piątek, 11 grudnia 2020 15:15

Niepołomice. Królowa na ścianie

Autor Marzena Gitler
Niepołomice. Królowa na ścianie

W Niepołomicach powstał mural przedstawiający Annę Jagiellonkę. To efekt współpracy z Fundacji Burza Mózgów i początek wspólnych działań.

We wtorek 1 grudnia burmistrz Roman Ptak i wiceburmistrz Michał Hebda spotkali się z twórcami muralu, który namalowano obok Izby Regionalnej w Niepołomicach. Spotkanie było okazją do podziękowań artystom, ale i rozmowy na temat dalszej współpracy przy projekcie „Love Królowe”.

Na projekt składa się wiele aktywności interdyscyplinarnych wokół książki „Poczet królowych polskich”. To szereg działań dotyczących popularyzacji 25 postaci polskich królowych, których ilustracje ozdobiły wydawnictwo. Fundacja Burza Mózgów w ramach popularyzacji tych postaci organizuje warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży, zaprasza na spotkania autorskie z Anną Kaszubą-Dębską - autorką książki „Poczet królowych polskich” oraz przygotowuje wystawy plenerowe.

Podczas spotkania z władzami Niepołomic Anna Kaszuba-Dębska, autorka portretu królowej, zwróciła uwagę na realizację muralu w Niepołomicach podkreślając, że Anna Jagiellonka jest jej ulubioną królową i pierwszą przez nią namalowaną. Niepołomicki mural to dla Fundacji Burza Mózgów zwieńczenie projektu i spełnienie marzenia o pokazaniu polskiej władczyni w niecodziennej odsłonie. Olaf Cirut, artysta, który przeniósł dzieło na ścianę opowiadał o ponad dwutygodniowej pracy i koncentracji, żeby była ona jak najwierniejszą kopią obrazu artystki.

Przy muralu królowej już w niedługim czasie zamontowana zostanie tablica z kodem QR, dzięki któremu będziemy mogli usłyszeć opowiadającą o sobie królową.

Marzena Gitler, inf. i foto: UMiG Niepołomice

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje