piątek, 04 październik 2019 12:07

Otwarto wiadukt kolejowy w Nowym Sączu

Napisała

1 października kierowcy zyskali lepsze możliwości przejazdu pod wiaduktem przy ul. Zielonej w Nowym Sączu. Przebudowany obiekt zapewnił także sprawniejszy ruch pociągów. To efekt większej inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. na trasie Tarnów – Muszyna za 66 mln zł. Finansowanie projektu zapewnia budżet państwa.

W Nowym Sączu przy ul. Zielonej, PLK przebudowały wiadukt kolejowy na trasie Tarnów – Muszyna. 21 września, pociągi sprawnie ruszyły po dwóch zmodernizowanych torach przez sądecki wiadukt. Od 1 października z efektów przebudowy obiektu korzystają również kierowcy. Płynny i bezpieczny przejazd pod torami umożliwiają im już dwa pasy ruchu, a nie jeden. Nowy obiekt jest prawie dwukrotnie szerszy od poprzedniego (poszerzono go z 6 do 11 m). Piesi mogą korzystać z bezpiecznych przejść. Do ich dyspozycji są dwa ponad 2-metrowe chodniki.

W ramach prac, wybudowano nowe podpory i konstrukcje przęseł wiaduktu. Wymieniono również tory i rozjazdy na obiekcie oraz sieć trakcyjną. Pod obiektem, wykonano także podbudowę drogi, przebudowano kanalizację deszczową i ułożono krawężniki. Na koniec prac, zarządca drogi wyasfaltował jezdnię i wykonał oznakowanie poziome.

Prace PLK na trasie Tarnów – Muszyna, ułatwiają dostęp do małopolskich atrakcji turystycznych. Wiadukt w Nowym Sączu – za ponad 4 mln zł, jest jednym z kilku obiektów zrealizowanych w ramach większej inwestycji prowadzonej na trasie kolejowej między Tarnowem a Muszyną. W tym roku, za 6 mln zł przebudowano także 100 - letni wiadukt w Ptaszkowej, wcześniej również obiekty w Grybowie, Siołkowej i Kamionce Wielkiej. Zwiększyło się bezpieczeństwo ruchu kolejowego, a kierowcy zyskali sprawniejszą komunikację w bezpośrednim sąsiedztwie torów.

Kontynuowane są również prace za 56 mln zł na szlaku Grybów – Kamionka Wielka zapewniające sprawniejsze i bezpieczniejsze podróże koleją w Beskidy, do Muszyny i Krynicy. Wartość zrealizowanych prac w ubiegłym roku to blisko 70 mln zł.

Przedsięwzięcia realizowane są w ramach projektu: „Prace na linii kolejowej nr 96 na odcinku Tarnów – Muszyna”. Finansowane z budżetu państwa. Efektem prac będzie ułatwienie dostępu do małopolskich atrakcji turystycznych na południu regionu.

mat. prasowe GDDKiA

Marzena Gitler

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.