piątek, 25 czerwca 2021 10:04

Burmistrz Szlachetka: Dzięki pozyskanym środkom inwestujemy w poprawę bezpieczeństwa i standardu życia

Autor Marzena Gitler
Burmistrz Szlachetka: Dzięki pozyskanym środkom inwestujemy w poprawę bezpieczeństwa i standardu życia

Myślenice prowadzą szereg inwestycji, których efekty już widać, a inne zakończą się niebawem. – Inwestycje, zwłaszcza w nowe drogi i chodniki są dla mnie jednym z priorytetów tej kadencji – mówi burmistrz Jarosław Szlachetka. Z włodarzem Myślenic rozmawiamy o zrealizowanych ostatnio zadaniach i planach na najbliższy okres.

Najważniejszą z zakończonych inwestycji, jest oddany ostatnio uroczyście do użytku zmodernizowany myślenicki rynek.

– Remont płyty myślenickiego rynku został wykonany w ramach projektu rewitalizacji miasta. Na ten cel zostały pozyskane fundusze europejskiej jeszcze w poprzedniej kadencji – przypomina burmistrz Szlachetka. Umowa na realizację rewitalizacji została podpisana w lipcu 2019 roku. Remont obejmował wymianę nawierzchni, która została wykonana z granitu i porfiru, montaż elementów małej architektury (warto podkreślić, że są tu aż dwie fontanny!), utworzenie nowych miejsc parkingowych, nowe nasadzenia zieleni. Prace trwały 18 miesięcy. Na ten cel gmina otrzymała prawie 25 milionów złotych dofinansowania z Funduszy Europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Urzędu Marszałkowskiego na lata 2014-2020.

– Było dużo pytań, dużo wątpliwości mieszkańców, ze zieleń zniknie z myślenickiego rynku. Jak widać jest jej zdecydowanie więcej niż poprzednio. Efekt tych prac mogą podziwiać nie tylko mieszkańcy Myślenic i powiatu myślenickiego, ale również ci, którzy odwiedzają nasze miasto. Ma czym się pochwalić, Rynek jest jednym z cenniejszych zabytków – mówi burmistrz.

Rozmawiamy też o inwestycjach drogowych, planach inwestycyjnych oraz najciekawszych wydarzeniach kulturalnych i sportowych, dla których warto przyjechać do Myślenic.

Warto dodać, że projekt modernizacji rynku w Myślenicach zakładał wybudowanie w Myślenicach nowej instytucji kulturalnej - Muzeum Niepodległości. – Prace rewitalizacyjne rynku zakończą się w tym roku wyposażenie Muzeum Niepodległości. Oprócz pozyskania środków z Unii Europejskiej gmina wspomogła się pożyczka z Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, aby inwestycję dokończyć i by Muzeum było instytucją, która zachęci do poznawania naszej historii – dodaje Jarosław Szlachetka.

Myślenice inwestują też w inwestycje drogowe. To m.in oddana ostatnio do użytku ulica Kniaziewicza w centrum miasta, która przeszła gruntowny remont przy wydatnym udziale środków z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Inną ważną sferą działań myślenickiego samorządu jest walka ze smogiem i pomoc mieszkańcom w realizacji założeń małopolskiej ustawy antysmogowej, która do końca grudnia 2022 roku nakazuje wymianę wszystkich pozaklasowych pieców. – Sprawa czystego powietrza dla mnie, jako burmistrza, jest jedną z ważniejszych – mówi Jarosław Szlachetka. – Cieszę się, że z pierwszej edycji naszego programu wymiany pieców skorzysta 336 gospodarstw. Przeznaczyliśmy na to 2 miliony złotych.

Myślenice są obecnie na drugim miejscu w województwie pod względem liczby wymienionych pieców, ale stawiają sobie jeszcze ambitniejsze cele. – Działania, która podjęliśmy z moimi współpracownikami przynoszą efekty. Jesteśmy na drugim miejscy w Małopolsce jeśli chodzi o złożone wnioski do programu rządowego Czyste Powietrze. Naszym dość śmiałym zamierzeniem jest, aby przegonić miasto Kraków i być wyżej w statystykach niż inne miasta takie jak Nowy Sącz czy Skawina – dodaje burmistrz.

Myślenice - najnowsze informacje

Rozrywka