niedziela, 22 września 2024 08:53

Fundacja Powszechnego Czytania jako pierwsza uhonorowana prestiżową nagrodą Biblioteki Kongresu USA

Autor Mirosław Haładyj
Fundacja Powszechnego Czytania jako pierwsza uhonorowana prestiżową nagrodą Biblioteki Kongresu USA

Fundacja Powszechnego Czytania (FPC) została wyróżniona prestiżową Library of Congress Literacy Award 2024, przyznawaną za działania na rzecz podnoszenia poziomu czytelnictwa. Nagroda ta uznaje organizacje, które efektywnie wspierają społeczności zagrożone wykluczeniem, poprzez dostarczanie im materiałów czytelniczych oraz promowanie edukacji.

FPC, założona w 2018 roku, od początku koncentruje się na walce z wykluczeniem społecznym poprzez czytanie. Fundacja dostarcza książki dzieciom, które nie mają do nich dostępu, wspiera rodziców i szkoli liderów, przekazując im narzędzia do promowania czytelnictwa.

Nagroda Biblioteki Kongresu, przyznawana od 12 lat, wyróżnia działania promujące czytelnictwo na całym świecie. Dyrektor Biblioteki Kongresu, Carla Hayden, w liście gratulacyjnym doceniła szczególnie działalność FPC na rzecz uchodźców i rodzin o niższym statusie ekonomicznym.

– Z przyjemnością informuję, że Fundacja Powszechnego Czytania dostaje Nagrodę Biblioteki Kongresu Stanów Zjednoczonych 2024 za Dobre Praktyki Proczytelnicze. Nagroda jest wyrazem uznania dla osiągnięć Waszej organizacji na polu promocji czytelnictwa, rozwoju innowacyjnych metod i praktyk w tej dziedzinie. W szczególności doceniamy działania Fundacji Powszechnego Czytania w obszarze zwiększania czytelnictwa wśród wspólnot uchodźczych, rodzin o niższym statusie ekonomicznym i o niższych kompetencjach czytelniczych i dostarczania tym wspólnotom działań i materiałów odpowiednich dla ich potrzeb – napisała Hayden.

– Cieszymy się niezmiernie, ale chcemy jednocześnie bardzo mocno podkreślić, że nie dostalibyśmy tej nagrody, gdyby nie rzesza wspaniałych ludzi, organizacji i instytucji, które nas wspierają i z nami współpracują. Tak więc dziękujemy wszystkim i świętujemy wspólnie! – mówiła Maria Deskur, prezeska FPC i podkreśla: – Pisanie naszej aplikacji było zaskakującym doświadczeniem, trochę jak coaching bez coacha – odpowiadaliśmy na zdecydowanie świetny zestaw pytań, które każą człowiekowi zastanowić się nad swoimi działaniami, przemyśleć fundamenty, cele, grupy docelowe, adekwatność metod oraz skuteczność operacyjną. Biblioteka Kongresu ocenia innowacyjność i świadomość badań i wyzwań wokół czytelnictwa, ale także to na ile organizacja oceniana potrafi utrzymać się na rynku i realnie coś w tym obszarze zmienić. Ten profesjonalizm oceny kandydatów jest imponujący.

Fundacja angażuje się również w projekty badawcze oraz współpracuje z innymi organizacjami w ramach Koalicji Czytająca Polska.

#FundacjaPowszechnegoCzytania pierwszą polską organizacją nagrodzoną Nagrodą Biblioteki Kongresu USA: The Library of...

Opublikowany przez Fundacja Powszechnego Czytania Poniedziałek, 9 września 2024

Gala w Waszyngtonie

Podczas uroczystej gali, która odbędzie się 30 października w Waszyngtonie, FPC dołączy do grona organizacji, których innowacyjne działania mają realny wpływ na rozwój czytelnictwa.

Zarząd FPC podkreśla, że zdobycie tej nagrody to nie tylko powód do dumy, ale także zobowiązanie do dalszej pracy nad podnoszeniem poziomu czytelnictwa w Polsce, które obecnie wynosi zaledwie 43%. Organizacja dąży do osiągnięcia poziomu 70%, podkreślając, że regularny kontakt z książką jest kluczowy dla rozwoju społecznego i emocjonalnego dzieci oraz kształtowania świadomego społeczeństwa obywatelskiego. – Kiedy sześć lat temu namawialiśmy kolegów z branży na założenie fundacji nikomu z nas się nie śniło, że nasze działania zostaną zauważone przez Bibliotekę Kongresu USA. Swoją drogą, jednym z pierwszych laureatów nagrody była organizacja Reach Out and Read, która jest dla nas od początku wielką inspiracją, i której współzałożyciel profesor Barry Zuckerman dziś jest jednym z członków naszej Rady Powierniczej. Taka nagroda to oczywiście potężny motywator do dalszych działań. Teraz trzeba do tego poziomu doskakiwać codziennie – mówi Grzegorz Majerowicz, członek zarządu FPC. Z kolei Katarzyna Konopka, członkini zarządu FPC, podkreśla, że wyróżnienie stanowi ogromną motywację do kontynuacji działań na rzecz promocji czytelnictwa w Polsce i na świecie: – Cieszymy się ogromnie, że polska organizacja została zauważona i doceniona przez Bibliotekę Kongresu. To świetny sygnał, że działania, które podejmujemy z całą rzeszą organizacji współpracujących są na poziomie światowym: że to co robimy ma sens; jest warte kontynuowania. Świadomość, że jesteśmy na odpowiedniej ścieżce daje bardzo dużo – zarówno nam jak i naszym partnerom. Jest to sygnał, że idziemy w dobrym kierunku, do celu, czyli podniesienia czytelnictwa w Polsce do 70%.

Fundacja Powszechnego Czytania została założona w 2018 a od 2021 roku współprowadzi prace strategiczne Koalicji Czytająca Polska, nieformalnego zrzeszenia organizacji gotowych współpracować na rzecz czytelnictwa w Polsce.

  • Czytaj także:
Ojcowie, czytając, dają dziecku super moc! Trwa akcja #TataTeżCzyta
– Dziecko, z którym od małego czytamy i rozmawiamy, ma po prostu bardziej rozwinięty mózg – nasza interakcja jest stymulacją do rozwoju: wpływa na to, ile połączeń synaptycznych powstanie w mózgu dziecka. Każde dziecko rodzi się z wielkim potencjałem i pierwsze trzy lata jego życia to czas, w którym…

Fot.: FPC

Dobra książka

Dobra książka - najnowsze informacje

Rozrywka