niedziela, 24 grudnia 2023 11:32

Nie tylko żywa szopka. Tu zobaczysz prawdziwe słonie, wielbłądy i renifery!

Autor Marzena Gitler
Nie tylko żywa szopka. Tu zobaczysz prawdziwe słonie, wielbłądy i renifery!

Od kilku lat Zoo Kraków przygotowuje żywą szopkę. Niezwykłą atrakcję można zobaczyć tylko dwa dni w roku. Dla najmłodszych przygotowano też rodzinną grę terenową.

W żywej szopce będzie Święta Rodzina w stajence, w otoczeniu zwierząt - mieszkańców krakowskiego zoo. W świąteczny nastrój wprowadzą zwiedzających najpiękniejsze polskie kolędy. Jakie zwierzęta będą wokół szopki? Najbliżej stajenki będą owce kameruńskie, tuż obok będą alpaki, lamy, kozy walizerskie, sympatyczny osiołek i ptaki ozdobne, które na co dzień mieszkają w minizoo, gdzie zlokalizowana będzie żywa szopka.

Wszystkie dzieciaki uważają, że najfajniejsze w tej szopce jest to, że na zwierzęta w minizoo można nie tylko patrzeć, ale można je karmić, a niektóre pogłaskać. Ogród zoologiczny przygotowuje dla zwiedzających pokrojoną marchew, którą można podawać zwierzakom.

Żywą szopkę w krakowskim zoo można zobaczyć tylko w święta Bożego Narodzenia. Ta wyjątkowa atrakcja będzie czekała na zwiedzających 25 i 26 grudnia w godzinach od 12.00 do 14.00.

Warto dodać, że w zoo jest więcej zwierząt kojarzących się ze świętami. Przede wszystkim renifery, wielbłądy i słonie (które często w szopkach towarzyszą orszakowi trzech króli).

Jak przypomniało Zoo Kraków, renifery, które są symbolem magii Świąt Bożego Narodzenia, należą do rodziny jeleniowatych. "W naturze gatunek ten zamieszkuje arktyczną tundrę i lasotundrę w Eurazji i Ameryce Północnej. Charakterystyczną cechą reniferów jest obecność poroża u osobników obu płci i jest to informacja istotna z punktu ukształtowanej w naszej świadomości wizji zaprzęgu Świętego Mikołaja. Renifery ciągnące sanie pełne prezentów to z pewnością samice, a świadczy o tym obecność poroża na ich głowach. Samce tracą swoje poroże po trwającym do późnej jesieni okresie godowym, a cały proces jest dla ich organizmów bardzo obciążający. Nasze renifery znajdziecie na jednym z najdalej wysuniętych wybiegów, obok jeleni milu i barasing. Możecie odwiedzić je na przykład po wizycie w pobliskim Mini-Zoo. Zapraszamy!" - napisało Zoo Kraków na Facebooku.

Został tydzień do świąt, więc pogadajmy o gatunku, który stał się symbolem magii Świąt Bożego Narodzenia. Mowa...

Opublikowany przez ZOO Kraków Poniedziałek, 18 grudnia 2023

W nowej hipopotamiarni będzie można zobaczyć dużą, dwustronną szopkę krakowską. Wykonała ją na konkurs szopek krakowskich w 2016 roku Katarzyna Racka. Szopka w zoo jest elementem szlaku „Wokół szopki”, w ramach którego w różnych miejscach Krakowa zobaczyć można najpiękniejsze, nagradzane szopki w szklanych gablotach lub witrynach sklepów, restauracji czy hoteli. Kolorowe szopki (wiele z nich to szopki ruchome i podświetlane) można oglądać do 4 lutego 2024.

Świąteczny spacer po zoo warto połączyć z zabawą. W kasie głównej można odebrać karty rodzinnej gry terenowej, w której należy odnaleźć w ogrodzie i rozwiązać 10 zagadek (warto zabrać ze sobą coś do pisania). Po odkryciu hasła można otrzymać dyplom „Zimowego tropiciela” i drobne nagrody.

Święta z Głos24 - najnowsze informacje

Rozrywka