środa, 17 kwietnia 2019 14:17

Igloopolanie docenieni za zasługi dla powiatu dębickiego

Autor Marzena Gitler
Igloopolanie docenieni za zasługi dla powiatu dębickiego

Na kwietniowej sesji Rady Powiatu Dębickiego jednogłośnie przyjęto uchwałę o przyznaniu tytułu „Zasłużony dla Powiatu Dębickiego” Zespołowi Pieśni i Tańca „Igloopolanie”. Wręczenie tytułu ma nastąpić w dniu uroczystych obchodów Święta Narodowego 3 Maja w Dębicy.

Igloopolanie od 1978 r. w niezwykle widowiskowy i żywiołowy sposób kultywują narodowe tradycje i promują szacunek oraz zamiłowanie do polskiego folkloru. Należą do Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej.
Członkowie dębickiego ZPiT, na przestrzeni dziesięcioleci, zgromadzili liczne dyplomy, puchary, nagrody i wyróżnienia. Wśród nich są prestiżowe odznaki Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego: „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, nadane zespołowi i powiązanym z nim twórcom w 2013 roku oraz Nagroda Specjalna dla wszystkich członków zespołu w uznaniu nieocenionych zasług dla polskiej kultury ludowej przyznana w 2019 r.

ZPiT ma za sobą nagrania radiowe, telewizyjne, setki koncertów na festiwalach, przeglądach i uroczystościach. W sposób ważny i wyjątkowy zaznacza swoją obecność w przestrzeni społeczno-kulturalnej powiatu dębickiego, promując go jednocześnie w kraju i za granicą. Zespół koncertował do tej pory między innymi we Francji, Belgii, Turcji, Słowacji, Holandii, we Włoszech, Rosji, Niemczech, Austrii i Szwecji. Można więc śmiało powiedzieć, że Igloopolanie od 40 lat z powodzeniem wcielają się w rolę ambasadora polskiej kultury narodowej.

Inf. i foto: Powiat Dębicki

Dębica - najnowsze informacje