czwartek, 15 lipca 2021 06:52

Nie forum gospodarcze, a Cybersec. Zmiana planów w Krynicy-Zdroju

Autor Aleksandra Tokarz
Nie forum gospodarcze, a Cybersec. Zmiana planów w Krynicy-Zdroju

Krynica Zdrój po 28 latach pożegnała się z organizowanym tam cyklicznie Forum Ekonomicznym. To było jednym z najważniejszych wydarzeń w regionie, ale też w całym województwie. Ostatecznie jego organizacją zajmie się Karpacz. Województwo miało jednak na Krynicę inne plany – w mieście miał zostać zorganizowany szczyt gospodarczy. Ostatecznie jego też nie będzie. Będzie natomiast Cybersec.

Konferencja Cybersec, jak informuje UMWM, to pole dla ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa cyfrowego, którzy wspólnie będą poszukiwać odpowiedzi na potrzeby nowoczesnej gospodarki.

- Pandemia wymusiła przyspieszenie cyfryzacji w wielu obszarach – od sfery biznesu, przez opiekę medyczną, po procesy związane z działalnością administracji terytorialnej. Te zmiany przyniosły nowe szanse i nowe zagrożenia – w tym większe prawdopodobieństwo ataków w przestrzeni wirtualnej – tłumaczą władze województwa. - W czasie, gdy różnorodne konflikty świata rzeczywistego przenoszą się do sieci, znaczenie dyskusji o kwestiach bezpieczeństwa jest większe niż kiedykolwiek. Tematyka konferencji, która odbędzie się w Krynicy stanowi więc przemyślaną odpowiedź na współczesne problemy, związane z technologiami przyszłości.

Konferencja będzie wspólnym przedsięwzięciem województwa Małopolskiego, miasta Krynica – Zdrój oraz 14 małopolskich uczelni wyższych. Dodatkowo zarząd województwa planuje w najbliższym czasie podpisanie umowy z Instytutem Kościuszki.

Jak tłumaczy w komunikacie Urząd Marszałkowski „kształt tegorocznego krynickiego wydarzenia w dużej mierze został podyktowany kwestiami bezpieczeństwa, zarówno zdrowotnego jak i finansowego. Wiele okoliczności, w tym m.in. zmiana organizatora sprawiły, że samorząd województwa zdecydował się przemodelować pierwotnie obraną formułę”. Za przyczynę zmian podaje się również „niepewność realiów, w których przyjdzie funkcjonować jesienią”, a także „anomalie pogodowe” – pogoda nie oszczędza w ostatnim czasie Małopolski, co wymusza na województwie uruchomienie dodatkowych środków na wsparcie gmin. To sprawiło, że wcześniej obrana formuła została zmieniona.

Burmistrz Krynicy, w rozmowie z Radiem Kraków przyznaje, że zmiana planów jest porażką. Jak jednak dodaje, nowa formuła konferencji z czasem będzie nabierać prestiżu i rangi. - Z każdej porażki trzeba wyciągnąć wnioski i robić wszystko, żeby było dobrze. To wydarzenie będzie nieco mniejsze, ale to zaczyn do lepszego, dużego wydarzenia – mówi w rozmowie ze stacją.

Wydarzenie odbędzie się w dniach 1-3 września w Krynicy-Zdroju.

fot. ilustracyjne/Instytut Studiów Wschodnich

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje