wtorek, 24 listopada 2020 18:04

Szczepionka na koronawirusa: Komisja Europejska podpisze w środę kontrakt z firmą Moderna

Autor Mirosław Haładyj
Szczepionka na koronawirusa: Komisja Europejska podpisze w środę kontrakt z firmą Moderna

Będzie to już szósty kontrakt podpisany przez KE z firmami farmaceutycznymi.

Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej poinformowała, że w środę zostanie zatwierdzony kontrakt z amerykańską firmą Moderna na dostawę 160 mln dawek szczepionki na koronawirusa.

Unia Europejska rozmawia w sprawie zakupu szczepionek przeciw koronawirusowi z kilkoma innymi producentami: Pfizer/BioNTech, CureVac, Sanofi-GSK, Johnson & Johnson oraz AstraZenecą.

We wtorkowym oświadczeniu szefowa KE poinformowała:

Tworzymy jedno z najbardziej wszechstronnych portfolio szczepionek przeciw Covid-19 na świecie. Bezpieczne i skuteczne szczepionki mogą pomóc nam zakończyć pandemię.

Wiadomo, że szczepionki zostaną rozdzielone między wszystkie kraje członkowskie według kryterium liczby ludności.

To, kiedy produkt trafi na rynek zależy od umów z producentami. Jak twierdzi rzecznik KE Stefan de Keersmaecker Komisja chce, żeby stało się to tak szybko, jak to tylko możliwe.

W poniedziałek Europejska Agencja Leków (EMA) poinformowała, że pierwsze szczepionki przeciw Covid-19 mogą zostać zatwierdzone do końca obecnego lub na początku przyszłego roku. Zadaniem EMA jest dopuszczanie do obrotu produktów leczniczych w UE i ich kontrola. Po zgodzie Komisji Europejskiej wydaje decyzje pozwalające przedsiębiorstwom farmaceutycznym na sprzedaż leków w całej UE.

koronawirus najnowsze informacje

Inf.: rmf24.pl
Fot.: Photo by National Cancer Institute on Unsplash

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje

Rozrywka