wtorek, 25 lipca 2023 11:05

Nowa droga w Gdowie już gotowa. Otworzyły ją przedszkolaki

Autor Marzena Gitler
Nowa droga w Gdowie już gotowa. Otworzyły ją przedszkolaki

Nowa droga połączyła kompleks oświatowo-sportowy w Gdowie z ul. Łapanowską. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonały m.in. przedszkolaki z pobliskiej placówki.

W poniedziałek, 24 lipca przed południem uroczyście otwarto nową drogę łączącą ul. Szkolną z ul. Łapanowską w Gdowie. Ulica, która zapewnia bezpieczny dojazd i dojście do ośrodka zdrowia, szkoły podstawowej, Przedszkola i Żłobka Samorządowego oraz hali sportowej i boiska Orlik rozwiąże uciążliwy problem porannych i popołudniowych korków w tym rejonie. Wcześniej rodzice, odwożący dzieci do placówek mieli trudności z włączeniem się do ruchu z ul. Młyńskiej w ul. Łapanowską, która jest też droga wojewódzką 966.

Nowa droga ma 6 metrów szerokości, jednostronny dwumetrowy chodnik, przejścia dla pieszych, odwodnienie i oświetlenie uliczne. Na budowę drogi gmina zarezerwowała w budżecie 2,3 mln zł, jednak ostatecznie w ogłoszonym rok temu przetargu udało się wybrać ofertę tańszą - za niespełna 1,9 mln zł, której wykonania podjął się Piotr Sieja, właściciel przedsiębiorstwa robót inżynieryjnych „DRÓG-ZIEM” z Limanowej. Teren przekazano wykonawcy 4 lipca ubiegłego roku.

Przekazanie terenu wykonawcy w lipcu 2022 roku - fot. UG Gdów

„Łącznik”, który miał być gotowy w czerwcu br. otworzono z niewielkim poślizgiem, choć gotowy był zgodnie z umową, już 28 czerwca. W uroczystości wzięli udział: Wójt Gminy Gdów Zbigniew Wojas, Zastępca Wójta Grzegorz Piętak, Przewodniczący Rady Gminy Gdów Tadeusz Ciężarek, liczna grupa radnych i przedstawicieli Urzędu Gminy oraz dyrektorzy pobliskich placówek oświatowo-opiekuńczych.  

Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonały wraz z wójtem przedszkolaki: grupa "żabek" z Przedszkola Samorządowego w zielonych strojach. - Bardzo się cieszę, że tę niezwykle potrzebną inwestycję, która ułatwi dojazd rodzicom do naszych placówek oświatowych i sportowych, i odciąży ruch na ul. Młyńskiej udało się wykonać. Dziękuję serdecznie wszystkim, którzy do jej powstania się przyczynili - mówił podczas otwarcia wójt Zbigniew Wojas.

O budowie drogi łącznika miedzy ulicami mówiono od kilkunastu lat, ale inwestycja wiązała się z przebudową infrastruktury i wykupem gruntów. W roku 2021 gotowa była dokumentacja projektowa. Aby powstał 250-metrowy odcinek nowej ulicy konieczna była przebudowy sieci energetycznej średniego napięcia, budowa oświetlenia, kanalizacji deszczowej, kanału technologicznego i wyznaczenie nowych granic sąsiadujących z drogą nieruchomości działek. Trzeba było również przygotować projekt zmiany stałej organizacji ruchu. Realizację inwestycję przyśpieszyła też dotacja w ramach pierwszej edycji programu „Polski Ład”. Na wykonanie drogi Gmina Gdów otrzymała na jesieni 2021 roku 2,2 mln zł dofinansowania.

Pierwsze prace w grudniu 2022 roku - fot. UG Gdów

Warto wspomnieć, że w związku z otwarciem nowej drogi, łączącej ul. Szkolną i ul. Łapanowską, została zmieniona organizacja ruchu w obrębie Żłobka Samorządowego. Kierowcy nie mogą więc jeździć "na pamięć", ale zwracać uwagę na obowiązujące oznakowanie.

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka