poniedziałek, 29 listopada 2021 13:11

Historia smartfonów, ciekawostki na temat nowoczesnych rozwiązań

Autor Artykuł partnera
Historia smartfonów, ciekawostki na temat nowoczesnych rozwiązań

Smartfony od dekady są jednymi z najbardziej popularnych urządzeń mobilnych na całym świecie. Zastąpiły one klasyczne telefony komórkowe i stały się wyjątkowo lubiane przez użytkowników. Smartfony wyparły nie tylko telefony stacjonarne, ale także aparaty cyfrowe, kalkulatory i budziki.

Telefony komórkowe jako pierwowzór smartfonów

Gdy w 1973 roku Motorola zaprezentowała całemu światu prototyp bezprzewodowego telefonu, niewiele osób sądziło, że to właśnie to urządzenie na zawsze zmieni świat i bieg historii. Początkowo telefony bezprzewodowe były wyjątkowo duże i bardzo ciężkie, a po naładowaniu wystarczały na maksymalnie 30–60 minut rozmowy. Urządzenia te miały oczywiście pełnić funkcję mobilnych telefonów stacjonarnych i służyły tylko do rozmowy z innymi osobami. Tak naprawdę dopiero w latach 90. XX wieku producenci zaczęli tworzyć komórki, które miały spełniać więcej funkcji. Oznacza to, że można było nie tylko z nich dzwonić, ale także wysyłać SMS-y (a później także MMS-y), robić zdjęcia oraz grać w gry mobilne.

Co ciekawe, pierwowzorem obecnych smartfonów było urządzenie stworzone w 1992 roku przez IBM. Tamten telefon był obsługiwany przy pomocy rysika w sposób dotykowy, miał książkę telefoniczną, kalkulator, notatnik, gry oraz możliwość odbioru maili. Na początku takie urządzenia określano mianem palmofonów, jednak nazwa ta nie została przyjęta pozytywnie. Pod koniec ostatniej dekady XX wieku na rynku zaczęły pojawiać się telefony komórkowe z wbudowaną przeglądarką internetową. W tamtym okresie rozwiązanie to nie było zbyt efektywne i wymagało sporo czasu oraz dużych środków na koncie. Obecnie świetne oferty można znaleźć w Mobile Vikings, czyli u wirtualnego operatora komórkowego.

W 2001 roku producenci zaczęli stawiać coraz bardziej na telefony z klawiaturą QWERTY, co miało znaczenie o tyle, że taka sama klawiatura znajduje się obecnie na smartfonach, tylko w formie dotykowej. Powoli odchodzono od poprzedniego modelu klawiatury, gdzie każdy przycisk odpowiadał trzem lub czterem literom oraz cyfrze.

Ponad dekada ze smartfonami – ciekawostki i statystyki

W 2004 roku powstał telefon komórkowy z klapką i kolorowym wyświetlaczem, a w 2007 roku na rynku pojawił się pierwszy iPhone, prototyp współczesnych smartfonów. Inni producenci podążyli za marką Apple, dzięki czemu w 2010 roku sprzedanych zostało ponad 500 milionów smartfonów. W 2016 roku coraz popularniejsze zaczęły stawać się smartfony z dwoma obiektywami, a w 2018 roku wyprodukowano pierwsze składane smartfony. W ten sposób historia zatoczyła koło. W 2014 roku Główny Urząd Statystyczny w swoich statystykach wskazał, że co czwarty Polak ma smartfona, a w 2017 roku okazało się, że posiadaczami takich telefonów jest już 60% obywateli. Współcześnie, po prawie 15 latach ze smartfonami, można z pewnością stwierdzić, że urządzenia te wyparły z rynku kalkulatory, aparaty fotograficzne, budziki, odtwarzacze MP4, a także nawigatory GPS.

Technologia - najnowsze informacje