wtorek, 22 października 2019 11:28

Harcerz, malarz, ochotnik do Auschwitz. Dr Anna Mandrela odsłania nieznaną twarz rotmistrza Pileckiego

Autor Mirosław Haładyj
Harcerz, malarz, ochotnik do Auschwitz. Dr Anna Mandrela odsłania nieznaną twarz rotmistrza Pileckiego

Rotmistrz Witold Pilecki zagościł w "Rozmowach na Rękawce" za sprawą dr Anny Mandreli, która w swojej najnowszej książce postanowiła ukazać nieznaną dotychczas stronę "ochotnika do Auschwitz".

W trakcie naszej rozmowy dr Mandrela, która z wykształcenia jest filozofem i historykiem idei, przybliżyła mało znane okresy życia rotmistrza Pileckiego - jego dzieciństwo i lata młodzieńcze a także artystyczną i duchową/religijną stronę jego sylwetki. Odkryciem może być bowiem fakt, że studiował on na Akademii Sztuk Pięknych. O jego zdolnościach malarskich najlepiej świadczyć obraz św. Antoniego z Padwy, który Pilecki namalował dla kościoła w miejscowości Krupa.

Zapraszamy do obejrzenia całości poniższego materiału.


"Niniejsza książka odsłania mało znaną stronę życia rtm. Pileckiego - jego życie wewnętrzne, życie wiarą katolicką, z której czerpał motywację i siłę do bezinteresownego poświęcenia się dla Boga, Ojczyzny i wartości duchowych. Autorka jako pierwsza stara się nam przedstawić , gdzie mają swe źródła jego bohaterskie czyny i skąd u ochotnika do Auschwitz siła do tak konsekwentnie niezłomnej postawy" - ze wstępu ks. Łukasza Szydłowskiego.

Książka powstała w oparciu o teksty źródłowe z Instytutu Pamięci Narodowej, Studium Polski Podziemnej, Muzeum Auschwitz Birkenau, a także o prywatną korespondencję i rozmowy z rodziną rtm. Pileckiego. Autorka zebrała wiele nieznanych do tej pory faktów i cytatów. Między innymi dotarła do największego sekretu rtm. Pileckiego, który już w 1938 r. uzyskał stopień kapitana. Skromność, pokora oraz dyskrecja sprawiły, że na wojnę w 1939 r. wyruszył jako podporucznik.

Książkę "Duchowość i charakter Witolda Pileckiego" można nabyć TUTAJ.

Dobra książka

Dobra książka - najnowsze informacje