wtorek, 5 marca 2024 10:11

Koniec kontroli na granicy ze Słowacją. Zawrócono 1 720 osób

Autor Marzena Gitler
Koniec kontroli na granicy ze Słowacją. Zawrócono 1 720 osób

Karpacki Oddział Straży Granicznej podsumował wyniki 5-miesięcznego okresu przywrócenia kontroli granicznej. Na małopolskim odcinku granicy polsko – słowackiej skontrolowano blisko 1,5 miliona osób, a 1 720 z nich nie spełniało warunków wjazdu do Polski i zostało zawróconych.

Przypomnijmy, kontrole na granicy wprowadzono na jesieni ubiegłego roku po tym, jak przez otwartą granicę przechodzili nielegalni imigranci, przedostający się do Unii tzw. szlakiem bałkańskim.

1,5 miliona kontroli, ponad 1700 nielegalnych imigrantów

Po wprowadzeniu kontroli w październiku funkcjonariusze Placówki SG w Zakopanem zatrzymali m.in. 23 imigrantów - 22 obywateli Turcji i jeden Afgańczyk (zatrzymani Kurdowie mieli tureckie paszporty i dowody osobiste oraz prawo jazdy, z  kolei Afgańczyk nie miał przy sobie żadnego dokumentu tożsamości) którzy nielegalnie, pieszo przekroczyli granicę z Polską. W grupie cudzoziemców było 10 dzieci. Wszyscy przekroczyli granicę polsko-słowacką pieszo, wbrew obowiązującym przepisom. Straż Graniczna zatrzymała ich  w Chochołowie.

  • Zobacz:
23 migrantów zatrzymanych w Chochołowie. Wśród nich dzieci
W czwartek rano funkcjonariusze Placówki SG w Zakopanem zatrzymali grupy 23 imigrantów, którzy nielegalnie pieszo przekroczyli granicę z Polską.

Do podobnej sytuacji doszło w październiku. Tym razem to policjanci z Zakopanego zatrzymali 14 cudzoziemców (również Kurdów), którzy nielegalnie przekroczyli granicę ze Słowacji do Polski.

Zatrzymani Kurdowie zadeklarowali chęć ubiegania się o ochronę międzynarodową w Polsce i złożyli stosowne wnioski. Do czasu ich rozpatrzenia, mieli przebywać w ośrodkach dla cudzoziemców.

  • Zobacz:
Szli poboczem w stronę Doliny Chochołowskiej. Na Podhalu zatrzymano 14 cudzoziemców
15 października, policjanci z Zakopanego zatrzymali 14 cudzoziemców, którzy nielegalnie przekroczyli granicę ze Słowacji do Polski.

W sumie, jak podsumowała straż graniczna, od 4 października 2023 r. do 3 marca 2024 r. na małopolskim odcinku granicy polsko – słowackiej skontrolowano 1 482 060 osób, 1 720 osób nie spełniało warunków wjazdu do Polski i zostało zawróconych. Skontrolowano i odprawiono także 631 417 środków transportu.

Mniej nielegalnych imigrantów na szlaku bałkańskim

1 marca Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji podjął decyzję o zakończeniu tymczasowego przywrócenia kontroli granicznej na granicy ze Słowacją. Kontrole zakończyły się przed północą 2 marca 2024 r.

Jak poinformowano, kontrole zakończono z powodu ustabilizowania się sytuacji migracyjnej na tzw. szlaku bałkańskim i ustąpienia zagrożenia nielegalną migracją na polsko-słowackim odcinku granicy państwowej.

fot. MSWiA

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje

Rozrywka