sobota, 3 lutego 2024 05:00

Liczba porodów w bocheńskim szpitalu nie maleje. Przyjeżdżają tu ciężarne również spoza województwa

Autor Katarzyna Jamróz
Liczba porodów w bocheńskim szpitalu nie maleje. Przyjeżdżają tu ciężarne również spoza województwa

Oddział Noworodków z Pododdziałem Intensywnego Nadzoru Noworodka im. WOŚP w Bochni, w ubiegłym roku odnotował 1425 urodzeń noworodków, w tym 13 par bliźniąt i 85 wcześniaków. To niebagatelna liczba, która z roku na rok rośnie, a już dawno przekroczyła 1000 urodzeń rocznie.

Popularność placówki przyciąga ciężarne nie tylko z Bochni, ale także z sąsiednich powiatów, a nawet spoza województwa małopolskiego. Dobra opinia o porodówce przekłada się na rosnącą liczbę porodów, co ilustruje fakt, że do 28 stycznia bieżącego roku odnotowano narodziny 111 noworodków

Profesjonalna opieka lekarzy

W szpitalu opieka nad matkami i dziećmi odbywa się w systemie „matka z dzieckiem”, natomiast wcześniaki oraz noworodki, które wymagają fachowej opieki, znajdują się w Pododdziale Intensywnego Nadzoru Noworodka im. WOŚP. W sytuacji, gdy pacjent wymaga specjalistycznej pomocy transportuje się go do ośrodka o wyższym stopniu referencyjności – najbliższym jest Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie – w roku 2023 odnotowano 14 takich transportów

W placówce dostępne jest mleko z Banku Mleka Kobiecego, głównie dla wcześniaków, których matki z różnych przyczyn nie mogą karmić własnym pokarmem. Oprócz tego organizowany jest Dzień Wcześniaka, który stanowi okazję do spotkania dla dzieci i rodziców oraz wymiany doświadczeń.

Ciągły rozwój

Opieka medyczna nad noworodkami i ich matkami obejmuje również wsparcie psychologiczne, pomoc w karmieniu piersią, oraz konsultacje neurologopedyczne. Aby zapewnić jak najlepszą opiekę, personel regularnie podnosi swoje kwalifikacje. W planach są dodatkowe usługi, takie jak fizjoterapia neonatologiczna i uroginekologiczna.

Źródło: Szpital Bocheński
Fot. Ilustracyjne/Unsplash

Bochnia

Bochnia - najnowsze informacje

Rozrywka