piątek, 21 lipca 2023 13:01

Na tę inwestycję czekają mieszkańcy Krakowa i nie tylko. Powstanie długo wyczekiwana obwodnica

Autor Norbert Kwiatkowski
Na tę inwestycję czekają mieszkańcy Krakowa i nie tylko. Powstanie długo wyczekiwana obwodnica

To kolejny ważny krok w kierunku budowy upragnionej obwodnicy Zabierzowa, która ma być niezwykle ważnym punktem w kontekście komunikacji z Krakowem. Nowy odcinek o długości ponad 10 km połączy okolice węzła Modlniczka i Rudawy, a w jego skład wejdzie m.in. 300 metrowy tunel.

Umowę na budowę obwodnicy Zabierzowa podpisano w piątek w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie. Za inwestycję ma odpowiadać firma Budimex, a wartość całego przedsięwzięcia ma wynieść prawie 676 mln zł.

Przez niewielki Zabierzów przejeżdża codziennie nawet 25 tysięcy pojazdów. Ta skala jasno pokazuje, że obwodnica jest niezbędna zarówno dla mieszkańców, jak i kierowców. Wystarczy bowiem wspomnieć, że na terenie tej gminy znajduje się lotnisko Kraków Airport, które odwiedza miliony osób rocznie.

Obwodnica ma mieć 10,3 km długości i zacznie się na węźle Modlniczka, który jest elementem budowanej obecnie Północnej Obwodnicy Krakowa. Na drodze DK79 obwodnica Zabierzowa poprowadzona zostanie dwunawowym tunelem o długości 317 m. Do budowy podziemnego obiektu wykorzystana zostanie metoda ścian szczelinowych, podstropowa.

Foto: GDDKiA

Co ciekawe, firma Budimex, to trzeci podmiot, który został wybrany do realizacji obwodnicy Zabierzowa. Poprzednie dwa wybory zostały unieważnione z powodu odwołań składanych przez wykonawców.

Szacowany koniec prac budowlanych związanych z tą niezwykle ważną inwestycją to sierpień 2027 rok.

Foto: GDDKiA

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka