piątek, 25 września 2020 11:04

Kolejne zmiany w sprawie zakazu lotów. Gdzie będzie można polecieć?

Autor Aleksandra Tokarz
Kolejne zmiany w sprawie zakazu lotów. Gdzie będzie można polecieć?

25 września pod obrady Rady Ministrów skierowano projekt rozporządzenia w sprawie zakazów w ruchu lotniczym. Wrócić mają między innymi połączenia lotnicze do całej strefy Schengen. Zakazami zostanie objętych 29 krajów. Kiedy będzie obowiązywało rozporządzenie?

Wiceminister infrastruktury Marcin Horała poinformował, że w nowym projekcie rozporządzenia zostały po raz pierwszy zniesione wszystkie zakazy lotów w strefie Schengen.

- Październik to na rynku lotniczym niski sezon, w którym co roku obserwujemy znaczący spadek ruchu lotniczego. Obecnie też widzimy, że przewoźnicy sami odwołują lub zawieszają część połączeń, spada również stopień obłożenia lotów, które się odbywają. Tym samym zakładany efekt zakazów – ograniczenia skali podróży do krajów o wyższym stopniu zakażeniu – wynika z naturalnego trendu rynkowego. Ponadto, utrzymujemy wciąż bardzo wysoki reżim bezpieczeństwa epidemiologicznego na wszystkich lotniskach w Polsce. Możemy więc bezpiecznie kontynuować stopniowe znoszenie zakazów lotów – tłumaczy wiceminister infrastruktury Marcin Horała.

W związku z tym wraz z końcem września wrócą połączenia lotnicze do Hiszpanii. Zakaz lotów do Francji został zdjęty już wcześniej, po tym jak państwo wprowadziło obowiązkowe testy na COVID-19.

Na nowej liście krajów objętych zakazem lotu znajduje się 29 pozycji. Mimo wszystko należy go traktować jako listę wstępną, gdyż projekt ma zostać poddany konsultacjom międzyresortowym i zostanie zaktualizowany po otrzymaniu najnowszych danych epidemicznych.

Jak mówi rozporządzenie, to zakaz lądowania na lotniskach wpisanych do rejestru lotnisk cywilnych i lądowiskach wpisanych do ewidencji lądowisk samolotów przewożących pasażerów cywilnych wykonujących loty międzynarodowe z lotnisk położonych na terytorium:

 1. Belize;
 2. Bośni i Hercegowiny;
 3. Czarnogóry;
 4. Federacyjnej Republiki Brazylii;
 5. Królestwa Bahrajnu;
 6. Państwa Izrael;
 7. Państwa Katar;
 8. Państwa Kuwejt;
 9. Państwa Libia;
 10. Państwa Zjednoczonych Emiratów Arabskich;
 11. Republiki Argentyńskiej;
 12. Republiki Chile;
 13. Republiki Ekwadoru;
 14. Republiki Indii;
 15. Republiki Iraku;
 16. Republiki Kolumbii;
 17. Republiki Kostaryki;
 18. Republiki Libańskiej;
 19. Republiki Macedonii Północnej;
 20. Republiki Malediwów;
 21. Republiki Mołdawii;
 22. Republiki Panamy;
 23. Republiki Paragwaju;
 24. Republiki Peru;
 25. Republiki Trynidadu i Tobago;
 26. Republiki Zielonego Przylądka;
 27. Stanów Zjednoczonych Ameryki;
 28. Sułtanatu Omanu;
 29. Wspólnoty Bahamów.

Przez co najmniej dwa tygodnie samoloty startujące z terenu tych krajów nie będą mogły lądować na terytorium Polski.

Rozporządzenie jest wydawane na podstawie przepisów ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. – Prawo lotnicze w cyklu dwutygodniowym, aby zapewnić jak największą elastyczność w związku z dynamicznie zmieniającą się sytuacją epidemiologiczną na świecie.

W stosunku do poprzedniego rozporządzenia z 16 września z listy zniknęło kilka pozycji i można już latać do: Królestwa Hiszpanii, Republiki Francuskiej, Republiki Gwatemali, Republiki Hondurasu, Republiki Namibii, Republiki Surinamu, Wielonarodowego Państwa Boliwia.

fot. ilustracyjne

Polska

Polska - najnowsze informacje