poniedziałek, 21 października 2019 20:46

Jak wybielić zęby?

Autor Artykuł sponsorowany
Jak wybielić zęby?

Białe zęby to dziś oznaka prestiżu i wysokiej pozycji w hierarchii społecznej. Nic więc dziwnego, że każdy z nas marzy o posiadaniu iście hollywoodzkiego uśmiechu. Niestety, współczesny model życia nie sprzyja białym zębom – kawa, herbata, oraz używki i słodycze to rzeczy, z którymi większość z nas ma do czynienia na co dzień, a które bardzo szybko tworzą na szkliwie niekorzystnie wyglądające przebarwienia. Na szczęście, obecnie mamy do dyspozycji mnóstwo sposobów, by natychmiastowo bądź też w dłuższej perspektywie poprawić jakość swojego uśmiechu.

Wybielanie zębów to proces zmniejszania ilości przebarwień występujących w ich strukturze. Co wpływa na powstawanie ów przebarwień? Jak podkreśliliśmy wcześniej, najczęstszym powodem jest tryb życia – spożywanie silnie barwiących produktów, takich jak kawa czy herbata, a także zajadanie się słodyczami i niestronienie od używek to elementy, które najczęściej sprawiają, że kolor naszych zębów staje się niekorzystny. Ale nie tylko. Źle na barwę zębów wpływa także niewłaściwa higiena jamy ustnej, naturalne procesy starzenia się organizmu czy też przyjmowane przez nas leki.

Na czym polega wybielanie zębów?

Sam proces wybielania opiera się na oddziaływaniu na zęby przy pomocy środków chemicznych, których zadaniem jest zmiana odcienia szkliwa. Właściwie przeprowadzone wybielanie jest w pełni bezpieczne i bezinwazyjne. W tym miejscu mamy dokładnie opisane jak wygląda wybielanie zębów. Obecnie wyróżniamy następujące metody wybielania zębów:

  • zabiegi wybielania zębów w gabinetach stomatologicznych,
  • zabiegi wybielania zębów za pomocą specjalnie przygotowanych przez stomatologa nakładek, przeprowadzane przez pacjenta samodzielnie w domu,
  • zabiegi przeprowadzane przy użyciu preparatów dostępnych w aptekach czy drogeriach (mowa tu o wybielających pastach do zębów, płynach do płukania ust czy też systemach wybielających).

Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym

Procesy wybielania zębów w gabinetach stomatologicznych polegają na zaaplikowaniu na szkliwo specjalnego środka, który pod wpływem światła – diodowego, halogenowego, bądź plazmowego – doprowadza do rozjaśnienia barwy naszych zębów. Najczęściej wykorzystuje się do tego celu nadtlenek wodoru lub nadtlenek mocznika. Warto zaznaczyć, że oba te specyfiki wykazują niezwykle silną reaktywność i mogą prowadzić do wielu niekorzystnych skutków ubocznych, dlatego też rozjaśnianie za ich sprawą szkliwa przeprowadza się wyłącznie pod kontrolą stomatologa.

Zabiegi wybielające przeprowadzane w gabinetach stomatologicznych dają najbardziej efektowne rezultaty, które w dodatku są widoczne po dość krótkim czasie. Niektóre zabiegi (jak chociażby wybielanie przeprowadzane lampą Beyond) pozwalają osiągnąć imponującą biel zębów już po jednej wizycie w gabinecie! W przypadku skorzystania jednak z metod nakładkowych całość procesu wybielania zamyka się średnio w 3-4 wizytach.

Wybielanie zębów w domu

Największą popularnością wciąż cieszą się domowe metody wybielania zębów. Możemy przypuszczać, że wszystko z uwagi na ich ogólnodostępność oraz fakt, że są one zwyczajnie znacznie tańsze niż metody przeprowadzane w gabinetach dentystycznych. Głównymi specyfikami zawartymi w produktach do wybielania zębów są – odpowiednio dawkowane – nadtlenek mocznika oraz nadtlenek wodoru.

Wybielanie zębów w domu możemy przeprowadzić używając do tego:

  • past do zębów,
  • płynów do płukania jamy ustnej,
  • nici dentystycznych,
  • gum,
  • specjalnych systemów wybielających z gotowymi nakładkami.

We wszystkich wymienionych specyfikach zawartość nadtlenku mocznika mieści się w skali 10-15%, natomiast nadtlenek wodoru występuje najczęściej w 3% stężeniu. Dzięki domowym metodom wybielania zębów, mamy szansę rozjaśnić kolor swojego uzębienia nawet o 3 odcienie w skali kolornika stomatologicznego.

Wprawdzie środki wybielające przeznaczone do stosowania w domowych warunkach posiadają znacznie subtelniejsze działanie niż te, z których korzysta się w profesjonalnych gabinetach dentystycznych, jednak mimo to przy ich użytkowaniu należy zachować zasady szczególnej ostrożności. Nieumiejętne wykorzystywanie preparatów może bowiem prowadzić do zniszczenia szkliwa oraz zmian w mikroflorze bakteryjnej, a co za tym idzie – chorób błony śluzowej jamy ustnej. Właśnie z uwagi na ten fakt pamiętajmy, by ze wszystkich środków wybielających korzystać zgodnie z zaleceniami umieszczonymi na ulotkach, bądź też w konsultacji z dentystą.

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje