niedziela, 20 czerwca 2021 09:31

Koniec dyspensy w diecezji tarnowskiej. "Duchowa łączność nie jest już wystarczająca dla wypełnienia tego obowiązku"

Autor Aleksandra Tokarz
Koniec dyspensy w diecezji tarnowskiej. "Duchowa łączność nie jest już wystarczająca dla wypełnienia tego obowiązku"

Biskup tarnowski Andrzej Jeż zniósł dyspensę od obowiązku uczestnictwa w mszy św. w kościołach w diecezji tarnowskiej, udzieloną 16 października ubiegłego roku. Powołał się przy tym na ustalenia podjęte podczas Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.

- Dostrzegamy wyraźnie, że w ostatnich tygodniach pandemia traci na sile. Dziękujemy więc Bogu, że wysłuchuje naszych modlitw o zmiłowanie oraz ludziom, którzy nie szczędzą swojego czasu i sił w walce o nasze bezpieczeństwo i zdrowie. W kontekście łagodzenia kolejnych obostrzeń i w nawiązaniu do uchwały biskupów zgromadzonych na 389. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski pragnę Was poinformować, że z dniem dzisiejszym znoszę ogólną dyspensę od obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej w niedziele i święta nakazane, której udzieliłem 16 października ubiegłego roku. Przypominam więc, że duchowa łączność z ofiarą Mszy Świętej za pośrednictwem mediów nie jest już wystarczająca dla wypełnienia tego obowiązku, za wyjątkiem osób chorych i tych, którzy nie mogą opuścić swoich domów - poinformował biskup tarnowski.

W liście do diecezjan podziękował im za wielkie świadectwo wiary, które dali w minionych miesiącach, naznaczonych różnego rodzaju ograniczeniami. - Wasze przywiązanie do Jezusa obecnego w Eucharystii budziło podziw i budowało duszpasterzy. Wielu z Was swoją postawą wyznało za św. Piotrem: „Panie, do kogóż pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego” (J 6,68). Tych zaś, którzy zwątpili i odeszli zapraszam do powrotu, by w Chrystusie obecnym w Eucharystii odnaleźli życiodajną siłę i pokój serca. Jednocześnie proszę duszpasterzy, by jeszcze bardziej uczynili swoją parafię domem, do którego będzie chciało się wracać - stwierdził bp. Andrzej Jeż.

Biskup tarnowski zwrócił się jednocześnie z prośbą o dalsze przestrzeganie zalecanych środków bezpieczeństwa. - Abyśmy mogli jak najszybciej powrócić do sytuacji, w której już bez żadnych ograniczeń będziemy mogli wyznawać naszą wiarę. Jednocześnie ponownie zachęcam wszystkich do wytrwałej modlitwy, zwłaszcza w intencji chorych oraz tych, którzy stracili swoich najbliższych - napisał.

Dyspensa została zniesiona dzisiaj, 20 czerwca. Przypomnijmy jednocześnie, iż od 13 czerwca obowiązują nowe limity w kościołach i miejscach kultu religijnego - zajęta może być w nich połowa miejsc. Dotąd obowiązywał limit 1 os./15 mkw.

Od niedzieli koniec z dyspensą także w Archidiecezji Krakowskiej. Arcybiskup Jędraszewski przypomina – nieobecność na mszy to grzech ciężki:

Małopolska: Od dziś koniec z dyspensą. Arcybiskup Jędraszewski przypomina – nieobecność na mszy to grzech ciężki
Wiadomości Małopolska. Abp. Marek Jędraszewski znosi udzieloną w Archidiecezji Krakowskiej dyspensę od obowiązku niedzielnego i świątecznego uczestnictwa we Mszy Świętej

koronawirus najnowsze informacje

fot. Diecezja Tarnowska

Tarnów - najnowsze informacje