czwartek, 19 sierpnia 2021 07:30

Czy za brak szczepień na Podhalu lockdownem zapłaci Kraków? Zobacz ranking najlepiej i najgorzej zaszczepionych gmin

Autor Marzena Gitler
Czy za brak szczepień na Podhalu lockdownem zapłaci Kraków? Zobacz ranking najlepiej i najgorzej zaszczepionych gmin

– Obostrzenia będą wprowadzane regionalnie - powiedział Adam Niedzielski. Minister zdrowia stwierdził, że wprowadzane będą tam, gdzie odsetek szczepień jest najmniejszy. Jak wygląda obecnie sytuacja w Małopolsce? Które gminy są najlepiej, a które najgorzej zaszczepione?

W Małopolsce wykonuje się około 4 tys. szczepień dziennie, co daje nam czwarte miejsce w kraju. Niestety, w województwie widać olbrzymie dysproporcje w zainteresowaniu szczepieniami. Podczas gdy Kraków jest w czołówce najlepiej zaszczepionych gmin (na 9 miejscu w Polsce jeśli chodzi o poziom wyszczepienia i na czwartym wśród gmin o ponad 100 tys. mieszkańców), dwie gminy na Podhalu są na szarym końcu. To Czarny Dunajec z powiecie nowotarskim i Biały Dunajec w powiecie tatrzańskim, gdzie zaszczepiło się poniżej 20% mieszkańców.

Minister zdrowia Adam Niedzielski w rozmowie z PAP zaznaczył w poniedziałek, że ewentualne nowe obostrzenia będą wprowadzane regionalnie, w zależności od skali zakażeń i liczby zaszczepionych, to oznacza, że za brak szczepień na Podhalu zapłaci locdownem również Kraków.

– Jeśli będą więc dwa regiony ze zbliżoną liczbą zakażeń w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców, to większe obostrzenia będą wprowadzane tam, gdzie poziom zaszczepienia jest niższy, a tym samym ryzyko rozprzestrzeniania zakażenia większe. Jednocześnie tam, gdzie poziom zaszczepienia jest niższy, tam jest zagrożenie zwiększoną hospitalizacją, co również musimy brać pod uwagę – tłumaczył minister zdrowia.

Jak obecnie wygląda ranking najlepiej i najgorzej zaszczepionych gmin w Małopolsce?

Najlepiej zaszczepione gminy:

 1. Kraków (m) - 61,1%
 2. Zielonki (w) - krakowski - 57,4%
 3. Michałowice (w) - krakowski - 56,1%
 4. Wielka Wieś (w) - krakowski - 55,8%
 5. Przeciszów (w) - oświęcimski - 55,5%
 6. Skała (m-w) - krakowski - 55,0%
 7. Zabierzów (w) - krakowski - 54,4%
 8. Mogilany (w) - krakowski - 54,0%
 9. Książ Wielki (w) - miechowski - 53,9%
 10. Oświęcim (m) - oświęcimski - 53,8%

Najgorzej zaszczepione gminy:

 1. Czarny Dunajec (w) - nowotarski - 19,0%
 2. Biały Dunajec (w) - tatrzański - 19,9%
 3. Szaflary (w) - nowotarski - 21,5%
 4. Lipnica Wielka (w) - nowotarski - 22,8%
 5. Jabłonka (w) - nowotarski - 24,0%
 6. Poronin (w) - tatrzański - 24,4%
 7. Ropa (w) - gorlicki - 25,7%
 8. Bukowina Tatrzańska (w) - tatrzański - 25,8%
 9. Radgoszcz (w) - dąbrowski - 26,0%
 10. Niedźwiedź (w) - limanowski - 26,1%

Dlaczego się nie szczepią?

Oczywiście, na niski poziom zaszczepienia gmin wpływa wiele czynników, to przede wszystkim emigracja mieszkańców, którzy w większości pracują za granicą i tam się szczepią, ale nie widać ich w polskich statystykach, nie mogą też uzyskać w kraju polskiego paszportu covidowego. Pisaliśmy o tym w w artykule "Podhale: To dlatego górale się nie szczepią!", w którym na temat problemów ze szczepieniami rozmawialiśmy z włodarzami najgorzej zaszczepionych gmin.

O coraz mniejszej liczbie osób korzystających z weekendowych akcji szczepień, koordynowanej przez wojewodę, rozmawialiśmy też z rzecznikiem Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, Joanną Pazio: "Ile jest osób zaszczepionych w Małopolsce? "Jeszcze kilka tygodni temu tempo szczepień było dużo szybsze"".

Nawet dwa miliony do wygrania

Warto dodać, że aby promować zaangażowanie w akcję szczepień w samorządach zarówno Ministarstwo Zdrowia jak i Małopolski Urząd Marszałkowski ogłosiły konkursy z nagrodami dla tych miast i gmin, w których będzie najwyższy odsetek zaszczepionych.

Resort zdrowia przygotował dwa konkursy dla wszystkich gmin: Gmina na Medal #SzczepimySię oraz Najbardziej Odporna Gmina. W konkursie Gmina na Medal #SzczepimySię nagrodzone zostanie pierwsze 500 gmin w Polsce, w których poziom wyszczepienia mieszkańców osiągnie minimum 67%. Każda otrzyma w nagrodę 100 tys. zł. Konkurs trwa do do końca 2021 r. Obecnie najlepiej zaszczepioną gminą w Polsce jest Podkowa Leśna, gdzie zaszczepiło się już 65,8% mieszkańców. Na drugim miejscu jest Warszawa (64,6%), a na trzecim - Poznań (63,8%).

Drugi konkurs - Najbardziej Odporna Gmina nagrodzone zostaną gminy w trzech kategoriach ze względu na liczbę mieszkańców gmin oraz w kategorii ogólnopolskiej w ramach rywalizacji o miano Najbardziej Odpornej Gminy w Polsce.

W kategorii: małe gminy (do 30 tys. mieszkańców) przeznaczono 1 mln zł nagrody dla każdej gminy z najwyższym odsetkiem zaszczepionych mieszkańców w każdym z byłych 49 województw.

W kategorii: średnie gminy (30-100 tys. mieszkańców) 1 mln zł trafi do TOP 3 gmin w Polsce z najwyższym odsetkiem zaszczepionych mieszkańców.

W kategorii duże gminy (powyżej 100 tys. mieszkańców), 1 mln zł otrzyma dla gmina z najwyższym odsetkiem zaszczepionych mieszkańców w Polsce.

W kategorii "Najbardziej Odporna Gmina w Polsce” rywalizować będą wszystkie gminy w Polsce, a nagrodą jest 2 mln zł dla gminy z najwyższym odsetkiem zaszczepionych mieszkańców.

Jest jednak jeden warunek - laureatami poszczególnych kategorii mogą być tylko gminy, w których poziom wyszczepienia mieszkańców osiągnie minimum 50%. Konkurs trwa do 31 października 2021 r.

Nagrody też w Małopolsce

Motywować do szczepień mają też konkursy regionalne. Pół miliona złotych w ramach konkursu pn. „Małopolska ZAszczepiona!” na nagrody dla najlepiej zaszczepionych gmin przeznaczył Zarząd Województwa Małopolskiego. Mogą je zdobyć gminy, które do 15 września br. osiągną najwyższy odsetek mieszkańców zaszczepionych przeciw COVID-19. Obecnie w rankingu prowadzą gminy: Kraków, Zielonki i Michałowice.

W ramach konkursu wyróżnione zostanie 10 gmin w Małopolsce, które do dnia 15 września 2021 roku osiągną najwyższy odsetek mieszkańców zaszczepionych przeciw COVID-19 w regionie. W nagrodę Województwo przekaże zwycięskim gminom środki finansowe - po 50 tys. zł dla każdej z gmin - które będą przeznaczone na sfinansowane zadań własnych w zakresie ochrony zdrowia. Osobami uznanymi za zaszczepione będą ci mieszkańcy, którzy otrzymali pełny cykl szczepień szczepionką przeciw COVID-19 zarejestrowaną w Unii Europejskiej.

fot. Marzena Gitler / Głos24

koronawirus

koronawirus - najnowsze informacje