nakład: 399 egz. (finansowanie w ramach projektu Akademia Nastolatka).

2005

10-15 09. - Bad Salzdetfurth (Niemcy) - drugie spotkanie w szkole partnerskiej, 43 uczniów, 4 nauczycieli z Gimnazjum nr 1,2 i II LO.

  1. 11. - Drużyna Klubu Pickwicka w składzie: Aleksandra Uss, Maciej Wojs, Piotr Wiśniowski zajęła I. m. w międzyszkolnym konkursie wiedzy o Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, zorganizowanym przez Gimnazjum w Brzeżnicy.
  2. 11. - Uroczystość z okazji 5 - lecia działalności Europejskiego Klubu Pickwicka.

7.12. - Mikołajki Klubowe

2006

4.01. - Wizyta w piekarni u p. Adama Zatorskiego w Bochni - poznanie tradycyjnych metod wypieku chleba.

18.01. - Polskie ślady na Białorusi – spotkanie z p. Marią Szymkowską, z I LO w Bochni.

18.02. - Wyjazd do Krakowa - zwiedzanie wystawy ze zbiorów Feliksa Jasińskiego oraz wystawy Świat zmysłów w Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej manggha.

22.03. - Moje Filipiny - prelekcja krajoznawcza p. Clarine Calma, doktorantki z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

  1. 04. - Dzień otwarty - promocja Klubu w społeczności szkolnej Gimnazjum nr 1.

12.04. - Wielkanocne tradycje i obrzędy w Polsce.

21-29.04. - Spotkanie koordynatorów projektu Nasze Małe Ojczyzny - wczoraj, dziś i jutro w Benicasim,  Hiszpania. Klub reprezentowali:  Krystyna Pacuła, Anna Staniszewska, Ola Karabinowska

26.04. - Liceum Ekonomiczne w Bochni - spotkanie z młodzieżą z Glasgow, debata na temat warunków życia młodzieży w polskim i szkockim społeczeństwie.

18.10. - Spotkanie z p. Cecylią Dźwigaj – łączniczką AK na Bocheńszczyźnie.

25.10. - Zasady wywiadu historycznego – warsztaty dla uczestników projektu Nasze małe ojczyzny – wczoraj, dziś i jutro.

15.11. - Spotkanie z p. Wandą Liguzińską, Bochnianką - opowieść o życiu w naszym mieście w czasach   przedwojennych i podczas okupacji hitlerowskiej w Bochni.

6.12. - Mikołajki klubowe i wspomnienia p. Anny Staniszewskiej z podróży po wschodnim wybrzeżu USA.

13.12. - Spotkanie w Archiwum Państwowym w Bochni na temat najstarszych dokumentów przechowywanych w zbiorach.

2007

10 .01. - Życie towarzyskie - bale i zabawy mieszkańców przedwojennej Bochni - prelekcja p. Zofii Sitko, historyk z Państwowego Archiwum w Bochni.

15.01 i 11.02. - Bochnia w okresie międzywojennym oraz podczas okupacji hitlerowskiej - prelekcje p. Janiny Kęsek, kustosz z Muzeum im. St. Fischera.

14.02. - Wspomnienia z Indii i Nepalu - prelekcja p. Barbary Satoły - Śliwy.

17 03. - Losy Żydów bocheńskich - spotkanie z p. Teofilą i Adamem Silberingami.

10-15. 04. - Bad Salzdetfurth (Niemcy) - spotkanie partnerów międzynarodowego projektu edukacyjnego Nasze małe ojczyzny - wczoraj, dziś, jutro; 33 uczniów i trzy opiekunki: p.p. Jolanta Kościółek,  Krystyna Pacuła i Anna Staniszewska.

  1. 05. - Dziewięcioro uczniów i opiekunka Klubu uczestniczyło w bocheńskim „Marszu Pamięci” w dawnej dzielnicy żydowskiej (m.in. ul. ul. Bracka, Kowalska, Niecała) a potem uroczystości żałobnej w Puszczy Niepołomickiej (Baczków). W marszu wzięło udział 250 kadetów ze szkoły wojskowej z Tel Awiwu i p. Aleksander Gutfreund - jeden z nielicznych Żydów, który przeżył zagładę getta w Bochni.

13.06. - Archiwum Państwowe w Krakowie - Oddział w Bochni: otwarcie wystawy historycznej Bochnia naszych dziadków i pradziadków 1900 - 1945, przygotowanej w ramach projektu: Nasze małe ojczyzny - wczoraj, dziś, jutro. Wystawę, czynną do 30 lipca zwiedziło 1500 osób.

2 - 9. 09. - Benicassim (Hiszpania) - spotkanie partnerów międzynarodowego projektu edukacyjnego Nasze małe ojczyzny - wczoraj, dziś, jutro; w programie m.in. ustalenie harmonogramu działań na rok 2008 oraz prezentacja filmu dokumentalnego Bochnia naszych dziadków i pradziadków; w spotkaniu uczestniczyły opiekunki Klubu: Krystyna Pacuła i Anna Staniszewska oraz uczniowie: Aleksandra Karabinowska i Mateusz Nawrocki.

24.10. - Spotkanie klubowe: Bochnia w czasach PRL ­- wykład p. Joanny Potasz i p. Agnieszki Gicali, z oddziału bocheńskiego Archiwum Państwowego w Krakowie.

  1. 11. - Prezentacja multimedialna projektu Nasze małe ojczyzny - wczoraj, dziś, jutro podczas konferencji Programy edukacyjne UE oraz przyznanie przez kuratora oświaty p. Krystynie Pacule tytułu Ambasador Programu Comenius, Tarnów, org. Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji.
  2. 11. - Z cyklu: Kultura i historia naszego miasta - zwiedzanie starego cmentarza przy ul. Orackiej.

14 .11. - Wizyta w studio telewizji TVN w Krakowie; spotkanie z reżyserami filmów dokumentalnych, zwiedzanie studia telewizyjnego i redakcji dokumentalnej.

1.11. - Warsztat dziennikarski: obsługa kamery cyfrowej i dyktafonu, zasady prowadzenia wywiadów reporterskich.

12.12. - Pamiątki z lat 80. XX w. - spotkanie z p. Anną Stolarczyk, kustosz Biblioteki Publicznej w Bochni.

15.12. - Pracy w projekcie + ewaluacja - warsztat prowadzony przez p. Martę Henzler z Centrum Aktywności Lokalnej w Warszawie.

17.12. - Klubowe spotkanie opłatkowe.

2008

Styczeń – kwiecień Przygotowanie i zrealizowanie wywiadów ze świadkami historii - realizacja projektu Nasze małe ojczyzny - wczoraj, dziś i jutro.

11-15.02. - Yate (Wielka Brytania) - międzynarodowe spotkanie partnerów projektu edukacyjnego Nasze małe ojczyzny - wczoraj, dziś, jutro; Klub reprezentowało dziewięciu uczniów i trzy nauczycielki.

27.02. - Bochnia w latach 60. - szkoła, podwórko, dom - spotkanie z Andrzejem Pacułą.

5.03. - Wspinaczka po górach Hiszpanii – spotkanie z Jakubem Ćwiąkałą, podróżnikiem i alpinistą.

12.03. - Bochnia w okresie staropolskim – zwiedzanie wystawy w Archiwum Państwowym w Bochni.

26.03. - Muzyka młodzieżowa, czyli bocheński big beat w latach 60. -  spotkanie z Andrzejem Tarajką.

  1. 05. - Archiwum Państwowe w Krakowie - Oddział w Bochni: otwarcie wystawy historycznej Bochnia w czasach PRL 1945 - 1989, przygotowanej w ramach projektu: Nasze małe ojczyzny - wczoraj, dziś, jutro. Wystawę, czynną do 30 czerwca zwiedziło 3000 osób.
  2. 05. - Kraków: prezentacja projektu Nasze małe ojczyzny - wczoraj, dziś, jutro na konferencji „Programy Edukacyjne Unii Europejskiej”; org. Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji.

21.05. - Moje podróże po Norwegii – spotkanie z Agnieszką Rzącą.

6-7.05. - Dwudniowe warsztaty twórczej pracy w zespole dla 26 uczestników (nocleg w szkole) - prowadzący warsztaty: Stanisława Retmanik i Piotr Henzler z Centrum aktywności Lokalnej w Warszawie.

24 - 29. 05. - Bad Saltzdetfurth (Niemcy) - międzynarodowe spotkanie partnerów projektu edukacyjnego Nasze małe ojczyzny - wczoraj, dziś, jutro. 24 uczniów i trzy nauczycielki: p.p. Barbara Wojciechowska,  Krystyna Pacuła i Ewa Trojak.

  1. 06. - Dzień Hiszpanii (opieka nauczycielska: p. p. Anna Staniszewska i Aneta Kaim); w programie m.in.: dwuetapowy konkurs wiedzy o Hiszpanii, konkursy muzyczne, taneczne i kulinarne. Hiszpania, Galicja – historia, tradycja, życie codzienne – prelekcja p. Pauli Cancelas, nauczycielki j. hiszpańskiego w Krakowie.
  2. 06. - Zabawa w stylu lat 60. - dla uczniów, nauczycieli i przyjaciół Klubu.

9-14.11. - Bochnia - międzynarodowe spotkanie partnerów projektu edukacyjnego Nasze małe ojczyzny - wczoraj, dziś, jutro. Uczestnicy: 13 uczniów ze szkół w Yate i Bad Salzdetfurth oraz 4 opiekunów; goście byli zakwaterowani w rodzinach naszych uczniów. W programie m.in.: zwiedzanie Krakowa, muzeum obozu Auschwitz – Birkenau, Kopalni Soli w Bochni; udział w obchodach Święta Niepodległości; zajęcia warsztatowe w grupach międzynarodowych; spotkanie partnerów projektu, pod patronatem Burmistrza Miasta Bochni.

24.10.- Warsztat fotografii portretowej w szkole artystycznej Forma w Krakowie, prowadzący: Arkadiusz Sędek, artysta fotografik.

2009

Najważniejsze działania i tematyka w ramach realizacji projektu Nasze małe ojczyzny – wczoraj, dziś i jutro:

  1. Najnowsza historia Bochni – Bocheński Komitet Obywatelski „Solidarność”- wybory 4 czerwca 1989. Przemiany społeczno- ekonomiczne w latach 90. XX w.
  2. Przygotowanie zadań i przeprowadzenie konkursu „Bochnia dziś i jutro” dla klas II. Pierwsza nagroda - klasa 2 F za projekt Bochnia w roku 2032.
  3. Uczniowie przeprowadzali wywiady z mieszkańcami Bochni, na temat: Co się nam podoba, co nie podoba i co chcielibyśmy zmienić w naszym mieście ?
  4. Opracowanie filmu pokazującego współczesne oblicze miasta, dokumentującego pracę w projekcie i jej rezultaty. Film został przygotowany przez uczniów przy współpracy studia filmowego „Opera”.

21.03. i 4.04. - Warsztaty fotografii plenerowej dla 19 uczniów; zajęcia prowadził Jerzy Ruciński - Nagórny, niezależny fotoreporter z Krakowa. Efektem warsztatów była wystawa zdjęć prezentowana podczas uroczystego zakończenia projektu Nasze Małe Ojczyzny wczoraj, dziś i jutro w dniu 16 czerwca 2009 r.

18 - 23.04. - Bochnia - gościliśmy grupę uczniów (19 osób) i nauczycieli ze szkoły IES Penyagolosa w Castellon (Hiszpania). Był to kolejne spotkanie w ramach naszej międzynarodowej współpracy, tym razem zrealizowane poza programami grantodawczymi. Jednym z punktów programu był Dzień Hiszpanii w Gimnazjum nr 1.

4-29.05. - Bad Salzdetfurth (Niemcy) - zakończenie międzynarodowego projektu edukacyjnego Nasze małe ojczyzny - wczoraj, dziś, jutro; Klub reprezentowało dwudziestu czterech uczniów i trzy nauczycielki.

Lipiec- sierpień

Dzięki stypendium Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności, opiekunka Klubu, Krystyna Pacuła uczestniczyła w warsztatach językowych w Univercity Gonzaga, w Spokane (USA).

2010

Styczeń Sprzedaż kalendarzy ściennych Klubu Pickwicka na rok 2010 w celu pozyskania funduszy na wyjazd uczniów do Hiszpanii.

6.01.- Sprawdź swoją kreatywność - warsztaty z Małgorzatą Pacuła, studentką MBA socjologii na Uniwersytecie w Utrechcie (Holandia).

13.01. - Chiny na co dzień - prelekcja p. Marta Staniszewskiej, projektantki mody pracującej w Chinach.

13.02. - Dyskoteka karnawałowa przygotowana przez Klub Pickwicka – pozyskane fundusze (850 zł) zostały przeznaczone na wyjazd do Hiszpanii.

26.02. - Dzień Chiński.

26.03. - Nowy Wiśnicz - zwiedzanie pozostałości po dawnym klasztorze i niektórych pomieszczeń zakładu karnego.

7.04. - Spotkanie z p. Carmen Sanz Garcia - hiszpańskim koordynatorem projektu Spojrzenie młodych warsztaty dokumentalisty.

29.05-5.06. - Castellon de la Plana (Hiszpania)- spotkanie z młodzieżą hiszpańską, w ramach projektu: Spojrzenie młodych - warsztat dokumentalisty; 14 uczniów i dwie nauczycielki. „Dzień Hiszpański”  w Gimnazjum nr 1.

24.06. - Prezentacja efektów projektu Spojrzenie młodych - warsztat dokumentalisty społeczności szkolnej i rodzicom uczniów.

17-25.07. - Trzy uczennice klasy III, działaczki Europejskiego Klubu Pickwicka: Ewelina Barbach, Aleksandra Jakieła i Karolina Ratajczak uczestniczyły w „Letnim obozie dla uczniów z Europy i Azji” w Pekinie (Chiny). Koszt udziału w obozie (częściowo) sponsorował Instytut Konfucjusza w Krakowie.

24.09. - Noc Naukowców - wyjazd do Krakowa na spotkania popularyzujące osiągnięcia naukowe oraz wernisaż wystawy Japonia z falami pod stopami - Centrum Nauki i Techniki Japońskiej manggha.

30.09. - Chiny, Wietnam i Hong Kong - prelekcja i pokaz slajdów z podróży do wschodniej Azji - p. Anna Staniszewska.

16.10. - Miejska gra terenowa w Krakowie.

28.10. - Halloween w USA - spotkanie z Daryl Strodes, muzykiem rodem z Pittsburga (USA).

27.11. - Uroczysty koncert z okazji X - lecia działalności Klubu Pickwicka.

2011

W roku szkolnym 2011/2012 do Europejskiego Klubu Pickwicka było zapisanych 53 uczniów Gimnazjum nr 1 im. Św. Kingi z klas od I do III. Aktywnie działało około 30 uczniów. 23. 09. - „Noc naukowców 2011” - Kraków (w programie m.in. widowisko teatralne „Była sobie chemia.”

20.10. - Udział w otwarciu wystawy „Kobiety bocheńskie ” – wystawa przygotowana przez archiwum Państwowe w Krakowie oddział w Bochni.

  1. 10. - „Święto zmarłych w kulturze meksykańskiej ,amerykańskiej i polskiej prezentacje i pokaz slajdów.

3.11. - Relacja z podróży do  Tajlandii, Laosu, Kambodży i Wietnamu, prelekcja i pokaz slajdów – Krystyna Pacuła.

10.11 - Debata oxfordzka; teza: „Oceny w szkole są niepotrzebne”.

15.12 - „Czy potrafimy słuchać i przekazywać informacje?” - zabawa integracyjna.

2012

W roku szkolnym 2012/2013 do Europejskiego Klubu Pickwicka było zapisanych 64 uczniów Gimnazjum nr 1 im. Św. Kingi, z klas od I do III. Największą aktywność wykazała grupa 30 uczniów. 5.01. -  „Chiny dzisiaj”  - prezentacja zdjęć i quiz przygotowany przez Marię Kubas

  1. 01. - „Polscy prezydenci na emigracji w Londynie ” – prelekcja i prezentacja filmu przez Mieczysława Rudka, Bochnianina, fotografika, grafika i kolekcjonera sztuki z Nowego Jorku.

9.02. - Dwusetne urodziny Dickensa  - prezentacja  biografii autora Klubu Pickwicka.

23.05. - Prezentacja projektu polsko – hiszpańskiego Różnorodność kulturowa regionu Walencji w Hiszpanii.

24.05. - Dzień Włoski

2013

  1. 01 - „Korea Północna - dzisiaj” - spotkanie z Małgorzatą Pacułą, uczestniczką 6 - tygodniowego stażu w Ambasadzie RP w Phenianie w roku 2012.

28.02.14 – Świeto Lampionów: – prezentacja kultury i historii Chin; rozstrzygnięcie szkolnego konkursu wiedzy o Chinach;  spotkanie z Sun Zhongli wicedyrektorem Instytutu Konfucjusza w Krakowie. - lekcja języka chińskiego prowadzona przez Martę Ogarek lektorkę języka chińskiego; w imprezie uczestniczyło 82 uczniów.

  1. 03 - „Ameryka Południowa - Argentyna, Chile, Boliwia” - spotkanie z Zuzanną Boryczko, stażystką w Ambasadzie RP w Argentynie i przewodniczką turystyczną.
  2. 04 - „EXPO w Szanghaju oraz impresje z innych krajów Azji” - prelekcja z przeźroczami Anny Staniszewskiej.
  3. 09 - „Śladami Gaudiego” - prelekcja o życiu i działalności Antonio Gaudiego, przygotowana przez członków Klubu Pickwicka, uczestników spotkania z partnerem hiszpańskim w Castellon.  27. 09 - „Noc naukowców”, Kraków; - liczba uczestników - 40, opiekunowie - 4/.
  4. 11 - Przygotowanie i zorganizowanie szkolnej dyskoteki „andrzejkowej” - w której wzięło udział 140 osób.

2014

  1. 02. - „Noc twórczego myślenia i działania” w Gimnazjum nr 1. - spotkanie całonocne, uczestnicy - 24 uczniów, 5 nauczycieli 2 wolontariuszy. W programie m.in. : - zajęcia organizacyjne i integracyjne; - warsztaty twórczego działania i kreatywnego myślenia; - warsztat rozwoju osobowości;  -  ćwiczenie kompetencji interpersonalnych; - zajęcia interdyscyplinarne: matematyka, chemia, geografia, j. angielski, j. polski; - ćwiczenie umiejętności życiowych.

28.02. - Program Comenius - cele i efekty, spotkanie z Maciejem Trojanem, uczestnikiem projektu Comenius (Litwa, Turcja), absolwentem naszego Gimnazjum.

  1. 05 - Spotkanie z Joanną Ostręgą, absolwentka naszego Gimnazjum, członkiem grupy odtwórstwa historycznego „Per Saecula” (www.gohps.webd.pl)
  2. 06 - Wyprzedaż podwórkowa - zbieranie funduszy na działania klubowe.
  3. 05. - Muzealia - Dzień Chiński - Muzeum Bocheńskie im. St. Fischera - prezentacja działalności Klubu Pickwicka oraz prezentacja filmu o warsztatach kulturowych w Pekinie, na które zostały zaproszone w sierpniu 2012 r. trzy uczennice naszego Gimnazjum, zrzeszone w Klubie. Ponadto: dwa wspomnienia z podróży do Chin - nauczycielki, jednej z opiekunek Klubu i uczennicy.
  4. 10. - „Styl miasta Los Angeles” - prelekcja Anny Staniszewskiej.
  5. 11 - Dubaj wczoraj i dziś” - prelekcja Sary zięby.

2015

  1. 01. - Zwiedzanie wystawy malarstwa Adama Faglio w Muzeum w Bochni. 29. 01. - Mój pomysł na zagospodarowanie przestrzeni mało przyjemnej dla ucznia - zajęcia warsztatowe. 14. 03. - Quizy i zabawy towarzyskie z okazji „Dnia świętego Patryka” - święta narodowego Irlandii.
  2. 03 - Dzień Japoński. W programie m.in.: ceremonia parzenia herbaty, prezentacja Centrum Kultury i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie, lekcja j. japońskiego - dr Karol Olszewski (UJ. Koordynatorka: Anna Staniszewska.
  3. 04. - Warsztaty językowe z native speakerem z USA - Robertem Pine. 11. 06. - Warsztaty językowe i kulturowe - prowadzący: Yingchi Chen (Chiny), studentka matematyki Uniwersytetu w Toronto i Sidhant Jain (Indie), student ekonomii na Uniwersytecie w Mumbaju oraz „Gra miejska w języku angielskim” w Bochni, dla ponad 80 uczniów Gimnazjum nr 1. 12.06.14 – wizyta w Muzeum Sztuki i Techniki japońskiej - Manggha. W programie – warsztaty kaligrafii i języka japońskiego. Prelekcja o historii i kulturze Japonii, zwiedzanie wystawy „Podróż do Japonii”. Uczestniczyło 28 uczniów. 23. 09. -  „Zdrowa środa” - promowanie zdrowej żywności. Członkowie Klubu rozprowadzali, za niewielką odpłatnością, na dużych przerwach owoce i warzywa. Pozyskane pieniądze - zostały przeznaczone na sfinansowanie kosztów wyjazdy do Hiszpanii.

2 0 1 6

  1. 09. - „Noc Naukowców” - Kraków (22 uczestników)

11.10. - Gry i zabawy integracyjne - praca w zespołach.

  1. 11. - Każdy jest ważny - nasz wkład we współpracę i integrację klubową.

15.11 - „Bochnia naszych dziadków i pradziadków” - projekcja filmu dokumentalnego o programie Klubu Pickwicka realizowanym w latach 2007 - 2009

  1. 11 - Opracowanie programu Dnia Norweskiego.

2017

12.01 - Warsztaty językowe z native speakerami z USA - Joure i Peter Koldras.

  1. 01 - Mongolia - spotkanie z podróżniczką p. Dominika Kozłowską.
  2. 02. - Kreatywność - tworzenie słów i słowa twórcze - spotkanie z Andrzejem Pacułą.
  3. 03. - Field Service - działania w bocheńskim I LO, spotkanie z Adą Moritz.
  4. 03. - „Noc w szkole”. (piąta).
  5. 04 - Dzień Norwegii. (w programie m.in. wystąpienie Konsula Honorowego Norwegii, galeria rzeźby na wzgórzu Ekeberg w Oslo - prelekcja Joanny Pacuły (b. uczennicy Gimnazjum nr 1)
  6. 04. - Spotkanie z archeologiem - Markiem Materną i zapoznanie się ze stanem badań archeologicznych na bocheńskim Rynku.
  7. 05. - Strona internetowa Klubu Pickwicka - „burza mózgów”.
  8. 06. - Pożegnanie klas III.

m i ę d z y n a r o d o w e       p r o j e k t y   e d u k a c y j n e

Odkrywanie i wzmacnianie potencjału młodych ludzi zaangażowanych społecznie. Porównywanie wsparcia młodzieży w Oban i w Glasgow (Szkocja) i  w Bochni (Polska) ­

Bochnia 21 do 28 września 2011 r. Kontynuacja międzynarodowego projektu dofinansowanego z programy Młodzież w Demokracji. Pierwsze spotkanie odbyło się w Szkocji 1- 8 czerwca 2011 r.

W projekcie uczestniczyło 40 uczniów, w tym: 10 uczniów z Gimnazjum nr 1 i 10 uczniów z Zespołu Szkół nr 3 w Bochni; 10 uczniów z Community Learning and Development Centre w Oban i 10 uczniów z Youth Network Representing Young People’s Issues - Glasgow (Szkocja).

Cele projektu: promowanie aktywności obywatelskiej młodzieży, wspieranie działań młodzieży na rzecz środowiska rówieśniczego i lokalnego; poznanie programów wsparcia młodzieży w społecznościach lokalnych partnerów projektu; pogłębienie wzajemnego zrozumienie i współpracy pomiędzy młodymi Europejczykami.

Noce twórczego działania - pięć edycji od roku 2013

Program aktywizacji pozalekcyjnej, polegający na wspólnym noclegu w szkole uczniów i nauczycieli oraz realizacji zadań tematycznych, wymyślonych i realizowane przede wszystkim przez uczniów praz warsztatów prowadzonych przez nauczycieli lub zaproszonych specjalistów. Nauczyciele są tylko opiekunami i koordynatorami projektu. Realizatorami są uczniowie

Cele:

  1. Rozwijanie umiejętności pracy w grupie - uczenie odpowiedzialności i umiejętności rozwiązywania problemów.
  2. Rozwijanie wyobraźni, twórczego myślenia i działania.
  3. Oryginalne formy spędzania czasu wolnego.

W programie m.in.: zajęcia organizacyjne i integracyjne; - warsztaty twórczego działania i kreatywnego myślenia; - ćwiczenie kompetencji interpersonalnych; - zajęcia interdyscyplinarne: matematyka, chemia, geografia, j. polski; - ćwiczenie umiejętności praktycznych - wspólne posiłki i sprzątanie sal.

Nasze małe ojczyzny - wczoraj, dziś, jutro - międzynarodowy projekt edukacyjny 2006 - 2009
- badanie zmian w życiu społeczności lokalnych w ostatnim stuleciu i prognozy na przyszłość. Projekt realizowany w latach 2006 - 2009:

  • w pierwszym etapie projektu (2006 - 2007) badaliśmy historię naszych miast w latach 1900 - 1945;
  • w drugim etapie (2007 - 2008), zajmowaliśmy się historią naszych miast w latach 1945 -89;
  • trzeci etap (2008 - 2009) był przeznaczony na historię współczesną i prognozy na przyszłość.

Każdy z partnerów projektu - uczniowie i nauczyciele ze szkół z Niemiec, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Polski opracowywali poszczególne tematy samodzielnie, a podczas międzynarodowych spotkań odbywała się prezentacja wyników, wymiana doświadczeń i debaty.

Program projektu Nasze małe ojczyzny -wczoraj, dziś, jutro był prezentowany na dwóch konferencjach poświęconym programom edukacyjnym Unii Europejskiej, w Tarnowie (2007) i w Nowej Hucie (2008), org. Kuratorium Oświaty i Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji.

Cele - efekty: - poznanie historii rodzinnego miasta, w kontekście wydarzeń lokalnych i europejskich; wywiady ze świadkami historii, dokumentowanie ich życia i działalności; poznawanie dokumentów historycznych w: muzeum, archiwum i zbiorach prywatnych

- poznanie naukowych metod opracowania i prezentowania materiałów historycznych;

- rozwijanie umiejętności językowych;

- wykorzystywane nowoczesnych technologii do komunikacji, zapisu i prezentacji informacji. Część 1 - historia naszych miast w latach 1900 - 1945.

W ramach tej części projektu uczniowie przeprowadzili wywiady historyczne z najstarszymi mieszkańcami Bochni, w tym także z seniorami swoich rodzin; zebrali wiele cennych opowieści, szczegółów historycznych i informacji pozwalających odczytać historię naszego miasta poprzez dzieje jego mieszkańców. Poznali życie codzienne miasta w latach międzywojennych; jak wyglądały sklepy, życie towarzyskie, obyczaje domowe, obyczaje szkolne i zabawy młodzieży. Poznali również dramatyczne losy Bochnian podczas I i II wojny światowej.

Warsztaty i wykłady przygotowawcze dla uczestników projektu 2006 - 2007:

  • Bale i zabawy w przedwojennej Bochni, Bochnia w czasie II wojny światowej, Tragiczne losy bocheńskich Żydów - prelekcje p. Janiny Kęsek i p. Iwony Zawidzkiej, Muzeum im. Fischera..
  • Zwiedzanie wystaw: Do wolności przez Polskę, a do Polski przez cały świat, Tajne nauczanie w czasie okupacji
  • Warsztat dziennikarski: zasady wywiadu reporterskiego.
  • Warsztat historyka dokumentalisty - oddział bocheński Archiwum Państwowego w Krakowie.
  • Stary cmentarz przy ul. Orackiej: przedwojenne zwyczaje pogrzebowe, groby zbiorowe z lat 1939 - 1945, wybitne postaci bocheńskiej historii.

Klubowe spotkania ze świadkami historii 1990 - 1945:

  • Cecylia Dźwigaj – działalność Armii Krajowej w Bochni;
  • Wanda Liguzińska - opowieści o Bochni przedwojennej;
  • p. Teofila i Adam Silbering - historia żydowskiej rodziny drukarzy bocheńskich.

Osoby, które udzieliły wywiadów historycznych i autorzy:

- p. Leon Gawąd - Aleksandra Karabinowska, Anna Gutkowska;  p. p. Kazimiera i Aleksander Juryk - Jarosław Suwara, Maria Babicz; p. Elżbieta Migdał - Laura Ostrowska, Oliwia Ostrowska, Gabriela Gajek;  p. Genowefa Migdał - Maciej Migdał;  p. Antonina Jonak - Standzik - Jakub Wierzbowski;  p. Ochlust - Kamila Ochlust, Mariola Korta;  p. Stanisław Obora - Ewa Orłowska;  p. Wanda Liguzińska - Krzysztof Cerazy;  p. Tomasz Niemiec i p. Janina Duda - Magda Kumor .

2007 wystawa historyczna „Bochnia naszych dziadków i pradziadków 1900 - 1945”

Wystawa Bochnia naszych dziadków i pradziadków 1900 - 1945 była spektakularnym podsumowaniem pracy w pierwszym etapie projektu, obejmującym pierwszą połowę XX w.  Wystawa była wspólnym dziełem nauczycieli i uczniów naszego Gimnazjum, członków Europejskiego Klubu Pickwicka oraz pracowników naukowych oddziału bocheńskiego Archiwum Państwowego w Krakowie – którzy wspólnie przygotowali materiały, dokonali ich selekcji i przygotowali ekspozycję.  Wystawę, czynną od 13 czerwca do 30 lipca 2007 r., odwiedziło ponad 2000 osób. Dokumenty, pamiątki, zdjęcia i przedmioty historyczne udostępnili: Maciej Jasiński, Aleksander Juryk, Aleksandra Karabinowska, Laura i Oliwia Ostrowskie, Andrzej Pacuła, Joanna Potasz,  Anna Rybka, Karolina Rydz, Zofia Sitko, Elżbieta Sobas.

Na uroczyste otwarcie wystawy, z udziałem „świadków historii” i przedstawicieli różnych środowisk społeczności miasta komentarz historyczny prztowały uczennice: Anna Rybka i Aleksandra Karabinowska.

Część 2 - historia naszych miast w latach 1945 -1989

Warsztaty i wykłady przygotowawcze dla uczestników projektu 2007 - 2008:

  • Warsztat twórczej pracy w zespole.
  • Warsztat fotografii studyjnej w szkole artystycznej Forma w Krakowie; Arkadiusz Sędek, artysta fotografik.
  • Spotkanie z redaktorami programów historycznych, zwiedzanie pracowni filmowych, dźwiękowych i fotograficznych - telewizja TVN, Kraków.
  • Spotkania ze świadkami historii: Andrzej Pacuła: Bochnia w latach 60. z perspektywy ucznia; p. Andrzej Tarajko: Muzyka młodzieżowa lat 60., czyli bocheński big beat.

Warsztaty, wykłady i prace uczestników projektu 2008 - 2009:

  • Dwa warsztaty fotografii reporterskiej, prowadzone przez Jerzy Rucińskiego -Nagórnego, fotoreportera agencyjnego.
  • Prelekcja na temat: Bocheński Komitet Obywatelski „Solidarność” - wybory 4 czerwca 1989 - zmiana ustroju społecznego i gospodarczego w latach 90.
  • Konkurs szkolny na temat: Bochnia - dziś i jutro dla klas II. I m. klasa 2 F za projekt: Bochnia w roku 2032. Prace zostały zdeponowane w bibliotece szkolnej Gimnazjum nr 1.
  • Sonda uliczna wśród mieszkańców Bochni, na temat: Co się nam podoba w naszym mieście i co chcielibyśmy zmienić?
  • Opracowanie filmu pokazującego współczesne oblicze Bochni, dokumentującego pracę w projekcie i rezultaty; zespołem uczniów kierował Stanisław Kęsek, studio filmowe Opera.

2008 wystawa historyczna Bochnia w czasach PRL 1945 - 1989

Wystawa - Bochnia w czasach PRL była spektakularnym podsumowaniem pracy w drugim etapie projektu, obejmującym dzieje Bochni w latach 1945 - 1989. W jej przygotowaniu uczestniczyło ponad 40 osób: nauczyciele i uczniowie naszego Gimnazjum oraz pracownicy naukowi oddziału bocheńskiego Archiwum Państwowego w Krakowie – którzy wspólnie przygotowali i wybrali materiały dokumentalne oraz obiekty historyczne i przygotowali ekspozycję.

Na powierzchni kilku, oddzielonych od siebie piwnic pod siedzibą Archiwum Państwowego, odtworzone niektóre wnętrza, charakterystyczne dla różnych dekad PRL: sklep, izbę szkolną, biuro z lat 50. oraz „pokój przesłuchań” Urzędu Bezpieczeństwa, z umieszczonymi na planszach fotografiami oficerów SB i UB z Bochni, przygotowanymi przez Instytut Pamięci Narodowej. Zgromadzone (w znacznej ilości) eksponaty, urządzenia domowe, ubiory, narzędzia, sprzęt sportowy i biurowy, dokumenty, zdjęcia, tytuły prasowe, wydawnictwa propagandowe, itd. tworzyły scenografię do swoistej inscenizacji historycznej podczas wernisażu. Uczniowie, w strojach z epoki, odtwarzali personel w kilku wnętrzach wystawowych: np. w biurze, w sklepie, czy w szkole. Ponadto prezentowali fragmenty artykułów z prasy, wpisy do „ksiąg skarg i wniosków” oraz wspomnienia Bochnian z lat 80. Po wernisażu na zwiedzających czekała, typowa dla epoki PRL, strawa: bigos. Wystawę, czynną od 12. 05. do 30. 06 2008 r., zwiedziło ponad 3000 osób.

X - lecie współpracy z hiszpańską szkołą IES Penyagolosa w Castellon (region Valencia)

Pierwsze polsko – hiszpańskie spotkanie w Bochni, 18 - 23. 04. 2009 r. Partnerzy:

  • Gimnazjum nr 1 - Europejski Klub Pickwicka, Bochnia (Polska)
  • Instituto de Education Secundaria Penyagolosa, Castellón de la Plana (Hiszpania)

Uczestnicy:

  • 17 uczniów hiszpańskich i nauczyciele: Carmen Unsain Saenz i Luis Huerta Garcia.
  • 20 uczniów polskich: Krystyna Pacuła i Anna Staniszewska.

Cel spotkania turystyczno - krajoznawczy oraz przygotowanie wspólnego projektu wymiany młodzieży w latach następnych.

Hiszpańscy goście zwiedzili Puszcze Niepołomicką i Podhale, bocheńską kopalnię soli, Nowy Wiśnicz, Lipnicę Murowaną, Zalipie i Tarnów. Brali udział w zajęciach szkolnych w Gimnazjum nr 1: w meczu koszykówki, w zajęciach dydaktycznych i w wieczorze towarzyskim, połączonym z prezentacją tańców narodowych i zabawnymi quizami. Finansowanie: środki własne partnerów zpańskich.

Różnorodność kulturowa regionu Walencji w Hiszpanii

  1. W projekcie uczestniczyło 16 uczniów z Gimnazjum nr 1.
  2. Cele projektu :
  1. pogłębienie wiedzy na temat geografii, historii i kultury Hiszpanii - szczególnie regionu Walencji, udoskonalenie umiejętności językowych,
  2. rozwijanie umiejętności organizacyjnych i interpersonalnych,
  3. kształtowanie postaw szacunku dla kultury własnego kraju i otwartości na inne kultury i zwyczaje,
  4. doskonalenie umiejętności korzystania z nowych technologii uczenia się, wyszukiwania informacji i prezentowania ich w sposób interesujący dla odbiorcy.

Kulminacyjnym punktem projektu był tygodniowy pobyt szesnastu uczniów Gimnazjum w Bochni w  Castellon de la Plana, na wybrzeżu Morza Śródziemnego - region Walencja.

Do wyjazdu uczniowie przygotowywali się kilka miesięcy; zbierali fundusze organizując dyskotekę i zdrową przekąskę , informacje o regionie, byli również w stałym kontakcie z hiszpańskimi partnerami.

Uczniowie zamieszkali w domach swoich rówieśników i uczestniczyli w życiu hiszpańskich rodzin. Brali udział w zajęciach szkolnych - poznali sposób funkcjonowania hiszpańskiej szkoły, a podczas wycieczek do parku Albufera, Walencji, Morelli, Sant Mateu i Peniscoli najstarsze zabytki regionu, kulturę współczesną i życie codzienne hiszpańskich miast, miasteczek i wsi.

W ratuszu spotkaliśmy się z Burmistrzem Castellon p. Alfonso Batallerem, któremu  przekazaliśmy list z pozdrowieniami od Burmistrza Bochni p. Stefana Kolawińskiego.

Po powrocie uczestnicy projektu z Gimnazjum nr 1 przygotowali spotkanie (23 maja),  na którym prezentowali historię , geografię i różne aspekty kultury regionu Walencji. Zaproszeni rodzice, nauczyciele i młodzież byli zachwyceni zdjęciami,  filmem i smacznymi przekąskami hiszpańskimi przygotowanymi przez uczniów - uczestników projektu. W przyszłym roku szkolnym zaplanowana jest rewizyta młodzieży hiszpańskiej.

Spojrzenie młodych - warsztaty dokumentalisty 2010 - 2011 Castellon

Finansowanie: 9 700 Euro -  grant z programu UE Młodzież w działaniu.Sponsorzy: Stalprodukt Serwis i Stalprodukt M.B.

Cele - efekty: - poszerzanie wiedzy o historii XX wieku w kontekście lepszego rozumienia współczesnych procesów kulturowych; rozwijanie umiejętności obserwacji i dokumentowania (filmowego, fotograficznego) rzeczywistości - zrealizowanie dokumentacji filmowej i/lub fotograficznej; pogłębianie znajomości środowiska przyrodniczego, społecznego i gospodarczego partnerów projektu; promowanie postawy odpowiedzialności za siebie i swoje środowisko: kulturowe i przyrodnicze - rozwijanie kultury ekologicznej i sozologicznej; rozwijanie umiejętności językowych (j. angielski i j. hiszpański);

Część 1 - warsztaty w Castellón de la Plana (Hiszpania) - 29. 05. - 5. 06. 2010 r. Temat: wpływ klimatu na życie mieszkańców, na rozwój gospodarki regionalnej, zwłaszcza przemysłu turystycznego.

Projekt składał się z dwóch segmentów programowych - pierwszy został zrealizowany w roku 2010 w szkole partnerskiej w Castellón w Hiszpanii, a drugi zaplanowano na rok 2011 - w Bochni.

Uczestnicy projektu przeszli szkolenie w zakresie podstaw dokumentacji filmowej i fotograficznej (podstawy filmowania, montaż filmowy, reportaż dokumentalny: filmowy i fotograficzny).

Program spotkania w Castellon:

  • Zajęcia integracyjne - praca w zespołach międzynarodowych - warsztat komunikacji i rozwiązywania konfliktów.
  • Wieczór polski - projekcja, zrealizowanego przez uczniów, filmu o Bochni, nauka tańca narodowego i poczęstunek polski; Wieczór hiszpański -  prezentacja kultury regionalnej Castellón, nauka tradycyjnych tańców hiszpańskich, kuchnia lokalna.
  • Zajęcia językowe w bibliotece Uniwersytetu Jaume I.
  • Debata o stereotypach etnicznych i prezentacja sondy socjologicznej na temat stereotypów etnicznych zrealizowanej w Castellón i w Bochni.
  • Obserwacje terenowe - zagadnienia: 1. wpływ klimatu śródziemnomorskiego na codzienne życie mieszkańców i ekonomię regionu; 2. życia miasta (Castellón, Walencja); 3. gospodarka regionalna: rybołówstwo (port rybacki, giełda rybna), sadownictwo (plantacja pomarańcz), Porcelanosa - największa hiszpańska fabryka płytek ceramicznych, przemysł turystyczny w Castellón i Walencja.
  • Praca nad filmem dokumentalnym - temat: „Jak dbamy o środowisko przyrodnicze lokalne?”, „Gospodarka turystyczna - korzyści i zagrożenia”

    4 - 13 października - spotkanie w Bochni

Dwunastu uczniów i dwoje nauczycieli: Carmen Garcia Sainz i Jose P. Marti - dyrektor szkoły. Ze strony Klubu Pickwicka w projekcie brało udział 25 uczniów. Efekty projektu:

  • pogłębienie wzajemnego zrozumienia i współpracy pomiędzy młodymi Europejczykami;
  • pogłębienie umiejętności językowych, w zakresie języka angielskiego i hiszpańskiego;
  • poszerzenie wiedzy o kulturze własnego miasta i regionu;
  • rozwijanie umiejętności organizacyjnych oraz współpracy grupowej (zachowania społeczne);
  • rozwijanie umiejętności oceny i analizy działań indywidualnych i grupowych;
  • pozyskanie aktywnego udziału rodziców w realizacji projektu;
  • kontynuacja współpracy i zaproszenie do spotkania w Castellon de la Plana w październiku roku

Międzynarodowy program współpracy młodzieży - „Polska i Hiszpania, podobieństwa  i różnice kulturowe”  27.09 - 4. 10  -Wizyta w Castellon - wymiany młodzieży z partnerem hiszpańskim, ze szkoły IES Penyagolosa z Castellon. Liczba uczestników - 15, opiekunki - 2.  W programie m.in. - Barcelona - poznanie kultury miasta,  Sierra de Espadan  - wyprawa w góry i poznanie kultury lokalnej; spotkania w rodzinach hiszpańskich;  zajęcia w szkole Penyagolosa (m.in. zajęcia sportowo - rekreacyjne);  zwiedzanie regionu Valencia, m.in Morella, San Mateo i Peniscola;  zwiedzanie miasta Castellon i zajęcia terenowe.  Cele: 1. Poszerzanie wiedzy o różnych dziedzinach życia społecznego, kulturalnego, o obyczajach i tradycjach w Polsce i w Hiszpanii; 2. Wzmacnianie potencjału młodzieży- promowanie aktywności i odpowiedzialności za podjęte działania. 3. Pogłębianie wzajemnego zrozumienia między młodzieżą z różnych krajów; 4. Doskonalenie umiejętności językowych i interpersonalnych.

27.04.14 - 4.05.14 - wizyta młodzieży hiszpańskiej w Bochni

W programie m.in. - Bochnia – udział w zajęciach szkolnych i spotkanie z młodzieżą Gimnazjum nr 1, zwiedzanie Kopalni Soli, zajęcia terenowe, poznanie regionu m.in. Nowy Wiśnicz, Lipnica, Niepołomice, Lanckorona, Wadowice. Kraków- poznanie historii i dziedzictwa kulturowego, Kazimierz, Nowa Huta – historia i architektura dzielnicy, Zakopane – walory  przyrodnicze, Oświęcim -  zwiedzanie obozu zagłady Aushwitz Birkenau. Piknik rodzinny w Chodenicach.

Cele: 1. Poszerzanie wiedzy o różnych dziedzinach życia społecznego, kulturalnego, o obyczajach i tradycjach w Polsce i w Hiszpanii; 2. Wzmacnianie potencjału młodzieży- promowanie aktywności i odpowiedzialności za podjęte działania. 3. Pogłębianie wzajemnego zrozumienia między młodzieżą z różnych krajów; 4. Doskonalenie umiejętności językowych i interpersonalnych.

2010 - „Pickwick” w ...Pekinie

Z inicjatywy p. Sun Zhongli, wicedyrektora Instytutu Konfucjusza w Krakowie trzy uczennice naszego Gimnazjum z kl. III, działaczki Europejskiego Klubu Pickwicka: Ewelina Barbach, Aleksandra Jakieła i Karolina Ratajczak otrzymały zaproszenie do udziału w „Letnim spotkaniu uczniów z Europy i Azji”, które odbyło się w Pekinie, od 17 do 25. 07. 2010 r. (Koszty pobytu w Pekinie pokrywał organizator, koszt podróży - uczestnicy).

Ze wspomnień uczestniczki wyprawy do Pekinu: - Miałyśmy szansę poznać zarówno nowoczesne, jak i zabytkowe Chiny. Zobaczyłyśmy zachwycające swoją architekturą, ogromem i przepychem Stare Miasto i Wielki Mur Chiński. Miliony schodków ciągnących się wzdłuż szczytów górskich, nie tylko symbolicznie uczyły pokonywać własne słabości. W wiekową historię Chin wprowadziły nas: wizyta w Muzeum Narodowym, lekcja kung fu oraz warsztaty w słynnej Operze Pekińskiej. Potęgę technologiczną Chin uzmysłowił widok metalowej konstrukcji „ptasiego gniazda”: stadionu, zbudowanego na Igrzyska Olimpijskie 2008. Jedną z rzeczy, którą także z pewnością zapamiętamy, był pokaz sztuki akrobatycznej; niesamowite, momentami graniczące z śmiertelnym niebezpieczeństwem układy, budziły grozę i podziw dla odwagi i mistrzostwa tych ludzi. Warto poświęcić również chwilę uwagi chińskiej kuchni: dzięki dużej różnorodności, każda z nas znalazła coś dla siebie. Ciekawe doświadczenie stanowiła również nauka jedzenia pałeczkami oraz kilka lekcji skomplikowanego języka chińskiego. Niezwykle mili mieszkańcy, gotowi pomóc w każdej chwili oraz bogactwo kultury sprawiły, że nie zapomnimy tej wyprawy na koniec świata. Zwłaszcza, gdy zdajemy sobie sprawę, iż widziałyśmy zaledwie cząstkę tego skarbca.

Ewelina Barbach

Możemy z dumą powiedzieć, że zbudowaliśmy miejsce i środowisko życzliwe dla każdego, że realizujemy wiele programów, w których poszerzamy swoją wiedzę, umiejętności, poznajemy wielu wspaniałych ludzi, kulturę i historię lokalną naszego i innych krajów, regionów, miast… możemy realizować swoje marzenia. A przy tym: to, co robimy jest ciekawe i sprawia przyjemność.                                                             Pickwikczycy

Bochnia

Bochnia - najnowsze informacje

Rozrywka