czwartek, 8 października 2020 10:09

Małopolska bezradna wobec epidemii. Padł kolejny rekord!

Autor Marzena Gitler
Małopolska bezradna wobec epidemii. Padł kolejny rekord!

552 nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Małopolsce i aż 166 w Krakowie, gdzie uczą się i pracują mieszkańcy z wielu powiatów. Te dane mogą przerazić. A to dopiero początek tego, co nas czeka.

552 nowe zakażenia, jak informuje WSSE w Krakowie to w większości przypadki rozproszone. Jest ich aż 437. Jak wyjaśnia sanepid przypadki  rozproszone to te, gdy osoby zakażone nie są w stanie wskazać źródła zakażenia. Nie można ich więc przypisać do żadnego ogniska.

Spośród dzisiejszej rekordowej liczby nowych przypadków 42 to osoby, które zakaziły się od najbliższych. 14 nowych przypadków potwierdzono w małopolskich placówkach oświatowych. 3 osoby zakaziły się w DPS i ZOL. Aż 33 dzisiejsze przypadki potwierdzono u pacjentów i pracowników szpitali i placówek medycznych, a 13 w zakładach pracy. To jeszcze nie koniec.

Koronawirus nie oszczędza też ludzi kultury - dziś potwierdzono zakażenie u 3 kolejnych osób. Do tego doszło jeszcze 7 innych osób, w tym duchowni.

Najwięcej zakażeń odnotowano dziś w Krakowie. Tu o zakażeniu poinformowała wspólnota zakonna krakowskich kapucynów. Piszemy o tym tu:

Kraków: Koronawirus u braci kapucynów? Jest komunikat
Bracia kapucyni z Krakowa za pomocą swoich social mediów oraz strony internetowej wydali komunikat w którym poinformowali o czasowym zamknięciu klasztoru i świątyni. Wszystko przez koronawirusa. Krakowscy kapucyni napisali, że bracia z ich wspólnoty mieli kontakt z osobami zakażonymi koronawirusem.…

To nie jedyny zakon, który odważył się przyznać do sytuacji. Na kwarantannie są też cystersi z Mogiły. Pisaliśmy o tym tu:

Koronawirus w Opactwie Cystersów w Mogile!
Zakażenie koronawirusem potwierdzono u jednego z członków wspólnoty opactwa mogilskiego. Mnisi poddani zostali kwarantannie. W związku z wykryciem zakażenia wirusem SARS-CoV-2 u jednego z członków wspólnoty mnisi z opactwa mogilskiego poddani zostali kwarantannie. Bazylika Krzyża Świętego jest zamk…

Przybywa też zarażonych studentów. Sanepid informuje już o 34 zakażeniach w akademikach.To m.in. domy studenckie AGH i Politechniki. Piszemy o tym tu:

Koronawirus na Politechnice Krakowskiej i AGH. Jest nowe ognisko!
Zakażenie koronawirusem potwierdzono dziś w akademiku Politechniki Krakowskiej. To nie jedyna uczelnia, której studenci są zakażeni.

W sumie w Krakowie jest już 446 aktywnych przypadków koronawirusa.

O pogarszającej się sytuacji w Krakowie i możliwości wejścia od soboty do żółtej strefy piszemy tu:

Rekord zakażeń w Krakowie. Miasto wróci do żółtej strefy?
Według kryteriów, jakie określiło ministerstwo zdrowie Kraków może trafić ponowine do żółtej strefy, a mieszkańcy i przedsiebiorcy będą musieli liczyć się z dodatkowymi obostrzeniami.

Wszystko wskazuje na to, że sytuacja będzie jeszcze gorsza, bo najnowsze informacje to bisko 100-osobowe ognisko w krakowskim DPS przy Łanowej, a sanepid zaznacza, że sytuacja jest rozwojowa i dane te znajdą się dopiero jutro w oficjalnych statystykach. Piszemy o tym tu:

Wielkie ognisko koronawirusa w Krakowie! Zakażonych prawie 100 osób
WSSE w Krakowie poinformowało dziś o 166 przypadkach zakażenia koronawirusem, odnotowanych na terenie Krakowa. Pojawiło się także nowe ognisko. Zakażonych jest tam prawie 100 osób! Jak informuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie nowe ognisko koronawirusa pojawiło się w Domu Po…

Zakażenia w małoposkiej oświacie i samorządzie

Sytuacja jest trudna w całym województwie. Na naukę hybrydową przeszła wczoraj w szkoła podstawowa w Babicach w powiecie oświęcimskim, a na całkowicie zdalne nauczanie od dziś - jedna z największych szkół w gminie Wieliczka - szkoła podstawowa w Sierczy, gdzie zakażonych jest co najmniej 2 nauczycieli. Piszemy o tym tu:

Oświęcim. Nauka hybrydowa w szkole w Babicach
U jednego z uczniów Szkoły Podstawowej w Babicach potwierdzono zakażenie koronawirusem. Od 5 do 10 października uczniowie jednej z klas uczą się w trybie zdalnym. Wszystkie pozostałe dzieci uczą się w szkole. Uczeń, u którego potwierdzono obecność wirusa, nie uczęszczał do szkoły od pewnego czasu…

i tu:

Wieliczka. Koronawirus w SP w Sierczy. Jak funkcjonuje placówka?
W środę, 7 października zakażenie koronawirusem potwierdzono u nauczycieli Szkoły Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Sierczy. Jak będzie funkcjonować placówka?

Koronawirus paraliżuje też funkcjonowanie instytucji samorządowych. Wczoraj zakażenia potwierdzono u pracowników Urzędu Miasta w Chrzanowie:

Chrzanów. COVID-19 w urzędzie miejskim
Urząd Miejski w Chrzanowie poinformował o pierwszych przypadkach zakażenia koronawirusem. Osoby te nie obsługiwały bezpośrednio mieszkańców. Pozytywne wyniki testów otrzymało dwóch pracowników. Jak informuje urząd, placówka była przygotowana na to, że zakażenia mogą się pojawić. Wdrożono odpowiedn…

Podobna sytuacja jest w Skawinie:

Koronawirus w Urzędzie Miasta i Gminy w Skawinie!
Zakażenie koronawirusem potwierdzono w Urzędzie Miasta i Gminy w Skawinie. Zgodnie z procedurami została o tym poinformowana Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie. Sanepid podjął decyzję o niezamykaniu UMiG. U dwóch pracowników Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie potwierdzono koronawi…

Koronawirusem zakażony jest przewodniczący Rady Gminy Gręboszów w powiecie dąbrowskim:

Dąbrowa Tarnowska: Przewodniczący Rady Gminy w Gręboszowie ma koronawirusa
Marek Mosio, przewodniczący Rady Gminy w Gręboszowie ma koronawirusa. Poinformował o tym fakcie w mediach społecznościowych. “Moi kochani, padło i na mnie. Test wykazał u mnie zakażenie wirusem Sars-CoV-2. Obecnie czuję się dobrze i przebywam na kwarantannie poza Gminą Gręboszów, gdzie przebywam o…

oraz Burmistrz Starego Sącza, Jacek Lelek, jego zastępca i sekretarz miasta. Piszemy o tym tu:

Stary Sącz: Burmistrz i jego współpracownicy mają koronawirusa!
Burmistrz Starego Sącza poinformował, że otrzymał pozytywny wynik testu na koronawirusa. Zakażeni są także jego najbliżsi współpracownicy. O potwierdzonym zakażeniu Jacek Lelek, burmistrz Starego Sącza, poinformował za pośrednictwem Facebooka. Pozytywny wynik testu na koronawirusa otrzymał zarówno …

Na kwarantannie są też pracownicy Biura Stref Płatnego Parkowania w Krakowie:

Kraków. Koronawirus w Biurze Płatnego Parkowania. Jak kupić abonament?
Zarząd Dróg Miasta Krakowa uruchomił tymczasową procedurę, która umożliwia zakup abonamentu, ale tylko tym, którzy mają dostęp do maila.

Rekordowa liczba zgonów na COVID!

Rekordowa liczba nowych przypadków przekłada się na rosnącą liczbę zgonów. Świetnie widać to na naszym wykresie:

Średnia dzienna ilość zgonów na Covid-19 w Małopolsce w poszczególnych miesiącach:

Dziś odnotowano ich aż 12. Ostatni rekord - 10 zgonów w ciągu doby - padł zaledwie dwa dni temu - 6 października. jak to

WSSE w Krakowie poinformował o śmierci:

 • 81-letniej mieszkanki powiatu oświęcimskiego,
 • 82-letniego mieszkańca powiatu olkuskiego,
 • 80-letniego mieszkańca powiatu tatrzańskiego,
 • 76-letniego mieszkańca powiatu nowotarskiego,
 • 75-letniego mieszkańca powiatu nowotarskiego,
 • 83-letniej mieszkanki powiatu nowotarskiego, którzy przebywali w Szpitalu Uniwersyteckiego w Krakowie,

oraz:

 • 72-letniego mieszkańca powiatu oświęcimskiego, który przebywał w Szpitalu Powiatowym w Oświęcimiu,
 • 66-letniego mieszkańca powiatu wadowickiego, który przebywał w Szpitalu w Wadowicach,
 • 79-letniej mieszkanki powiatu wadowickiego,
 • 87-letniej mieszkanki powiatu olkuskiego, która przebywała w Nowym Szpitalu w Olkuszu,
 • 86-letniej mieszkanki Krakowa, która przebywała w Szpitalu im. Dietla w Krakowie
 • 95-letniego mieszkańca Krakowa, który przebywał w Szpitalu Specjalistycznym im. Ludwika Rydygiera w Krakowie.

Jedenaście z nich miało choroby współistniejące, ale potwierdzono, że przyczyną zgonu był COVID-19. Tym samym w Małopolsce liczba zgonów spowodowanych COVID-19 wynosi już 230.

Dziś resort zdrowia poinformuje o nowych miastach i powiatach, które znajdą się w strefach z dodatkowymi obostrzeniami. Przewiduje się, że w całym kraju będzie ich ok. setki, w czego, według naszych wyliczeń, aż 16 z Małopolski!. Które - można sprawdzić w naszym analitycznym artykule opatrzonym mapą nowych stref w Małopolsce:

Małopolska: Strefy żółte i czerwone - tak źle jeszcze nie było
11 powiatów w strefie żółtej, 5 w czerwonej – tak może już jutro wyglądać mapa Małopolski. Przypomnijmy: w tej chwili Małopolska jest jednym z województw z największymi obostrzeniami. Mamy 4 powiaty w strefie czerwonej: myślenicki, limanowski, nowotarski i tatrzański. I 4 w żółtej – wadowicki, susk…

Ministerstwo zdrowia i policja zapowiedziało też politykę „zero tolerancji dla łamania obostrzeń” i kontrole noszenia maseczek, które od soboty mają być obowiązkowe na ulicach nie tylko w czerwonych, ale też w żółtych strefach. Wydaje się, że jak tak dalej pójdzie staną się obowiązkowe w niemal całej Małopolsce!

Małopolska [8 października]

 • zakażonych: 13 648 (+552)
 • zmarło: 230 (+12)
 • wyzdrowiało: 10 222 (+314)
 • aktywnych przypadków: 3174 (+220)

Dziś w Małopolsce padł kolejny rekord - zdiagnozowano 552 nowe przypadki zakażenia koronawirusem i to przy zaledwie 2 223 ilości testów (o 1000 mniej niż ostaniej doby).

To 290 kobiet i 262 mężczyzn, w wieku od roku do 96 lat, z:

 • Krakowa (166)
 • nowotarskiego (49)
 • suskiego (44)
 • myślenickiego (29)
 • nowosądeckiego (29)
 • wielickiego (29)
 • krakowskiego (26)
 • limanowskiego (24)
 • tatrzańskiego (19)
 • olkuskiego (17)
 • chrzanowskiego (16)
 • wadowickiego (16)
 • miechowskiego (14)
 • oświęcimskiego (14)
 • bocheńskiego (13)
 • Nowego Sącza (10)
 • Tarnowa (9)
 • brzeskiego (6)
 • proszowickiego (6)
 • tarnowskiego (6)
 • dąbrowskiego (5)
 • gorlickiego (5)

Aktualnie 37 osób jest hospitalizowanych, pozostałe przebywają w izolacji. Otrzymaliśmy także informację z WSSE w Krakowie o usunięciu czterech przypadków z raportu zbiorczego. Raporty skorygowano.

Obecnie w Małopolsce zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone u 13 648 osób.

Nowe przypadki zakażeń w Małopolsce w ciągu ostatnich 3 tyg.:

Liczba aktywnych przypadków w Małopolsce w poszczególnych powiatach:

Zmiany ilości aktywnie chorych na Covid-19 w Małopolsce w ciągu ostatnich 3 tyg:

Dziś poinformowano też o rekordowej liczbie osób uznanych za zdrowe. To aż 314 ozdrowieńców. Są to mieszkańcy miast i powiatów:

 • Krakowa (186)
 • krakowskiego (31)
 • nowotarskiego (26)
 • Nowego Sącza (16)
 • tatrzańskiego (11)
 • tarnowskiego (8)
 • Tarnowa (7)
 • limanowskiego (6)
 • wadowickiego (6)
 • chrzanowskiego (4)
 • myślenickiego (3)
 • oświęcimskiego (3)
 • bocheńskiego (2)
 • olkuskiego (2)
 • dąbrowskiego (1)
 • miechowskiego (1)
 • suskiego (1)

W sumie w Małopolsce koronawirusa pokonało 10 222 osób.

Informacja MPWIS o sytuacji epidemiologicznej w Małopolsce (dot. Małopolan) wg stanu na 8.10.2020 r., godzina 8:00

1. Od początku epidemii łącznie 13 648 zakażonych (nowych 552 w tym: dzieci 0-18 r.ż. – 28 i dorośli powyżej 18 r.ż. – 524)

(powiat bocheński: 541, powiat brzeski: 209, powiat chrzanowski: 229, powiat dąbrowski: 81, powiat gorlicki: 199 (wykreślono jedną pozycję z uwagi na niezależne od WSSE niewłaściwe przekazanie danych przez osoby sprawozdające), powiat krakowski: 744, m. Kraków: 2 935, powiat limanowski: 909 (wykreślono dwie pozycję z uwagi na niezależne od WSSE niewłaściwe przekazanie danych przez osoby sprawozdające), powiat miechowski: 138, powiat myślenicki: 836, powiat nowosądecki: 1 578, m. Nowy Sącz: 610, powiat nowotarski: 1 180, powiat olkuski: 236, powiat oświęcimski: 558, powiat proszowicki: 86, powiat suski: 500, powiat tarnowski: 368, m. Tarnów: 138, powiat tatrzański: 567, powiat wadowicki: 548, powiat wielicki: 458 (wykreślono jedną pozycję z uwagi na niezależne od WSSE niewłaściwe przekazanie danych przez osoby sprawozdające))

w tym:

a) aktywnych zakażeń (przypadki jeszcze niewyleczone): 3 174 w tym: dzieci 0-18 r.ż. – 167 i dorośli powyżej 18 r.ż. – 3 007

- osoby hospitalizowane mające wynik dodatni na SARS-CoV-2: 485

- osoby izolowane mające wynik dodatni na SARS-CoV-2: 2 689

b) wyleczeni: 10 222 (nowych 314)

(powiat bocheński: 425, powiat brzeski: 156, powiat chrzanowski: 106, powiat dąbrowski: 56, powiat gorlicki: 155, powiat krakowski: 643, m. Kraków: 2 447, powiat limanowski: 704, powiat miechowski: 79, powiat myślenicki: 487, powiat nowosądecki: 1 345, m. Nowy Sącz: 530, powiat nowotarski: 726, powiat olkuski: 143, powiat oświęcimski: 414, powiat proszowicki: 58, powiat suski: 361, powiat tarnowski: 291, m. Tarnów: 92, powiat tatrzański: 357, powiat wadowicki: 341, powiat wielicki: 306)

2. zgony COVID-19: 230 (nowych 12)

w tym z powodu COVID-19 zmarło 22 osób, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 208.

(powiat bocheński: 30, powiat brzeski: 2, powiat chrzanowski: 4, powiat dąbrowski: 1, powiat gorlicki: 2, powiat krakowski: 6, m. Kraków: 41, powiat limanowski: 10, powiat miechowski: 1, powiat myślenicki: 2, powiat nowosądecki: 28, m. Nowy Sącz: 18, powiat nowotarski: 24, powiat olkuski: 3, powiat oświęcimski: 10, powiat proszowicki: 3, powiat suski: 7, powiat tarnowski: 9, m. Tarnów: 1, powiat tatrzański: 10, powiat wadowicki: 11, powiat wielicki: 7)

 • zgony zakażonych Sars-Cov-2 z innych przyczyn niż COVID-19: 22

(powiat bocheński: 8, powiat brzeski: 2, m. Kraków: 1 powiat limanowski: 1, powiat nowotarski: 3, powiat tarnowski: 1, powiat tatrzański: 3, powiat wadowicki: 1, powiat wielicki: 2)

 • zgony w szpitalach: 220
 • zgony poza szpitalami: 10

3. Aktualnie osób nadzorowanych (w tym osoby objęte kwarantanną): 15 856

4. Aktualnie razem osób objętych kwarantanną: 12 416,

w tym: - osoby objęte kwarantanną domową na podstawie decyzji PPIS: 8 838

5. Liczba badań w kierunku SARS-CoV-2 wykonanych w WSSE w Krakowie i laboratoriach z nią współpracujących w ostatnich 24 godzinach: 2 223 (poprzednia doba: 3 111 badań).

Laboratoria wykonujące badania w kierunku obecności SARS-CoV-2 RNA w Małopolsce: https://wsse.krakow.pl/page/laboratoria-w-malopolsce-wykazane-przez-mpwis-jakowykonujace-badania-w-kierunku-sars-cov-2/

Małopolska - najnowsze informacje