środa, 6 kwietnia 2022 07:16

Jak zaprojektować wygodną i przytulną jadalnię?

Autor Artykuł sponsorowany
Jak zaprojektować wygodną i przytulną jadalnię?

Wiele osób uważa, że jadalnia to najważniejsze miejsce w domu. Wspólne spożywanie posiłków, rozmowy i spędzanie czasu z rodziną pomaga utrzymać dobre relacje ze wszystkimi jej członkami. Ta przestrzeń pełni też funkcje reprezentacyjne – obiady i kolacje dla przyjaciół i rodziny zwykle odbywają się właśnie w jadalni. Jak urządzić ten pokój, aby efektownie i nowocześnie wyglądał podczas imprez, a jednocześnie był wygodny i przytulny na co dzień?

Niezależnie od tego, jak duże jest mieszkanie, w każdym lokum musi znaleźć się miejsce do spożywania posiłków. Wystarczy trochę kreatywności, zmysłu estetycznego i zapału, aby stworzyć przyjazną i komfortową przestrzeń jadalnianą. Jakimi trendami warto się zainspirować przy urządzaniu tego pomieszczenia?

Jak wybrać krzesła do jadalni?

Najważniejszymi meblami w jadalni są stoły i krzesła. O ile te pierwsze zwykle są przyjazne użytkownikom, tak te drugie już niekoniecznie. Niewygodne krzesła mogą powodować dyskomfort i bóle pleców, a niektóre modele wręcz uniemożliwiają dłuższe utrzymanie prawidłowej postawy podczas siedzenia i jedzenia. Dlatego warto dobrze przemyśleć to, jakie krzesła do jadalni będą się sprawdzać na co dzień. Najlepiej postawić na miękkie, przyjemne w dotyku modele, np. takie jak te www.halomeble.pl/230-krzesla. Krzesło powinno mieć wygodne oparcie i być wyprofilowane w taki sposób, aby umożliwić przyjęcie optymalnej, wygodnej pozycji, która nie obciąża nadmiernie kręgosłupa.

Jadalnia w kuchni lub w salonie

Jeśli nie dysponujemy dużą powierzchnią i jadalnię musimy wydzielić z kuchni, to trzeba poszukać praktycznych rozwiązań. Krzesła do kuchnirównież mogą być bardzo wygodne. Mała przestrzeń nie oznacza, że trzeba rezygnować z efektownego designu, warto postawić np. na wyraziste, soczyste kolory welurowych krzeseł. Welur to bardzo praktyczny materiał – jest miły dla skóry a przy tym łatwo utrzymać go w czystości. Przeczytaj również: "Welurowe wnętrza - starodawna myśl czy nowa moda?". Takie krzesła będą pasować zarówno do kolorowych aranżacji, jak i minimalistycznych wnętrz w stylu japońskim i skandynawskim.

Stół

Dobór stołu także stanowi istotny element projektowania jadalni. Warto zastanowić się ile osób maksymalnie chcemy przy nim posadzić. Uważa się, że absolutne minimum to 70 cm na jedną osobę. Jeśli naszych gości posadzimy przy stole zbyt ciasno, będzie im niewygodnie, szczególnie podczas nakładania i spożywania posiłków. Gdy na co dzień nie potrzebujemy aż tak dużego stołu, warto rozważyć modele składane, które z łatwością dostosujemy do liczby osób. Posiadacze mniejszych mieszkań docenią też meble wielofunkcyjne, jak np. sprytnie regulowane ławostoły czy stoły, które można zamienić w biurko lub konsolę. Wybierając stół, warto zwrócić także uwagę na materiał, z którego jest wykonany. Popularne są np. stoły drewniane lub z metalowymi elementami. Jednak istotne jest łatwe utrzymanie w czystości oraz odporność na uszkodzenia i zarysowania. Ważna jest także możliwość regulacji nóg, tak aby mebel mógł stać stabilnie.

Styl Życia

Styl Życia - najnowsze informacje