czwartek, 24 listopada 2022 11:02

Już niedługo ponowne otwarcie Izby Pamięci! Teraz jednak w nowej lokalizacji

Autor Patryk Trzaska
Już niedługo ponowne otwarcie Izby Pamięci! Teraz jednak w nowej lokalizacji

W sierpniu Izba Pamięci w Proszowicach zakończyła działalność. Ostatnim akcentem była wizyta uczestników Rajdu rowerowego z okazji 78. rocznicy Rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944, który odbył się ostatniego dnia lipca. Na szczęście prowadzona przez stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjnego Bojowe Schrony Proszowice  Izba nie zniknęła na zawsze, jedynie „przeprowadziła się” w inne miejsce. Już 3 grudnia o godzinie 16:00 zostanie na nowo otwarta przy ulicy Karwin 1.

Jak zaznaczają Bojowe Schrony Proszowice „Izba Pamięci ma na celu przybliżenie historii regionu z okresu XIX. i XX. wieku. Zgromadzone w niej eksponaty dotyczą bezpośrednio terenów powiatu Proszowickiego i w połączeniu z materiałami graficznymi oraz opisami opowiadają historię minionych lat. Izba Pamięci skupia się w dużej mierze na historii konfliktów – I i II Wojny Światowej, jednak nie w kontekście ich ogólnej historii, a wydarzeń które miały miejsce na naszych terenach, a które nie są szeroko znane współcześnie. Zwiedzając ekspozycje, poznacie historie, którą często mijacie “o krok”, zobaczycie setki archiwalnych – często unikalnych zdjęć, oraz będziecie mogli dotknąć eksponatów, które są materialnym świadectwem minionych wydarzeń.” – piszą na swojej stronie Bojowe Schrony Proszowice.

Opuszczamy Proszowice, ale zrobimy wszystko, żeby nasza ekspozycja w nowym miejscu była jak najbardziej atrakcyjna i stale się rozwijała. Mamy nadzieję, że Izba Pamięci w nowej lokalizacji również znajdzie się na trasie kolejnych rajdów. Z tego miejsca dziękujemy wszystkim uczestnikom, a także organizatorom - Rafałowi Chmieli i Krzysztofowi Wojtusikowi, którzy poprzez rajd wsparli również naszą działalność. Dziękujemy również za częściowe ufundowanie medali, w kwocie 1000 zł Gminie Proszowice”– pisali w sierpniu w mediach społecznościowych prowadzący Izbę. Jednocześnie zapowiedzieli, że to nie koniec Izby Pamięci, która jedynie zmieni swoją lokalizację.

Zaproszenie na otwarcie Izby Pamięci - fot. Schrony Bojowe Proszowice 

Już trzeciego grudnia o godzinie 16:00 nastąpi ponowne otwarcie Izby Pamięci Historii Regionu Proszowickiego w Karwinie. Na uroczystość zapraszają Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjnego "Bojowe Schrony Proszowice" oraz Gmina Koniusza,

inf./fot. Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjnego "Bojowe Schrony Proszowice"

Proszowice - najnowsze informacje

Rozrywka