czwartek, 20 stycznia 2022 16:28

Klub za milion złotych już otwarty! Zobacz, gdzie seniorzy ze Stryszowa będą spędzać czas

Autor Głos 24
Klub za milion złotych już otwarty! Zobacz, gdzie seniorzy ze Stryszowa będą spędzać czas

Integracja międzypokoleniowa, poradnictwo zdrowotne, zajęcia ruchowe, warsztaty z rękodzieła, spotkania z artystami, wyjazdy do kina… Z myślą o mieszkańcach gminy Stryszów w wieku powyżej 60 lat otwarto Klub „Senior+”.

W budynku LKS „Chełm” Stryszów powstało wyczekiwane miejsce spotkań seniorów. W otwarciu  Klubu "Senior+" wzięli udział poseł Filip Kaczyński, senator Andrzej Pająk i wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Podczas uroczystości wojewoda małopolski Łukasz Kmita podkreślił, że rząd dba o aktywizację seniorów:

– Rząd Premiera Mateusza Morawieckiego dba o wszystkich Mieszkańców. Wiele uwagi poświęcamy Seniorom. Dzięki programowi „Senior+” wspólnie z samorządami tworzymy miejsca sprzyjające integracji i aktywizacji społecznej; miejsca, gdzie seniorzy rozwijają swoje pasje i zainteresowania. To odpowiedź na potrzeby seniorów, którzy chcą móc korzystać z życia i dobrze spędzać jesień życia.

Przykładem działań na rzecz seniorów jest klub w Stryszowie.

Nowo otwarty Klub „Senior+” w Stryszowie jest tego przykładem. Placówka czynna jest pięć dni w tygodniu. Wszystkich zainteresowanych zapraszam już dziś do przyjścia i zapoznania się z ofertą. Samorządowi gratuluję realizacji inwestycji

– dodał wojewoda Łukasz Kmita.

Nowy Klub „Senior+” będzie funkcjonował w strukturach Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Stryszowie. Klub mieści się w wyremontowanym budynku komunalnym, gdzie swoją siedzibę miał wcześniej LKS „Chełm” Stryszów. Na powierzchni 324,02 m2 znajduje się m.in. pomieszczenie ogólnodostępne pełniące funkcję sali spotkań, aneks kuchenny, łazienki, szatnia i pomieszczenie gospodarcze. Jego przebudowa i remont możliwa była dzięki dotacji pozyskanej ze środków budżetu państwa w ramach programu wieloletniego „Senior+” na lata 2021-2025. Gmina otrzymała dofinansowanie w wysokości 200 000 zł, co umożliwiło uruchomienie 64 miejsc dla seniorów.

Całkowity koszt powstania klubu wyniósł 1 082 901,01 zł, z czego 347 650,35 zł pochodziło z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

- Oprócz środków z programu „Senior+” gmina Stryszów otrzymała ponad 347 tysięcy zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Łącznie środki z budżetu państwa pokryły blisko połowę całej inwestycji. To ogromna pomoc, ale też przykład wielowymiarowego rządowego wsparcia, które kierujemy na takie inwestycje – ważne dla Mieszkańców i przez nich wyczekiwane

– mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

W roku 2021 roku w Małopolsce funkcjonowało łącznie 87 ośrodków wsparcia „Senior+”: 22 Dzienne Domy „Senior+” i 65 Klubów „Senior+”. Łącznie oferowały one 2147 miejsc. Utworzono 8 nowych ośrodków dla 239 seniorów, kolejne 2 ośrodki powstaną w roku 2022.

W naborze na rok 2022 złożono 74 oferty na łączną kwotę 5 689 641,80 zł: 11 wniosków na utworzenie nowych Domów lub Klubów oraz 63 wnioski na dofinansowanie funkcjonowania istniejących już ośrodków wsparcia. Natomiast w naborze na rok 2021 złożono 65 ofert na łączną kwotę 5 462 823,59 zł, z czego 13 na utworzenie i 52 na funkcjonowanie istniejących ośrodków wsparcia. Dziękuję wszystkim samorządom, które zdecydowały się na skorzystanie z programu „Senior+”. Dla porównania w roku 2015 działało 7 placówek ze 159 miejscami. Dzięki rządowym środkom zrobiony został milowy krok w rozwoju polityki senioralnej

– podsumowuje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Inf. i foto: UMWM
Foto: UG Stryszów

Wadowice

Wadowice - najnowsze informacje