piątek, 29 stycznia 2021 12:36

Najpiękniejsze greckie zabytki. Podróż śladami historii

Autor Artykuł sponsorowany
Najpiękniejsze greckie zabytki. Podróż śladami historii

Dla osób planujących wakacje w Grecji istnieje tak wiele atrakcyjnych destynacji, że początkowo trudne może być podjęcie decyzji o konkretnej lokalizacji.

Bez wątpienia cała Grecja jest piękna, a główną różnicę na jej poszczególnych wyspach i w miejscowościach stanowią dostępne zabytki historyczne. W artykule poniżej postaramy się krótko wymienić najciekawsze z nich.

Wyspa Zakynthos – wczasy Grecja

Miłośnicy pięknych, śródziemnomorskich krajobrazów z pewnością zachwycą się Zatoką Wraku na wyspie Zakynthos. Słynne zabytki to m.in. Katedra św. Dionizosa oraz pozostałości po kulturze bizantyjskiej. Największy symbol wyspy znajduje się jednak na jej północno-zachodnim brzegu. Podziwiać można tam potężne klify, turkusowe morze oraz zabytkowy wrak statku MV Panagiotis. Wbrew pozorom nie jest on aż tak sędziwy – osiadł w zatoce w wyniku sztormu w 1980 roku. Krąży jednak wokół niego wiele legend, które wzmagają chęć zobaczenia statku. Najpopularniejsza głosi, że MV Panagiotis należał do przemytników działających na zlecenie włoskiej mafii, którzy celowo porzucili statek po wykonaniu swojego zlecenia.

Kos – zwiedzanie wyspy Hipokratesa

Wśród ofert wakacji last minute Grecja bardzo często kusi zwiedzaniem wyspy Kos. Jest ona tak popularna nie tylko ze względu na piękne krajobrazy i luksusowe kurorty wypoczynkowe. Wielu turystów przyciągają przede wszystkim znajdujące się na wyspie zabytki. Zapiski historyczne wskazują na to, że to właśnie na Kos urodził się ojciec medycyny Hipokrates. Na wyspie zobaczyć można zatem słynny, ponad 700-letni Platan, pod którym nauczał mędrzec. Oprócz tego na Korfu można zwiedzić m.in. twierdzę joannitów z XIV wieku, pozostałości świątyń greckich bogów: Afrodyty i Heraklesa czy też Casa Romana, zrekonstruowany dom rzymski z III wieku.

Last minute Grecja – najciekawsze zabytki do podziwiania na Krecie

Dla osób planujących śródziemnomorskie wczasy Grecja często w pierwszej kolejności kojarzy się przede wszystkim z Kretą. Turystów przyciąga przede wszystkim jej malownicza linia brzegowa oraz rajski, subtropikalny klimat. Wczasowiczów nastawionych na podziwianie zabytków w Grecji z pewnością zainteresuje fakt, że to właśnie na Krecie odkryto jedne z najstarszych śladów przodków człowieka, których wiek datuje się na 5,7 mln lat. Liczne zabytki, na przykład średniowieczną fortecę wenecką w porcie, można podziwiać w zlokalizowanym na północy Grecji mieście Heraklion.

Niezwykłe zabytki na wyspie Rodos

Rodos to zaraz po Krecie najchętniej odwiedzana, grecka wyspa. Stolica wyspy o tej samej nazwie posiada średniowieczną starówkę, którą wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Koniecznie należy wybrać się także do miasta Lindos, gdzie, jak głosi legenda, przypłynął na statku sam Św. Paweł Apostoł. W Lindos podziwiać można malowniczy Akropol, zabytkową płaskorzeźbę z wizerunkiem antycznego okrętu, część dawnych propylejów, świątynię Ateny, a także kościół bizantyjski.

Wczasy w Grecji – wyspa Korfu

Korfu to wyjątkowo górzysta wyspa w Grecji, która obfituje jednak także w malownicze plaże i zapierające dech w piersiach zabytki. Jednym z najsłynniejszych jest z pewnością pałac Achilleion, posiadłość należąca do cesarzowej Elżbiety Bawarskiej. Budowla wraz z majestatycznym ogrodem powstały w 1891 roku. Na terenie posiadłości można podziwiać liczne rzeźby nawiązujące do greckiej mitologii. Na Korfu warto udać się także na zwiedzenie miejscowości Paleokastritsa, gdzie mieści się monastyr Theotokou z klasztorem, który wybudowano w XII wieku i wciąż zamieszkują go mnisi z kotami.

Turystyka

Turystyka - najnowsze informacje