czwartek, 21 października 2021 08:54

Kraków. Wracają kontrole w komunikacji miejskiej. Za brak maseczki – mandat

Autor Aleksandra Tokarz
Kraków. Wracają kontrole w komunikacji miejskiej. Za brak maseczki – mandat

Pasażerowie krakowskiej komunikacji miejskiej zgłaszają, że w trakcie podróży część osób nie posiada maseczki lub nosi ją w sposób nieprawidłowy. Dlatego też powrócą kontrole - zapowiada Urząd Miasta.

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji i inspektorzy ruchu MPK będą sprawdzać czy wszyscy stosują się do obowiązku zasłaniania ust i nosa w tramwajach.

- Ponieważ zgłoszenia o braku maseczki dotyczą najczęściej ludzi młodych, kontrole będą prowadzone m.in. w pojazdach przejeżdżających obok krakowskich uczelni – informuje Urząd Miasta Krakowa.

Osoby bez prawidłowo założonej maseczki, zakrywającej usta i nos, mogą zostać ukarane mandatem. Te zalecenia dotyczą nie tylko Krakowa, ale całego kraju. Jak potwierdził rzecznik ministerstwa zdrowia, policja otrzymała wytyczne, by zwiększać liczbę wystawianych mandatów.

– W ciągu minionej doby policja wystawiła 1400 mandatów za brak maseczki, a 100 spraw skierowano do sądu – powiedział Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ministerstwa. – W ponad 4 tys. przypadków skończyło się na pouczeniu, ale od tych pouczeń będziemy systematycznie odchodzić, na rzecz mandatów – dodał Andrusiewicz.

koronawirus najnowsze informacje

fot. UM Kraków

Kraków

Kraków - najnowsze informacje