czwartek, 16 czerwca 2022 09:20

Małpia ospa w Polsce. Są nowe przypadki

Autor Marzena Gitler
Małpia ospa w Polsce. Są nowe przypadki

O nowych zakażeniach małpią ospą poinformowała dr Grażyna Cholewińska-Szymańska z Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie. Wszyscy chorzy leczeni są w tej placówce.

Dr Grażyna Cholewińska-Szymańska z Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie przekazała, że w Polsce zdiagnozowano sześć kolejnych przypadków małpiej ospy.

Przypomnijmy, pierwszy przypadek tej zakaźnej choroby odnotowano w Polsce w ubiegłym tygodniu. W piątek 10 czerwca poinformował o nim minister Zdrowia Adam Niedzielski.

W poniedziałek, 13 czerwca mazowiecka konsultant wojewódzka w dziedzinie chorób zakaźnych dr n. med. Grażyna Cholewińska, poinformowała, że pacjent, który hospitalizowany był w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie, został już wypisany ze szpitala.

Mieszkaniec Mazowsza najprawdopodobniej zaraził się na Gran Canarii, gdzie wcześniej przebywał. Mężczyzna zakończył już 21 dni izolacji i wyszedł do domu pod nadzór sanitarno-epidemiologiczny.

W tej samej placówce leczeni są inni pacjenci, u których potwierdzono zakażenie małpia ospą. Dyrekcja Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie przekazała, że stan dwóch pacjentów jest poważny. W oświadczeniu zaznaczono jednocześnie, że nie ma mowy o zagrożeniu życia.

Małpia ospa jest chorobą odzwierzęcą, która przenoszona jest na ludzi. Chorobę początkowo odnotowywano na kontynencie afrykańskim, ale obecnie wirus rozprzestrzenia się na cały świat. Od początku roku na świecie potwierdzono 1600 infekcji małpią ospą, a w kolejnych 1500 przypadkach podejrzewano zakażenie tą chorobą. Z powodu małpiej ospy zmarły 72 osoby, na szczęście nie odnotowano zgonów w Europie.

Początkowymi objawami zakażenia są zazwyczaj: gorączka, powiększone węzły chłonne, bóle mięśni, pleców oraz głowy, a także dreszcze. W kolejnych dniach ciało pokrywa się wysypką, która najczęściej pojawia się na twarzy, dłoniach, podeszwach stóp, genitaliach lub oczach (w tym spojówce i rogówce). Następnym etapem jest przekształcanie się wysypki w pęcherzyki i guzki z przezroczystym lub żółtym płynem, krosty albo strupy. W większości przypadków choroba ta jest niegroźna.

Warto dodać, że choroba zwana małpia ospą wkrótce może zmienić nazwę. O zmianę nazwy do WHO zaapelowało ponad 30 naukowców w ubiegłym tygodniu. Proszą o "pilne znalezienie niedyskryminującej i niestygmatyzującej" nazwy dla wirusa i choroby, którą wywołuje. Według naukowców nazwa wiążąca wirus z Afryką jest "nieprecyzyjna i dyskryminująca". Proponują, by zamiast terminu małpia ospa zacząć stosować nazwę hMPXV (skrót od określenia "ludzki wirus małpiej ospy" - ang. human monkeypox virus).

fot. Pixabay.com

Zdrowie – zagrożenia i choroby - najnowsze informacje