Dzisiejszy raport Ministerstwa Zdrowia był dla Polski rekordowy zarówno jeżeli chodzi o ilość zakażeń, jak i zgonów. Trudna sytuacja w kraju przełożyła się na województwo. W Małopolsce również odnotowano rekordowe przyrosty nowych zarażeń i przypadków śmiertelnych.
Liczba wolnych miejsc dla pacjentów z Covid-19 jest ograniczona i mocno topnieje. O tym, jak trudną jest sytuacja może świadczyć fakt, że minister zdrowia Adam Niedzielski zdecydował, że do każdego szpitala zostanie skierowany jeden żołnierz w celu sprawdzenie, czy dyrektorzy szpitali nie ukrywają wolnych łóżek. Na pozór absurdalna sytuacja dowodzi tylko, że rząd nie radzi sobie z postępującą liczbą zakażeń.
Sytuację w służbie zdrowia dobitnie skomentował w wywiadzie dla naszej redakcji dyrektor nowotarskiego szpitala powiatowego, Marek Wierzba, który podobnie jak duża część pracowników także zachorował na Covid-19. W rozmowie dyrektor Wierzba powiedział, że w decyzji wojewody szpital ma za zadanie utrzymanie 97 łóżek dla pacjentów „covidowych” w tym siedem łóżek obserwacyjnych. Realnie pacjentów z koronawirusem jest w placówce jest znacznie więcej – to ciągle liczba przekraczająca sto osób – do stu dwudziestu, które wymagają hospitalizacji. Ponadto dyrektor nowotarskiej lecznicy stwierdził, że przy otrzymującej się, bądź rosnącej liczbie zakażeń, system opieki zdrowia może się załamać. Sytuacji nie polepsza fakt, że pracownicy, zarówno lekarze, jak i pielęgniarki, również chorują, czego sam jest najlepszym przykładem. Brak personelu, to aktualnie największy problem z jakim boryka się nowotarska placówka. Małopolski Urząd Wojewódzki rozpoczął rekrutację na wolontariat w poszukiwaniu rąk do pracy. W skali kraju z pewnością takich problemów jest więcej.
Z pewnością nie ma się co dziwić decyzjom MUW-u. Masowe zakażenia w DPS-ach to ostatnio plaga w województwie. Poza poniższymi przypadkami należy zaznaczyć, że część placówek czeka jeszcze na wyniki. Przykładem może być miechowski DPS Mianocice w którym w piątek odbyło się pobieranie wymazów od ok. 100 osób - wszystkich pensjonariuszy i pracowników ośrodka.
W niektórych miastach Polski już rozpoczęła się selekcja zarażonych koronawirusem. Przy rekordowym zarażeniu i brakach sprzętowych nie sposób uratować wszystkich.
Czy wyjściem z impasu może być zdalna opieka nad chorym w domu, przy pomocy pulsoksymetrów, urządzeń służących do mierzenia saturacji krwi? O tym, czy pomysł ministra zdrowia się powiedzie przekonamy się za jakiś czas. Pytanie, czy epidemia to dobry czas na przeprowadzenie testów nowych rozwiązań i eksperymentowanie.
Jak wygląda sytuacja epidemiologiczna w Małopolsce? Prezentujemy najnowsze informacje.
Małopolska [4 listopada]
- zakażonych: 50 815 (+2 251)
- zmarło: 749 (+61)
- wyzdrowiało: 26 375 (+757)
- aktywnych przypadków: 23 691 (+2 579)
Ostatnie badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u kolejnych 2 251 osób, z:
- Krakowa (494 osoby),
- powiatu krakowskiego (207 osób),
- nowosądeckiego (168 osób),
- wadowickiego (160 osób),
- tarnowskiego (145 osób),
- myślenickiego (114 osób),
- Tarnowa (112 osób),
- powiatu brzeskiego (107 osób),
- suskiego (101 osób),
- nowotarskiego (87 osób),
- bocheńskiego (84 osoby),
- Nowego Sącza (78 osób),
- gorlickiego (60 osób),
- oświęcimskiego (60 osób),
- miechowskiego (54 osoby),
- olkuskiego (54 osoby),
- chrzanowskiego (45 osób),
- tatrzańskiego (38 osób),
- wielickiego (36 osób),
- dąbrowskiego (30 osób),
- proszowickiego (17 osób).
Aktualnie 72 osoby są hospitalizowane, pozostałe przebywają w izolacji. WSSE w Krakowie przekazała także informację o usunięciu sześciu przypadków z raportu zbiorczego – raport skorygowano. Obecnie w Małopolsce zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone u 50 815 osób.
Nowe zakażenia koronawirusem w Małopolsce:
Liczba aktywnych przypadków w Małopolsce w poszczególnych powiatach:
Zmiany ilości aktywnie chorych na Covid-19 w Małopolsce w ciągu ostatnich 3 tyg:
Zmiany ilości aktywnych przypadków w Małopolsce od lipca:
WSSE poinformowała takze musimy również poinformować o śmierci 61 osób w wieku od 34 do 98 lat, z:
- Krakowa (20 osób),
- powiatu tarnowskiego (8 osób),
- Tarnowa (7 osób),
- powiatu krakowskiego (6 osób),
- Nowego Sącza (3 osoby),
- wielickiego (3 osoby),
- nowotarskiego (3 osoby),
- nowosądeckiego (3 osoby),
- olkuskiego (2 osoby),
- bocheńskiego (2 osoby),
- gorlickiego (1 osoba),
- oświęcimskiego (1 osoba),
- dąbrowskiego (1 osoba),
- proszowickiego (1 osoba).
Czterdzieści jeden osób miało choroby współistniejące. Potwierdzono, że przyczyną zgonu był COVID-19. Tym samym w Małopolsce liczba zgonów spowodowanych COVID-19 wynosi 749.
Otrzymaliśmy informację z WSSE w Krakowie o kolejnych 760 ozdrowieńcach z naszego województwa, z powiatu krakowskiego (197 osób), tarnowskiego (103 osoby), Tarnowa (97 osób), Krakowa (93 osoby), powiatu suskiego (60 osób), nowosądeckiego (51 osób), olkuskiego (48 osób), nowotarskiego (38 osób), Nowego Sącza (18 osób), powiatu chrzanowskiego (12 osób), proszowickiego (10 osób), tatrzańskiego (6 osób), którzy w większości przebywali w izolacji.
WSSE w Krakowie poinformowała o usunięciu trzech przypadków z raportu ozdrowieńców – raport skorygowano. W sumie w Małopolsce mamy 26 375 ozdrowieńców.
Inf.: WSSE Kraków
Fot.: LUW