czwartek, 8 lipca 2021 13:53

Kard. Nycz: Zachęcanie do szczepień to obowiązek Kościoła. To odpowiedź na prośbę wojewody

Autor Mirosław Haładyj
Kard. Nycz: Zachęcanie do szczepień to obowiązek Kościoła. To odpowiedź na prośbę wojewody

Kard. Kazimierz Nycz wystosował apel do do proboszczów archidiecezji warszawskiej, w którym napisał, że zachęcanie do szczepień przeciw koronawirusowi jest obowiązkiem Kościoła.

Do skierowanego do proboszczów archidiecezji warszawskiej apelu kard. Nycz załączył list Wojewody Mazowieckiego w sprawie szczepień przeciw koronawirusowi. W piśmie Konstanty Radziwiłł zwraca się do hierarchy z prośbą o „zachęcenie jak największej liczby wiernych do szczepień”.

– Jedynym skutecznym narzędziem obrony społeczeństwa przed masowymi zakażeniami są szczepionki

– podkreśla w liście Konstanty Radziwiłł.

Metropolita warszawski ocenił prośbę jako słuszną i poważną:

– Prośba jest słuszna i poważna, bowiem wiąże się z odpowiedzialnością za zdrowie społeczne w duchu piątego przykazania Bożego. Sam nawiązałem do tego w kazaniu na Boże Ciało, bo uważam, że to jest obowiązek Kościoła.

Metropolita warszawski przypomniał, że przy Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie-Wilanowie, gdzie odbędzie się beatyfikacja Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej, otwarto powszechnie dostępny punkt szczepień.

– Niech to będzie przykład konkretnej troski o dobro bliźniego, przykład dla wszystkich w Archidiecezji Warszawskiej przed zbliżającą się beatyfikacją

– podkreślił kard. Nycz.

Poniżej pełna treść pisma kard. Nycza:

Czcigodny Księże Proboszczu,
przesyłam do wiadomości list Wojewody Mazowieckiego – Pana Konstantego Radziwiłła w sprawie szczepień przeciw COVID – 19. Prośba jest słuszna i poważna, bowiem wiąże się z odpowiedzialnością za zdrowie społeczne w duchu piątego przykazania Bożego. Sam nawiązałem do tego w kazaniu na Boże Ciało, bo uważam, że to jest obowiązek Kościoła. Dlatego proponuję, by Księża Proboszczowie Księża duszpasterze zachęcali do tej społecznej odpowiedzialności tymi lub podobnymi słowami:
W związku z trwającą pandemią COVID-19 i brakiem skutecznego lekarstwa Kościół Warszawski apeluje o podejmowanie akcji szczepień dla dobra całej społeczności. Przy Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie-Wilanowie, gdzie odbędzie się beatyfikacja Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej, otwarto powszechnie dostępny punkt szczepień. Niech to będzie przykład konkretnej troski o dobro bliźniego, przykład dla wszystkich w Archidiecezji Warszawskiej przed zbliżającą się beatyfikacją.
Kazimierz Kardynał Nycz
Arcybiskup Metropolita Warszawski

Inf.: Archidiecezja Warszawska
Fot: Archidiecezja Warszawska/Wojciech Łączyński

Polska

Polska - najnowsze informacje