piątek, 18 styczeń 2019 15:39

W Nowym Sączu będzie można palić błękitnym węglem

Napisała

Pod koniec stycznia do Nowego Sącza dotrze pierwsza dostawa 40 ton tzw. błękitnego węgla, zwanego także kawałkowym paliwem bezdymnym. Błękitny węgiel jest węglem ekologicznym, wysokoenergetycznym. Będzie można nabyć go w cenie promocyjnej.

- Po długim rozmowach, pod koniec stycznia pierwsze 40 ton błękitnego węgla w cenie komercyjnej dotrze do Nowego Sącza - zapowiedział dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Grzegorz Tabasz. Tona błękitnego węgla kosztować będzie 1200 zł. - To cena promocyjna - podkreśla dyrektor Tabasz i zapewnia, że jeśli popyt na błękitny węgiel będzie większy, to niewykluczone będą kolejne dostawy w przyszłości.

Wartość tzw. błękitnego węgla polega na tym, że przy spalaniu wydziela znacznie mniej zanieczyszczeń niż węgiel tradycyjny. Może być spalany nawet w najprostszych paleniskach, a jedyną modyfikacją jest zastosowanie rusztu o większej gęstości oczek.

Technologię produkcji Błękitnego Węgla opracowali naukowcy z Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu. Jest ona nieco podobna do produkcji koksu. W uproszczeniu polega na częściowym kontrolowanym odgazowaniu zwykłego węgla energetycznego przy zachowaniu kilkuprocentowej zawartości części lotnych, dzięki czemu łatwo się rozpala.

Dzięki wcześniejszemu odgazowaniu, podczas spalania w prostych paleniskach wytwarza średnio co najmniej kilkakrotnie mniej pyłu i lotnych związków organicznych niż tradycyjne gatunki węgla. Jednocześnie ma od niego wyższą wartość opałową.
Jednak nawet palenie „błękitnym węglem” nie pomoże, jeśli nasze ciepło będzie uciekać przez nieszczelne drzwi i okna. Warto pomyśleć o ich wymianie.

Marzena Gitler na podstawie inf. UM NS

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.