czwartek, 29 października 2020 11:46

Kolejny MAN dla OSP Gdów. Ile kosztował?

Autor Marzena Gitler
Kolejny MAN dla OSP Gdów. Ile kosztował?

OSP Gdów wzbogaciła się w nowy samochód do ratownictwa technicznego. Zakupiono go środków od Gminy Gdów, Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie, oraz wkładu własnego.

W tym roku Ochotnicza Straż Pożarna w Gdowie świętuje 130-lecie działalności. Jednym z prezentów z okazji jubileuszu miał być nowy samochód ratowniczo-gaśniczy, który zastąpi wysłużony pojazd marki Fiat Ducato. Ze względu na aktualną sytuację epidemiczną uroczystego świętowania jubileuszu jednak nie będzie, ale marzenie o zakupie nowego pojazdu spełniło się - poinformowała Gmina Gdów.

Kolejny MAN to nowy fabrycznie pojazd TGE 3.180 4x4, silnik R4 2.0l TDI o mocy 177KM. Pojazd wyposażony jest m.in. w pneumatyczne podnoszenie masztu oświetleniowego wraz z głowicą świetlną, elektryczną wyciągarkę linową, gniazdo samo-rozłączalne, sygnalizację świetlno-dźwiękową, generator dźwięków ostrzegawczych.

Nowy lekki samochód do ratownictwa technicznego będzie to pierwszy "wyjazdowy" pojazd do zwalczania skutków wypadków drogowych, wiatrołomów czy innych zdarzeń - cieszą się na Facebooku strażacy.

Sprzęt będący na jego wyposażeniu został przeniesiony z samochodu Fiat Ducato. Znajdować się w nim będzie m.in. opryskiwacz ręczny, pilarki do drewna, poduszki wysokociśnieniowe Vetter wraz z reduktorami, zestaw HOLMATRO (nożyce, rozpierak ramieniowy, rozpieracz kolumnowy, obcinacz do pedałów, pompka do pedałów, zestaw łańcuchów), wspornik progowy, kliny schodkowe, butla do poduszek wysokociśnieniowych, parawan ochronny, mata ratownicza, opryskiwacz spalinowy STIHL, drabina teleskopowa, chwytak do węża, zestaw PSP R1, defibrylator AED, deska ortopedyczna, szyny KRAMERA, zestaw burzący (łomy, siekiery, nożyce do drutów, brechy), magnesy na ostre krawędzie, rolki transportowe i wiele innych rzeczy niezbędnych do prowadzenia działań - jest czego pozazdrościć, a przede wszystkim można czuć się spokojniej, że taki sprzęt będzie służył do ratowania życia i mienia mieszkańców powiatu wielickiego.

Zakup pojazdu został sfinansowany dzięki funduszom z budżetu Gminy Gdów oraz środkom pozyskanym z Komendy Głównej PSP i wkładzie własnym ochotników. Koszt pojazdu wyniósł 260 000 zł.

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje