piątek, 11 lutego 2022 12:23

Amantadyna - czy jest skuteczna w leczeniu Covid-19? Są wyniki badań

Autor Katarzyna Jamróz
Amantadyna - czy jest skuteczna w leczeniu Covid-19? Są wyniki badań

Resort zdrowia na piątkowej konferencji prasowej, przedstawił wyniki badań klinicznych stosowania amantadyny w leczeniu pacjentów chorych na Covid-19.

W konferencji prasowej na temat amantadyny udział wzięli: wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, prof. Adam Barczyk ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, prezes Agencji Badań Medycznych Radosław Sierpiński oraz rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.

Pierwsze wyniki badań przedstawił prof. Adam Barczyk, który zaprezentował analizę dotyczącą skuteczności leczenia amantadyny chorych na Covid-19. W badaniu wzięło udział 149 chorych, z których 78 otrzymało amantadynę, a 71 osobom podano placebo.

– Wyniki wskazują jednoznacznie, że nie ma żadnych różnic między chorymi przyjmującymi placebo, a pacjentami przyjmującymi amantadynę

— przekazał prof. Barczyk.

Ze względu na przedstawione wyniki wstępnych badań, rekrutacje pacjentów do kolejnych analiz zostaną przerwane. Podczas konferencji prasowej poinformowano, że nie ma dowodów naukowych, które potwierdziłyby skuteczność amantadyny w leczeniu chorych na Covid-19.

Bartłomiej Chmielowiec poinformował, że amantadyna nie jest zalecana w leczeniu Covid-19 w żadnych rekomendacjach. Również za granicą. Poza nieskutecznością tej terapii, może ona nieść zagrożenia dla życia i zdrowia pacjenta.

Prezes Agencji Badań Medycznych Radosław Sierpiński, przekazał, że przedstawione dziś wyniki badań przerywają dyskusję na temat skuteczności leczenia amantadyną pacjentów chorych na Covid-19, przebywających w szpitalu.

Podczas konferencji jeden z dziennikarzy zadał pytanie, co może grozić lekarzowi, który od jutra przepisze choremu na Covid-19 amantadynę? Na to pytanie odpowiedział Bartłomiej Chmielowiec informując, że potencjalna odpowiedzialność zawodowa, to kwestia do rozstrzygnięcia przez Rzecznika Praw Pacjenta.

Wiceminister Maciej Miłkowski przekazał, że amantadyna w przebiegu Covid-19 nie jest i nie była zalecana.

Wciąż prowadzone są badania nad jej skutecznością w Lublinie, na innej grupie pacjentów. W ciągu najbliższych dni zostaną one przedstawione.

Ministerstwo Zdrowia w grudniu 2021 roku poinformowało o tym, że badania kliniczne dotyczące amantadyny, prowadziły w Polsce dwa podmioty. Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie oraz Górnośląskie Centrum Medyczne im. prof. Leszka Gieca w Katowicach.

Fot.: Twitter / Ministerstwo Zdrowia

Zdrowie – zagrożenia i choroby - najnowsze informacje

Rozrywka