czwartek, 4 czerwca 2020 14:22

Czy na weselu trzeba będzie mieć maseczkę? Znamy najnowsze wytyczne

Autor Mirosław Haładyj
Czy na weselu trzeba będzie mieć maseczkę? Znamy najnowsze wytyczne

Od 6 czerwca możliwa jest organizacja wesel w większym gronie - do 150 osób. Z powodu epidemii koronawirusa rodzinne imprezy będą wyglądały nieco inaczej.

Ministerstwo Rozwoju razem z Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowało szczegółowe wytyczne dotyczące organizacji wesel. Na uroczystości rodzinnej nie mogą pojawić się osoby, które są chore na koronawirusa lub przebywają w kwarantannie.

W Kościele

Państwo Młodzi, którzy decydują się na ślub, muszą pamiętać, że chociaż od 30 maja nie obowiązuje limit osób w obiektach kultu religijnego, uczestnicy ceremonii wciąż są zobowiązani do zachowywania dystansu społecznego oraz zakrywania ust i nosa.

W przypadków ślubów cywilnych warto sprawdzić aktualne wytyczne we właściwym dla siebie Urzędzie Stanu Cywilnego.

Przy stole

Państwo młodzi powinni usadzić gości w ten sposób, by przy jednym stole siedziały osoby z tej samej rodziny, bądź z jednego gospodarstwa domowego. Jeśli zaproszeni będą usadzeni inaczej, to ministerstwo proponuje, by liczbę osób zmniejszyć o 20 proc. od standardowego usadzania (jeśli przy stoliku mogło siedzieć 10 osób, to liczba ta powinna być zmniejszona do 8). Goście powinni być usadzani tak, by nie siedzieli vis a vis. Odległość między blatami stolikami powinna wynosić min. 2 m. Wyjątkiem jest sytuacja, w której blaty będą oddzielone przegrodami o wysokości minimum 1 m (ponad blat stolika).

Na sali weselnej

Goście weselni nie muszą na sali zasłaniać nosa i ust. Ministerstwo nie opracowało wytycznych dotyczących zachowania dystansu podczas tańca i zabaw weselnych.

Obsługa

W przypadku gdy państwo młodzi korzystają z dodatkowych usług np. baru kawowego, stołów z tzw. live cooking, czy też "stołu wiejskiego", rekomenduje się, aby do obsługi takich miejsc była wyznaczona jedna osoba.

Jeden kelner powinien obsługiwać maksymalnie 15 osób. Obsługa imprezy powinna nosić maseczki lub osłony ust i nosa.

Lista gości

Organizatorzy wesela, na wypadek konieczności kontaktu z sanepidem, powinni otrzymać od państwa młodych pełną listę gości oraz obsługi imprezy z kontaktami.

Szatnia i toalety

W szatni powinno się przygotować więcej miejsca tak, by poszczególne ubrania nie stykały się ze sobą (np. były powieszone na co drugim haczyku).

W obiekcie organizatorzy powinni ustalić liczbę osób, która może przebywać w toaletach w tym samym czasie. Należy zrezygnować z suszarek do rąk.

koronawirus najnowsze informacje

Inf. polsatnews.plPolska

Polska - najnowsze informacje