piątek, 17 czerwca 2022 10:42

Myślenice: Sąd skazał ją za umieszczenie kartki “PiS=drożyzna”. Dziś spotka się z Tuskiem

Autor Tomasz Stępień
Myślenice: Sąd skazał ją za umieszczenie kartki “PiS=drożyzna”. Dziś spotka się z Tuskiem

Po tym spotkaniu pewnie będzie o niej głośno. Dziś Ewa Wincenciak-Walas, którą kilka dni temu sąd skazał za umieszczenie na budynku Urzędu Gminy w Myślenicach kartki z napisem “PiS=drożyzna” spotka się z Donaldem Tuskiem i wystąpią wspólnie na konferencji prasowej.

Sprawa ciągnie się od w 19 grudnia ubiegłego roku, kiedy to w trakcie protestu w związku z przyjęciem ustawy „lex TVN”, który odbywał się także w Myślenicach, Ewa Wincenciak-Walas na tablicy na budynku Urzędu Miasta i Gminy Myślenice przypięła kartki z napisem “PiS=drożyzna”. Obok były także hasał "PiS=+54% cena gazu", "PiS=+24% cena prądu". Zgody na umieszczenie kartek nie było i sprawa trafiła do sądu.

Ewa Wincenciak-Walas jest związana z myślenicką Platformą Obywatelską. W ostatnich wyborach parlamentarnych była też kandydatką z ramienia PO do Sejmu – uzyskała 1388 głosów, trzeci wynik tego komitetu w powiecie. W październiku ubiegłego roku, gdy w wielu małopolskich strukturach PO zdecydowała się na odmłodzenie liderów wśród lokalnych działaczy, stanęła na czele powiatowych struktur Platformy Obywatelskiej. Zastąpiła Stanisława Bisztygę, który pełnił tę funkcję przez 12 lat. Niecałe dwa miesiące po wyborze na przewodniczącą miały miejsce protesty i wybuchła afera z kartkami. Sąd zakwalifikował jej czyn jako wykroczenie z art. 63a k.w. – „Bezprawne umieszczenie w miejscu publicznym ogłoszenia lub plakatu” - Kto umieszcza w miejscu publicznym do tego nieprzeznaczonym ogłoszenie, plakat, afisz, apel, ulotkę, napis lub rysunek albo wystawia je na widok publiczny w innym miejscu bez zgody zarządzającego tym miejscem, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny. „W dniu 19 grudnia 2021 roku pomiędzy godz. 19:20 a godz. 19:40 Myślenicach na ul. Rynek 9 podczas demonstracji na płycie OSB zabezpieczającej wejście do budynku Urzędu Miasta i Gminy Myślenice umieściła afisz bez zgody zarządzającego tym miejscem Burmistrza Miasta i Gminy Myślenice, to jest o wykroczenie z art. 63a” – stwierdził sąd.

Kilka dni temu Ewa Wincenciak-Walas poinformowała w mediach społecznościowych, że sprawa znalazła swój finał. Sąd uznał ją za winną popełnienia zarzucanego jej czynu i wymierzył jej karę nagany, zwalniając równocześnie od zapłaty na rzecz Skarbu Państwa kosztów sądowych. Ewa Wincenciak-Walas nie zgadza się z orzeczeniem „ZOSTAŁAM UKARANA ZA PRAWDĘ‼️ Nie zgadzam się z tą naganą i będę się odwoływać” – napisała w mediach społecznościowych.

Tymczasem dziś o godz. 14:00 w Myślenicach na Rynku, w ramach wizyty Donalda Tuska w województwie małopolskim odbędzie się konferencja prasowa przewodniczącego Platformy Obywatelskiej z udziałem Ewy Wincenciak-Walas.

fot: Facebook/Ewa Wincenciak-Walas

Myślenice - najnowsze informacje