środa, 16 grudnia 2020 09:00

Fabryka samochodów elektrycznych po sąsiedzku z Małopolską

Autor Marzena Gitler
Fabryka samochodów elektrycznych po sąsiedzku z Małopolską

W Jaworznie, zaledwie 7 km od granicy z Małopolską powstanie pierwsza w Polsce fabryka samochodów ekologicznych. W fabryce Izery będą produkowane przyjazne dla środowiska nowoczesne samochody elektryczne.

Fabryka będzie zlokalizowana na terenach należących do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE). Symboliczne wbicie łopaty pod inwestycję planowane jest w 2021 roku, a produkcja aut ma rozpocząć się w roku 2024. W zakładzie w Jaworznie ma być zatrudnionych ok. 3 tys. osób.

Wczoraj w obecności wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka memorandum o współpracy podpisali Minister Klimatu i Środowiska Michał Kurtyka, Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski, Prezydent Jaworzna Paweł Silbert, przedstawiciel Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Janusz Michałek oraz prezes ElectroMobilty Poland Piotr Zaremba i Lasów Państwowych.

Jak zaznaczył minister Michał Kurtyka, lokalizacja fabryki Izery na Śląsku wpłynie na transformację regionu oraz wpisze się w jego innowacyjną specjalizację. – Izera jest szansą dla sprawnie tu funkcjonującej branży automotive i na wykorzystanie potencjału elektromobilności, która doskonale wpisuje się w krajobraz gospodarczy Śląska – dodał. Minister Klimatu i Środowiska zapowiedział również, że ze względu na strategiczne znaczenie projektu uzyska on rządowe wsparcie.

A dlaczego fabryka Izery powstanie akurat w Jaworznie? Jak wyjaśnił prezes ElectroMobilty Poland Piotr Zaremba, pod uwagę branych było prawie 30 lokalizacji, w tym kilka w województwie śląskim. – Kluczową rolę odgrywały takie czynniki jak: dostęp do mediów, infrastruktury drogowej, ukształtowanie i sposób użytkowania terenu oraz kwestie prawne związane z własnością gruntów. Ważna była nie tylko możliwość zbudowania fabryki, ale też odpowiedniego zaplecza logistycznego i stworzenie parku dostawców w bezpośrednim sąsiedztwie zakładu – zaznaczył.

inf. mat. Ministerstwa Klimatu i Środowiska/ UW w Katowicach

Ekologia - najnowsze informacje

Rozrywka