piątek, 14 sierpnia 2020 08:43

Krakowskie obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej

Autor Marzena Gitler
Krakowskie obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej

IPN w Krakowie zaprasza na uroczystości z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Zaplanowano uroczystą mszę św. na Wawelu i odsłonięcie tablicy pamięci żołnierzy Armii Ochotniczej gen. Józefa Hallera.

15 sierpnia obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej rozpoczną się w Krakowie o godz. 10. mszą świętą w katedrze na Wawelu. Nabożeństwo zostanie odprawione przy wystawionym cudownym obrazie Matki Boskiej Łaskawej.

foto: Archidiecezja Krakowska na Twitterze

12 sierpnia wojska bolszewickie stanęły u wrót Warszawy. Na linii Wisły miało dojść do decydującego starcia. Przygotowany przez polskie dowództwo plan obrony Warszawy wymagał powstrzymania trzykrotnie silniejszych wojsk wroga do czasu kontruderzenia sił skoncentrowanych pod dowództwem Piłsudskiego nad Wieprzem. Z braku silnych odwodów rzucono do walki młodzież gimnazjalną i studencką, której za całe wyszkolenie wojskowe musiał czasem wystarczyć błyskawiczny kurs obsługi karabinu.

Oddziały obrony stolicy wypełniły zadanie i powstrzymały atak wroga. 15 sierpnia 1920 r. pod Radzyminem bolszewickie siły zostały odparte. Z kolei wojska gen. Władysława Sikorskiego powstrzymały wroga pod Płockiem i Modlinem. 16 sierpnia znad Wieprza ruszyło natarcie Grupy Uderzeniowej  Piłsudskiego, które dzięki zaskoczeniu zmusiło siły bolszewickie do panicznej ucieczki.

Bitwa okazała się wielkim zwycięstwem, odwracając losy całej wojny. Dla wielu tak wielkim i nadzwyczajnym, że nazwana została „cudem nad Wisłą”, również dzięki wierze w szczególną troskę Matki Boskiej nad walczącymi wojskami polskimi, w przypadające tego dnia święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Armia Czerwona poniosła jedną z największych w swych dziejach klęsk.

W setną rocznicę zwycięstwa nad bolszewikami w 1920 r. IPN odsłoni kilkanaście tablic pamiątkowych w miejscach, w których sto lat temu mieściły się komisje werbunkowe. Jedna z uroczystości odbędzie się przy ul. Rajskiej 1, przy wejściu głównym do gmachu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.

To był przełomowy moment. Sto lat temu ciężko wywalczona niepodległość Polski została zagrożona. Świeżo powołany rząd premiera Władysława Grabskiego złożył wniosek o utworzeniu Rady Obrony Państwa z Józefem Piłsudskim na czele. Ta z kolei wnioskowała o powołaniu Armii Ochotniczej. Na jej czele stanął gen. Józef Haller, a w szeregi formacji mogły się zgłaszać osoby w wieku 17-50 lat. Nierzadko na front trafiali 15-letni chłopcy. To właśnie młodzież, w tym harcerska, stanowiła trzon tworzonych formacji ochotniczych.

Akcja werbunkowa spotkała się z dużym odzewem społeczeństwa. Na podpisany przez Piłsudskiego apel Rady Obrony Państwa odpowiadały wszystkie środowiska i stany. Tworzyły się punkty werbunkowe, mnożyły przykłady ofiarności. W ciągu kilku dni Polska stała się innym krajem. Ucichły partyjne kłótnie i spory, ustały strajki. W szeregi Armii Ochotniczej wstąpiło ponad 100 tys. osób.

Program obchodów 100-lecie Bitwy Warszawskiej w Krakowie 15 sierpnia 2020:

  • godz. 10.00 - Msza św. w Katedrze na Wawelu z okazji obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej – Kraków, Katedraw Wawelska
  • godz. 13.00 - Odsłonięcie tablicy pamięci żołnierzy Armii Ochotniczej gen. Józefa Hallera – Kraków, przed gmachem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowieul. Rajska 1

Ponadto z okazji stulecie Bitwy Warszawskiej Kraków udekorowany zostanie flagami państwowymi. Flagi pojawią się na budynkach Urzędu Miasta Krakowa i wybranych miejskich jednostek organizacyjnych. Biało-czerwone będą maszty przed Magistratem.

Hala TAURON Areny Kraków, kładka o. Bernatka, estakada tramwajowa Lipska–Wielicka oraz wieża telewizyjna na Krzemionkach wieczorem zostaną podświetlone na biało-czerwono.

Pojazdy komunikacji zbiorowej wyjadą udekorowane biało-czerwonymi chorągiewkami.

Wawel o zmierzchu – 100. rocznica „Cudu nad Wisłą”

100. rocznica „Cudu nad Wisłą” & Święto Matki Boskiej Zielnej
Dziedziniec Arkadowy – koncert on-line (darmowa transmisja)

przy sprzyjającej sytuacji epidemiologicznej – z ograniczoną publicznością
bilet: 60,00 zł

sprzedaż biletów od 5 sierpnia 2020:

  • Punkt Informacji Miejskiej
    ul. Św. Jana, tel. +48 12 421 77 87
  • Pawilon Wyspiańskiego
    pl. Wszystkich Świętych 2, tel. +48 12 354 27 23

Iwona Socha – sopran
Przemysław Firek – bas-baryton
Marek Szlezer – fortepian
Chór Kameralny
CORda Cracovia Orkiestra
Justyna Kwarcińska – dyrygent

Honorowy Patronat prof. dr hab. Piotra Glińskiego,Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej

szczegóły wydarzenia TU

Lotniczy hołd

15 sierpnia w 14 miastach Polski około godz. 12.00 wojskowi piloci samolotów i śmigłowców oddadzą hołd bohaterom Bitwy Warszawskiej.

15 sierpnia wojskowe samoloty i śmigłowce pojawią się również w południe w Krakowie.


Kraków

Kraków - najnowsze informacje