czwartek, 18 maja 2023 05:32

Największe mity fotowoltaiki

Autor Artykuł partnera
Największe mity fotowoltaiki

Fotowoltaika to technologia pozwalająca na przekształcanie energii słonecznej w energię elektryczną za pomocą paneli słonecznych.

Choć staje się coraz bardziej popularna, wciąż są mity i nieporozumienia dotyczące tego, jak działa fotowoltaika i jakie są jej korzyści. Rozwiewamy wątpliwości związane z tą technologią.

Panele PV na dachu przyciągają pioruny

Każdy element naszego dachu jest w pewnym stopniu narażony na uderzenie pioruna podczas burzy. To czy na naszym dachu znajduje się instalacja fotowoltaiczna czy też nie, w żadnym stopniu nie wpływa na zwiększenie prawdopodobieństwa, że w nasz budynek uderzy piorun. Musimy natomiast pamiętać, o odpowiednim zabezpieczeniu naszej instalacji fotowoltaicznej. W przypadku, gdy obawiamy się, że w nasz budynek może uderzyć piorun, warto zastosować ograniczniki przepięć SPD (Surge Protective Device) typ 1+2 (B+C). Są one niezbędnym elementem ochrony instalacji PV przed pośrednimi skutkami uderzenia pioruna i przepięciami.


Fotowoltaika się nie opłaca!

Często słyszy się, że fotowoltaika jest zbyt kosztowna i dlatego nieopłacalna. Jednak koszty montażu instalacji fotowoltaicznych znacznie spadły w ciągu ostatnich kilku lat, dzięki czemu są one coraz bardziej dostępne dla przeciętnego portfela. Biorąc pod uwagę istniejące programy priorytetowe jak na przykład Mój Prąd, 8-procentową stawkę podatku dla usług budowlanych czy możliwość odliczenia podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej – zwrotponiesionych kosztów może nastąpić już w 5 do 7 lat!

Jeśli komuś wydaje się to dużo, spójrzmy na to z matematycznego punktu widzenia. Przy założeniu że fotowoltaika zwróci nam się już w 6 lat, mówimy o aż 16,7-procentowej stopie zwrotu! Żadna lokata, ani nawet atrakcyjna spółka na giełdzie nie jest w stanie zapewnić nam tak bezpiecznej i szybkiej w zwrocie inwestycji. Pamiętajmy też, że dobrze zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna, może bezusterkowo działać nam nawet 25-30 lat i zaoszczędzimy na kosztach energii.

Panele słoneczne szkodzą środowisku

Innym często spotykanym mitem jest przekonanie, że panele słoneczne szkodzą środowisku. Jednak w rzeczywistości panele słoneczne są jednym z najczystszych źródeł energii. W przeciwieństwie do tradycyjnych źródeł energii, takich jak paliwa kopalne, panele słoneczne nie emitują dwutlenku węgla, gazów cieplarnianych ani innych szkodliwych substancji do atmosfery. Panele słoneczne są również łatwe w recyklingu i mają długi okres użytkowania (25/30 lat), co oznacza, że ​​ich wpływ na środowisko jest minimalny.  Jak podaje U.S Energy Information Administration systemy fotowoltaiczne są w stanie wyprodukować równoważną ilość energii, jak ta która została wykorzystana do ich produkcji w ciągu od 1 do 3 lat. Ze względu na ich długi okres użytkowania, bardzo szybko koszt produkcji paneli słonecznych zostaje zrównoważony, a my możemy cieszyć się prawdziwie ekologicznym rozwiązaniem.

Fotowoltaika jest awaryjna i trzeba o nią dbać

Absolutnie! Dobrze zaprojektowana i wykonana instalacja fotowoltaiczna będzie działać przez wiele lat. Z uwagi na brak ruchomych elementów, prawdopodobieństwo zepsucia się któregoś z elementów jest bardzo niskie. Jedynym zaleceniem jest mycie instalacji fotowoltaicznej, kiedy zobaczymy że jest mocno zabrudzona na przykład w okresie wiosennym, kiedy na modułach gromadzą się pyłki kwiatów lub kiedy instalacja PV montowana jest w pobliżu drogi szutrowej. Większość zabrudzeń zmyje porządny deszcz, jednak warto mieć na uwadze by raz na jakiś czas zerknąć na stan naszych modułów.

Instalacja PV to dużo biurokracji

Nic bardziej mylnego! Mówiąc o instalacjach do 50kWp mocy – a o takich mówimy w kontekście zasilania budynków jednorodzinnych, biurokracja ograniczona jest do niezbędnego minimum. Jedyną wymaganą prawnie czynnością, jest zgłoszenie mikroinstalacji do zakładu energetycznego. Ten krótki wniosek zawsze wypełnia wykonawca w ramach montażu modułów fotowoltaicznych. W przypadku, kiedy sami zdecydujemy się na montaż modułów, wypełnienie krótkiego wniosku nie będzie stanowić dla nas problemu. Inaczej ma się sprawa z ostatnim formalnym wymogiem – uzgodnieniem z rzeczoznawcą. Zgodnie z prawem wszystkie instalacje powyżej 6.5kWp muszą zostać uzgodnione z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych. Takie uzgodnienie daje nam gwarancję, że założenia instalacji zostały sprawdzone i zaakceptowane przez eksperta. Komplet dokumentów zgłoszeniowych może wykonać dla nas specjalistyczne biuro projektowe, które zadba o formalności budowy naszej instalacji fotowoltaicznej.

Fotowoltaika jest coraz bardziej popularnym sposobem na pozyskiwanie energii elektrycznej, ale wraz z nią pojawiają się również mity i nieporozumienia. Warto pamiętać, że panele słoneczne są w stanie generować energię nawet w niekorzystnych warunkach pogodowych i są w stanie przynieść znaczne oszczędności finansowe. Ponadto, panele słoneczne są jednym z najczystszych źródeł energii i mają minimalny wpływ na środowisko. A kwestie przyciągania piorunów przez instalację można włożyć między bajki!

Ekologia - najnowsze informacje

Rozrywka