sobota, 4 września 2021 09:30

IV fala pandemii bez lockdownu? Jest komentarz premiera

Autor Aleksandra Tokarz
IV fala pandemii bez lockdownu? Jest komentarz premiera

- Straciliśmy gigantyczne pieniądze, m.in. dlatego, że ratowaliśmy miejsca pracy. Przeznaczyliśmy ponad 200 mld zł na ratowanie miejsc pracy, po to, żeby dziś mieć jedną z najlepszych sytuacji na rynku – mówił premier Mateusz Morawiecki, który był gościem Krzysztofa Ziemna w RMF FM. Zaznaczył, że w trakcie trwania IV fali pandemii mogą pojawić się pewne ograniczenia, podobne do tych, które miały miejsce w przeszłości. Czy jednak czeka nas pełny lockdown?

- Według danych, które otrzymujemy z różnych instytutów badawczych, w czwartej fali może być kilkanaście tysięcy zakażeń dziennie. Ja uważam - jak patrzę na te różne dane - że ta liczba może wynieść nawet 20 tys., czy przekroczyć 20 tys. - mówił premier Mateusz Morawiecki, który był dziś gościem Krzysztofa Ziemca w RMF FM.

Jak dodał, dzisiaj zdecydowanie częściej, według niego, chorują osoby bardziej odporne, młodsze. - One dużo rzadziej trafiają do szpitali. Widzimy to na przykładzie Wielkiej Brytanii, czy Francji. Tam wysoki poziom zakażeń trwa już od dłuższego czasu, ale nie przekłada się to na szczęście na taki dramatyczny poziom zgonów, jak był wcześniej - powiedział.

Premier podkreślił, że sądzi, iż w momencie kiedy ludzie zrozumieją, że fala zakażeń rośnie, zwiększy się także zainteresowanie programem szczepień. - My w gotowości bojowej utrzymujemy ponad 10 mln szczepionek i cały wielki system szczepień jest gotowy do natychmiastowego użycia – powiedział. Podkreślił, iż większość ciężkich przypadków Covid-19 i zgonów to osoby niezaszczepione.

Dodał, że Polska jest przygotowana na czwartą falę pandemii. W gotowości jest 6 tys. łóżek, a w ciągu kilku dni może ich być nawet 12 tys. Obecnie w szpitalach znajduje się 300 pacjentów chorych na koronawirusa.

W rozmowie w RMF FM padło także pytanie o IV falę pandemii i możliwy lockdown w tym okresie. - Nie planujemy dziś lockdownu, dlatego że on może oznaczać duże straty w gospodarce, a więc też ubytek miliardów złotych - powiedział premier. - My straciliśmy gigantyczne pieniądze, m.in. właśnie dlatego, że ratowaliśmy miejsca pracy. Przeznaczyliśmy ponad 200 mld zł na ratowanie miejsc pracy, po to, żeby dziś mieć jedną z najlepszych sytuacji na rynku – dodał.

Jak zaznaczył, mogą pojawić się pewne ograniczenia, podobne do tych, które miały miejsce w przeszłości, jednak na podjęcie takich decyzji przyjdzie jeszcze czas. Obecnie Rada Medyczna dyskutuje o podaniu trzeciej dawki szczepionki dla najbardziej zagrożonych. - W niektórych krajach już ona jest stosowana. My jesteśmy gotowi logistycznie do tego i prawdopodobnie taka rekomendacja w najbliższym czasie zapadnie - powiedział premier.

koronawirus najnowsze informacje

inf. RMF FM, fot. Twitter/KPRM

Polska

Polska - najnowsze informacje