czwartek, 4 sierpnia 2022 10:27, aktualizacja 3 lata temu

Galeria Plaza do rozbiórki. Co dalej z "Szafą Dobra"?

Autor Patryk Trzaska
Galeria Plaza do rozbiórki. Co dalej z "Szafą Dobra"?

Wraz z końcem sierpnia Galeria Plaza w Krakowie przestaje funkcjonować jako punkt pomocowy. Na terenie nieczynnej już galerii przebywali uchodźcy z Ukrainy. Na miejscu wciąż funkcjonuje "Szafa Dobra" przez którą dziennie przewija się kilkaset ludzi. Co dalej z akcją?  

"Szafa Dobra", to specjalne miejsce, gdzie można oddać niepotrzebne ubrania dla potrzebujących. Uchodźcy mogą tam za darmo skorzystać z pomocy i wziąć ubrania.

Zobacz: Uchodźcy opuszczają Plazę. Galeria do wyburzenia

Jednak w związku z rozpoczęciem rozbiórki galerii pod koniec sierpnia, wielu zainteresowanych zaczęło zadawać sobie pytanie, czy to koniec "Szafy Dobra". Na to się jednak nie zapowiada.  - "Szafa Dobra" będzie funkcjonowała w Galerii Plaza do końca sierpnia. Nie jest to koniec akcji, ponieważ planowane jest przeniesienie Szafy w inne miejsce, jednak na razie jeszcze nie jest wiadome gdzie. Wszystkie informacje będą na naszym Facebooku i stornie internetowej - mówi nam jeden z pracowników Centrum Wielokulturowego w Krakowie.

Na początku funkcjonowania przed "Szafą Dobra" ustawiały się kilkudziesięciometrowe kolejki zainteresowanych ludzi. Po kilku miesiącach inicjatywa wciąż cieszy się sporym zainteresowaniem. - Dziennie przewija się u nas około kilkuset ludzi. Są to zarówno osoby, które chcą przekazać rzeczy potrzebującym, jak i ci, którzy z tej pomocy korzystają - mówi w rozmowie z Głos24 pracownik Centrum Wielokulturowego w Krakowie.  

Zobacz: [ZDJĘCIA] Swoje trzeba odstać, ale warto. Sprawdziliśmy co kryje się za drzwiami Szafy Dobra

Zobacz: Kraków: Budynek Galerii Plaza przeznaczony dla uchodźców. Co będzie w środku?

Punkt w Galerii Plaza będzie dostępny dla zainteresowanych do końca sierpnia. Przypominamy, pomoc jest bardzo prosta i wygodna. Jak informuje Centrum Wielokulturowego w Krakowie, które jest organizatorem akcji: Aby otrzymać pomoc wystarczy okazać jeden z wymienionych dokumentów: skierowanie na pobyt w miejscu zakwaterowania, paszport z pieczątką, na której widnieje data wjazdu na terytorium Polski po rozpoczęciu działań wojennych lub analogiczny dokument wydany przez Konsulat Generalny Ukrainy. Ubrania wydawane są też osobom posiadającym pełnomocnictwo od organizacji zarejestrowanych w KRS i uczestniczących w Koalicji Otwarty Kraków. Mieszkańcy Krakowa i firmy czy instytucje również mogą wesprzeć Szafę Dobra. Ubrania można przynosić bezpośrednio na miejsce i zostawiać w oznaczonych pojemnikach.

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka